"Когато човек има желание за работа, тогава се ражда и идеята как точно да се случат нещата". В това вярва Димитър Димитров, който от 16 години се занимава със земеделие в района на Вълчи дол. Преоткрива това поприще в зряла възраст, когато решава да се върне към корените си буквално и преносно близо до земята. Така тя се превръща в негов поминък, за да може днес с гордост и удовлетворение да го предаде на децата си като успешен бизнес. Желание, труд, упоритост, последователност и целеустременост са ключовите думи по този път, а мястото е село Брестак. Още за трудностите и радостите по него Димитър Димитров разказва пред Габриела Гаврилова.
Аз съм си оттук. Закърмен със земята. Живеех във Варна. Децата ми се родиха там, пораснаха, изучиха се. Но когата нещата се промениха в България в града стана трудно и се върнахме на село със съпругата ми заедно. Започнахме от нищо. Мама имаше 14 декара и баща ми имаше 20 декара. През всички години инвестирахме и купувахме земя.Защо именно земеделие?
Ей така решихме.
Сега не съжалявате ли за този избор?
Не. Абсолютно не съжалявам. Децата ми сега вече си живеят добре. Не ги лишавам от нищо. Малкият учи за агроном. Той трябва да поеме, защото покрай мен се върти постоянно.
А Вие какъв сте по професия?
Завършил съм специалност „ВиК инсталации“ в Строителния техникум във Варна.
Това до колко Ви помага сега? Може би в инсталациите за напояване?
За напояването ми помага, защото имам много помпи, кладенци, напоителни, капкови системи. Сам си ги правя.
На каква дълбочина изваждате водата?
На два метра излиза вода. Много вода има. Купил съм най-хубавите места в село Брестак. Покрай реката. Осем кладенеца имам. В оранжериите също имам. Общо 2010 декара. Основно се занимавам със зеленчукопроизводство. Овощни градини имам също. И в оранжериите с разсадопроизводство на зеленчукови култури, имам и полски култури. Производството на цветя е в оранжериите.
Какво е най-подходящо да се отглежда във Вълчи дол?
Има всякакви култури.Череши, праскови, ябълки, кайсии, сливи. Аз за това съм сял всичко, защото всяка година е различна. Падат при нас много големи пролетни слани. За това някоя от културите дава плод, но друга не дава. Ябълките през тази година не дадоха, но черешите, прасковите, кайсиите дадоха. Сливите дадоха малко плод. Тук стават много студени зимите. Между Варна и тук има 5-6 градуса разлика.
Това на овошките как се отразява?
Не се отразява. Те издържат до -25 градуса.
Къде реализирате продукцията?
На зеленчуковата борса във Варна.
Помощ от държавата има ли?
Да. Аз съм регистриран като земеделски производител и участвам в няколко програми, субсидирани от ЕС и от държавата.
Трудно ли се печели участие в тези програми?
Беше трудно, но сега вече е улеснено. По електронен път се извършват много неща. Получават се нещата. Стига човек да има желание.
Не се ли отказахте през всички тези години от земеделието?
Човек, който се труди, който е упорит, поставя си цели и нещата се получават.
Интервюто на Габриела Гаврилова с Димитър Димитров можете да чуете в звуковия файл.
Изложбата „Царско лято“ на Лилия Кунева и Крис Николов, посветена на „лятото преди бетона“, ще бъде открита от 19 часа на 1 август в Морското казино. Картините в нея са повлияни от обиколката на художниците в Полша и Германия и опитите им да се доближат до големите майстори, обясниха за Радио Варна авторите. На откриването ще..
Интервю с Markus "Infernal" Kuschke (DESASTER) Малко повече от месец остава до осмия „Running Free Festival“. „Стринава“ очаква на 29 и 30 феновете на олдскуула, събрани там от организаторите HMC „Metal Force“. Основните действащи лица са CORONER, ASPHYX, DESTRÖYER 666 и DESASTER. Останалите – MEZZROW, GALLOWER, LEATHERHEAD, SCHIZOPHRENIA,..
Българският феномен по яденето на люти чушки Николай Филипов доказа, че граници пред човешката издръжливост няма. В поредния си огнен подвиг Филипов се опита да подобри три световни рекорда, свързани с яденето на една от нaй-лютите чушки в света. „Поставих си за цел три рекорда“, сподели рекордьорът пред Радио Варна. Един от тях –..
Красимир Симеонов споделя, че написването на тази книга е повлияно от последните 40 години, през които кара мотори – традиция, наследена от баща му и дядо му. Авторът признава, че през годините много от приятелите му са го подканвали да събере всичките си разкази на тази тема под едно заглавие, което впоследствие се превръща в книгата..
В първата самостоятелна изложба на Владимир Ванков акцентът е поставен върху индивидуалния път на всеки човек и личностната автономия, на която се крепят изборите и отговорите на екзистенциалните въпроси, пред които е изправен. Изложбата набляга именно на възможностите, които се съдържат във въпроса „А сега накъде?“, подканващ посетителите да..
Интервю с Pi Stoffers (LORD OF THE LOST) В екстремните жанрове на музиката е рядкост някой артист да се изправи пред предизвикателството на тройния албум. Примери има, но издаването на трилогия е много рисково начинание. И в същото време се изисква доза смелост и дързост да го направиш в времена, в които албумите все повече губят значението си...
Според бившия министър на икономиката и настоящ депутат от ПП/ДБ, в момента управлява коалицията Борисов - Пеевски. В обзорното предаване на Радио Варна "Позиция", той заяви, че тази коалиция ще работи докато бъде постигната абсолютна диктатура, за да наложат стария модел. „Разбраха, че с нас не могат да го наложат“- каза народният представител...