На 21 януари по стар стил се празнува Бабинден - един от големите семейни празници. Той е в чест на "бабата" акушерка на селото - жените, които помагали при раждане, и на младите булки и невести, които са раждали. Днес Бабинден губи доста от обредните си обичаи, но пък се празнува от по-възрастните и е свързан с много смях и веселие.
Още преди изгрев слънце майките с деца до тригодишна възраст отиват на чешмата да налеят прясна вода. В котлето с водата пускат стрък босилек или здравец. Вземат калъп сапун и една нова кърпа и се отправят към дома на бабата да ѝ „полеят“. Обредното поливане на бабата-акушерка се извършва под плодно дърво в градината, върху дръвника или отпред на стълбите. Всяка жена подава на бабата сапуна, полива ѝ вода да се измие и я дарява с пешкира, който е донесла. След това бабата избърсва мокрите си ръце в полите на невестите – да са плодовити и лесно да раждат. Бабата закичва невестата и с китка здравец. Често при поливането бабата хвърля със шепите си вода нагоре и подскача три пъти, като изрича: „Да рипкат децата и да станат бели и червени! Колкото капки, толкоз берекет и здраве!“
След поливането жените даряват бабата с ризи, чорапи, платно, които премятат на дясното ѝ рамо. От своя страна, бабата връзва на дясната ръчичка на децата, които е отродила („хванала“) червено и бяло конче със сребърна монета и също им дава чорапки и ризки. После измива лицето на детето, тъй като се вярва, че на Бабинден водата, минала през бабините ръце, притежава пречистваща сила.
На обед булките и невестите се събират на празнично угощение в дома на бабата-акушерка. Всяка жена носи прясна погача, баница, варена или печена кокошка и бъклица с ракия или вино. Наричанията и припевките имат в повечето случаи сексуален символичен смисъл и затова не е разрешено да присъстват деца, разказва Петранка Неделчева, ръководител на фолклорната група към читалището в село Голица:
От 1951 година 21 януари е обявен за ден на родилната помощ и на акушерките и гинеколозите
Реформите в българското образование включват промяна в учебните програми, въвеждането на интегрални изпити в седми и десети клас с акцент върху математиката и природните науки и най-вече практическо обучение, за да се подобри функционалната грамотност. Това заяви във Варна министърът на образованието и науката Красимир Вълчев, който участва във..
От днес, 21 юли, до петък, 25 юли, между 13 и 21 ч., поради очакваните високи температури, ще бъде ограничавано движението на камионите над 20 т по определени участъци от републиканската пътна мрежа на територията на 8 области - Видин, Плевен, Велико Търново, Стара Загора, Русе, Разград, Шумен и Търговище. Временното спиране на трафика в следобедните..
Конференция за перспективите пред България след приемането на еврото ще се проведе на от 9.30 часа днес в Икономическия университет във Варна. Форумът ще открият министърът на образованието и науката Красимир Вълчев и ректорите на ИУ-Варна проф. Евгени Станимиров и на Университета за национално и световно стопанство проф. Димитър Димитров...
Днес от 9.00 часа трябваше да бъде затворен за ремонт участък от пътя между Аспарухово и Галата. Движението в участъка от ул. „Кап. I-ви ранг Георги Купов“ (разклона за кв. „Галата“) до ул. „Боровец“ (разклона за местност Боровец – кръста) обаче няма да бъде преустановено днес, а само ще бъде разположена техниката. Причината е, че не е..
От 17 градуса в Шумен до 24 градуса на нос Калиакра и в Силистра са температурите на въздуха тази сутрин измерени точно в 6.00 часа. 18 градуса е в Добрич, 22 градуса в Бургас, 20 градуса във Варна. Във Варна атмосферното налягане е 1008 хПа – близко до нормата за месеца, слабо ще се понижи, относителната влажност на въздуха е 81%. Днес..
На 21 юли започва информационна кампания и безплатно тестване за хепатит В и С в цялата страна, съобщиха от пресслужбата на Министерството на здравеопазването (МЗ), организатор на инициативата. Кампанията и изследването, които са организирани по повод Световния ден за борба с хепатита – 28 юли, ще се осъществяват чрез регионалните здравни..