Колко вярваме, че европейските пари могат да достигнат до обикновения българин и с тяхна помощ той да започне собствен бизнес? Доста са скептиците, а до скоро един от тях е бил и 33-годишният Владимир Дончев. Родом от Шумен, от няколко години той живее във Варна. Днес е собственик на фирма, занимаваща се с поддръжка на климатици. Зад успеха стои неговата... баба. А тя, като повечето пенсионери, прекарва доста време пред телевизора. От там научава за възможностите, които предлагат европейските програми и съветва внука си да опита да развие собствен бизнес.
Историята на Владимир Дончев научих от Областния информационен център във Варна. Центърът работи от 6 години и за това време е бил посетен от близо 45 000 души. Само 134-рима от тях "преборват" документацията и успяват да получат финансиране по оперативните програми на Европейския съюз. По-голямата част от хората не вярват, че парите могат да стигнат до тях и се отказват.
Но не и Владимир Дончев...
- Бизнесът стана съвсем случайно. Разбрах за него от моята баба, която беше гледала по телевизията и видяла, че започва субсидиране. Бях доста скептично настроен, но прочетох, поинтересувах се и малко на шега кандидатствах.
- Тогава безработен ли бяхте?
- Да. Не помня от колко време, но достатъчно дълго. И после започнах да се интересувам от процедурите. Нещата се случваха доста бавно. Би било добре да се улеснят процедурите и да се усъвършенстват, но екипът във Варна, който отговаря за тях, си вършеше доста добре работата и доста помогнаха при цялото изпълнение на проекта.
- Всъщност най-трудното е да се попълнят документите, така ли?
- Не само. След кандидатстването има адски много документация и бюрокрация и всичко се бави много във времето.
- Кой Ви помогна?
- Имаше консултации по проекта / в Областния информационен център - бел. авт./, но основно аз се интересувах и баща ми много ми помогна с попълването на документите. Започнах собствен бизнес за отопление, вентилация и климатизация, като основната част е климатичната инсталация - продажба, монтаж, ремонт и поддръжка.
- Какво финансиране получихте?
- Близо 20 000 лева. Те бяха достатъчни за началото на бизнеса.
- Сега, когато всичко е зад гърба ви, какво мислите?
- Отне доста време, труд и усилия, но съм доволен.
- А какво бихте казали на тези, които искат, но не смеят да опитат?
- Нека не спират да опитват. Да се борят. Отнема време и усилия, но без упоритост няма как да постигнат нещо.
- Вярвахте ли в тези европейски проекти и програми? Какво мислехте Вие за това?
- Честно казано не мислех, че обикновен човек може да бъде одобрен и да получи пари по тези проекти. Това не е само мое мнение, но и на мои приятели. Но факт е, че се случва. На всички, които имат желание - дано да им се получат нещата.
Жителите по селата също очакват приемането на републиканския бюджет, респективно общински, за да набележат задачите за новата година и плануват разходите си по тях. А дотогава не разчитат само на публичните средства, но и на дарения, спонсори, доброволен труд. „Това ще ми бъде последният мандат. Искам да оставя селото в приличен вид“ – казва по..
Немедицински специалисти нямат право да извършват естетични процедури. Това категорично мнение в предаването "Новият ден" изрази доц. д-р Даниел Янков от Клиниката по пластична хирургия към Военномедицинска академия-Варна, във връзка с пострадалите след поставяне на ботокс, настанени в "Пирогов". Лекарите, които според съществуващото..
Интервю с Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM) Швейцарската симфонична метъл банда AD INFINITUM ще направи първи концерт в България. Групата е част от турнето на ELUVEITIE и INFECTED RAIN. Датата за България е 9 февруари, мястото – софийският клуб „Joy Station“. Организатори са „BGTSC“. В предишно предаване представихме новия албум на групата..
От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите ѝ няколко парламента са..
Музиката се създава от творците, не се създава от машина или компютър. Това подчерта в интервю за Радио Варна Георги Христов. Той допълни, че купуването на бийтове и използването им в песните не е изкуство, коментирайки темата за навлизането на изкуствения интелект в музикалната индустрия. "Повечето новосъздадени песни са просто изкуствен интелект...
PIZZZA е една от най-обичаните групи на българската ъндърграунд сцена, а 26-годишната ѝ история я прави и една от най-дълголетните. Съставът ѝ към момента включва Кобо (китара), Кайо (бас), Рамбо (барабани), Витко (тромбон) и Явката (тромпет), а Каската, който до скоро беше фронтмен, вече не е част от бандата. За съжаление се наложи да се разделим..
Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..