Днес българската морска общност отбелязва 132 години от рождението на капитан I ранг Георги Славянов.
Георги Славянов има големи заслуги за развитието на ВМС и подводното плаване. Той е и един от началниците на ВВМУ. Командир е на първата българска подводница UB18. Дава тласък на пристанищните корабостроителници в Русе и Варна за строеж и ремонт на кораби с желязна конструкция. Дейността му за развитието на търговското корабоплаване е свързана с доста трудности.
Легенди се носят за това какви политически борби на международно ниво са били свързани с това, говорело се, че са дадени и не малко подкупи, но историята мълчи кой ги е получил. Целият проблем е бил, че до 1912 година търговското корабоплаване по река Дунав се извършвало само от немски, австрийски и унгарски кораби. Тези страни са правили всичко възможно България да няма търговски флот по Дунав, но капитан Славянов и неговите съмишленици успяват да се преборят и да защитят българските интереси.
Капитан I ранг Георги Славянов е роден на 24 януари 1893 г. във Велико Търново.
Завършва морското си образование в периода 1910– 1914 г. в Морския кадетски корпус в Кронщат, Санкт Петербург. Прекъсва обучението си, за да участва в Балканската война. След 1914 г. командва миноносец и е вахтен офицер на крайцера „Надежда“.
Завършва Подводно училище в Кил и Торпедно училище във Фленсбург, Германия (1918).
От 28.08.1917 г. е назначен за командир на УБ № 18 до нейното извеждане от строя през 1918 г. Участник е в 10 похода, включително и в боя при Балчик като вахтен офицер (1916). Като командир на подводника провежда четири похода (1917).
Г. Славянов е началник на Машинното училище от 1 август 1924 до 26 ноември 1926 г., преподавател в курса за корабни началници (1925 – 1931). Създава службите Българско речно плаване и Морско крайбрежно плаване. Дава тласък на пристанищните корабостроителници в Русе и Варна за строеж и ремонт на кораби с желязна конструкция.
Умира през 1966 г.
В нарастващата конкуренция и динамична образователна среда за висшите училища става все по-наложително да търсят нови подходи за собственото им популяризиране. Един от тях е организационната култура. С нея съответния университет се "визуализира" в академичните среди в страната и чужбина, а също и в обкръжаващата среда – сред потребители на..
1 февруари е датата, на която се навършват 80 години от най-масовият разстрел на политици, военни и интелектуалци в съвременната история на България. На тoзи ден през 1945 г. първи и втори върховен състав на т. нар. Народен съд обявяват смъртните присъди на 67 депутати от 25-ото Народно събрание, 22-ма министри начело с..
От НАП напомнят на инфлуенсъри, блогъри, влогъри и други създатели на онлайн съдържание, както и на търгуващите в социалните мрежи, че са задължени да декларират доходите си от тази дейност. Съобразно вида на получените суми, е необходимо те да бъдат обявени в Приложение №2 – за доходи от стопанска дейност като едноличен търговец или в Приложение №3 –..
Веселин Маркович е дванадесетокласник в Математическа гимназия-Варна. Той спечели поредния златен медал на 21-вото издание на Жаутиковската олимпиада в Казахстан, състезава се в дисциплината математика. Българският отбор е спечелил 25 медала - 6 златни,10 сребърни и 9 бронзови. Веселин завоюва медали още от детската градина. Вече има около 150 и..
На днешния ден се навършват 117 години от рождението на Данаил Стефанов Бекяров - краевед, адвокат, публицист, почетен гражданин на Добрич Данаил Бекяров е роден в Добрич. Завършил е право в Париж - Сорбоната. Бил е дългогодишен адвокат и окръжен съдия в Добрич. Написал е книга за Добрич и Добруджа. Почетен гражданин на Добрич. Постоянен..
Общо 28 тела са извадени до момента от ледените води на река Потомак във Вашингтон, след като самолет на авиокомпания "Американ еърлайнс" се сблъска снощи с военен хеликоптер "Блек хоук", в близост до летище "Роналд Рейгън". Към момента е ясно, че самолетът е паднал в реката, но издирвателната операция е силно затруднена заради лошото време...
Във връзка със 147- годишнината от освобождението на Балчик от турско робство Исторически музей- Балчик кани обществеността за отбелязване на тази историческа дата в центъра на града в 10.30 ч. на 31 януари, петък, пред паметника на загиналите във войните. На 31 януари се навършват 147 години от мразовития януарски ден на 1878 г., когато балчиклии..