Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

/До/Кога ще местим стрелките на часовника?

В 10 часа българско време ЕП ще обсъди резолюция, с която депутатите ще поискат от комисията да бъде прекратена смяната на часовото време два пъти годишно. В момента действа директива, по силата на която местим стрелките с аргумента максимално използване на дневната светлина. Проблемът е обсъждан няколкократно през последните години, а идеята да спре играта с времето печели все повече поддръжници.

ЕК проведе и научно изследване, с което да установи дали смяната на лятното и зимно часово време има вредни ефекти върху хората и икономиката. Изследванията са категорични, че промяната на часовото време води до заболявания, недоспиване и неефективност на работното място, влошаване на образованието на децата и повече катастрофи в сутрешните часове. Снимка

При последния дебат европейските представители бяха категорични, че недостатъците при смяната на часовото време са неизмеримо повече от предимствата.

Сред неприятните последствия са нарушение на съня, стрес и депресия, по думите на Гезине Майснер от Алианса на либерали и демократи за Европа.

Тя съобщи за 30 млн. евро пропуснати годишно ползи за строителната индустрия, проблем с графиците за жп транспорта и дори по-нисък млеконадой в Германия.

СнимкаИспанският депутат Инес Сендер от партията на социалисти и демократи също призова да не се разклаща биологичният часовник на гражданите заради европейските правила.

Тя добави още аргументи в подкрепа на твърдението за реални икономически загуби най-вече в туризма и то в родната Испания.

Там в определени моменти от годината при смяната на времето се постигат три часови зони - на островите и в континенталната част.


"Спрете играта с часовниците", призова Индрек Таранд от групата на "Зелените" в Европейския парламент. По думите му това е движение срещу природата, а "човек не е Господ". Снимка

За баща на идеята за лятно и зимно часово време се смята Бенджамин Франклин, но за първи в Европа се въвежда в Германия по време на Първата световна война. Скоро след това Великобритания последва примера й. В България въртенето на стрелките започва на 1 април 1979 година и така и до днес.

Смяната на часовото време се въвежда в Европа като военно-временна мярка, но век по-късно условията на живот, моделите на заетост и организиране на свободното време съществено са се променили. В последните години лятното часово време бе отменено от Казахстан, Киргизстан, Ирак, Пакистан, Бангладеш, Грузия, Армения, Русия, Египет и Азербайджан. Същевременно от зимното часово време се отказаха Беларус и Турция, а миналата година подобни намерения обяви Унгария. Финландска парламентарна комисия също призова правителството да поиска от Европейската комисия отмяна на директивата.

Очаква се днес да бъде гласувана Резолюция на Европейския парламент относно разпоредбите за лятното часово време. В нея се казва, че Европейският парламент призовава Комисията да извърши цялостна оценка на Директива 2000/84/ЕО относно разпоредби за лятното часово време и ако е необходимо, да представи предложение за нейното преразглеждане. Основанията, посочени в резолюцията са опасенията на гражданите, резултатите от научни изследвания, които установяват наличието на отрицателно въздействие върху човешкото здраве и необходимостта от единен за ЕС времеви режим. На практика това означава, че дори и да бъде гласувана тази резолюция ще бъде първа крачка в посока към промяна, но не и окончателна такава. Така при липсата на реална промяна в сега действащата директива ще преминем към лятното часово време на 25.03.2018 година.

За разлика от притесненията в Страсбург и Брюксел, на източната граница на съюза, промяната в часовото време предизвиква повече ентусиазъм, отколкото безпокойство. Край морския бряг традиционният евроскептицизъм отстъпва място на убедителните аргументи на пролетния оптимизъм, споделен от варненци пред репортера Вяра Николаева.

Репортажа на Кремена Иванова можете да чуете в звуковия файл.
Снимка

Дебатът можете да проследите онлайн чрез фейсбук страницата на Информационното бюро на Европейския парламент за България.

https://www.facebook.com/epiosofia/?hc_ref=ARSPgbNs44fU-TfD9-tLMb3WqYBQIsc5ijdz7AEOw-1mU-EjxYRyUXQ-2hQ8x29crW4



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Топъл обяд за уязвими в община Добрич

Община Добрич възобнови предоставянето на топъл обяд по проект, съфинансиран от Европейския социален фонд. Реализирането на дейността ще продължи до края на месец април 2025 година. Безвъзмездната финансова помощ е в размер на близо 173 000 лв. Топлият обяд включва супа, основно ястие и хляб и ще бъде предоставян всеки работен ден. Документи за..

публикувано на 06.10.24 в 15:49

Опасни стоки за деца с фталати, хром, никел, кадмий и олово

Фталати, хром, никел, кадмий и олово са сред най-често срещаните химични елементи и съединения в забраняваните за продажба и изтегляни от пазара стоки за деца. Това съобщават от онлайн платформата „Ние, потребителите“, като се позовават на данни от регистъра на европейската система за бърз обмен на информация за доказано опасни нехранителни..

публикувано на 06.10.24 в 13:38

Земеделци готови на протест заради забавената "украинска помощ"

Все повече браншови организации в земеделието обявяват протестна готовност заради неизплатените средства по т.нар. украинска помощ. Към протестните декларации на зърнопроизводителите, овцевъдите и биопроизводителите се присъединиха и членовете на Камарата на производителите на плодове и зеленчуци. По информация на БНР в понеделник..

публикувано на 06.10.24 в 11:02

Четирима души са задържани за търговия с наркотици във Варна

Двама мъже на 19 и 23 години и две жени на 18 и 19 годишна възраст са задържани за търговия с наркотици. Те са известни на МВР, съобщават от областната дирекция във Варна. Задържани са от криминалисти от Трето РУ при специализирана операция в петък. След претърсване на жилищата им са открити и иззети таблетки екстази, марихуана, метамфетамин и две..

публикувано на 06.10.24 в 10:42

Жълт код за валежи във Варна и Добрич

Днес по преминаващ фронт времето ще остане облачно, с прекъсвания ще вали дъжд. В следобедните часове е възможно развитие и на купесто-дъждовна облачност и на места валежите да са интензивни с гръмотевици. Вятърът ще е слаб, ще променя посоката си, към нощта ще се усили от северозапад. Сутринта остава топло с високи минимални температури от 16..

публикувано на 06.10.24 в 08:15

Започна месецът на дарителите във варненския зоопарк

Месецът на дарителите и осиновителите на животни във варненския зоопарк започна днес, в Световния ден за защита на животните. Началото беше поставено с тържество, с участието на деца от Детска градина "Синчец" с директор Снежина Дамянова. Директорът на зоокъта Иванка Стоянова поздрави присъстващите и каза, че са много благодарни на..

публикувано на 05.10.24 в 13:37

БАБХ напомня на ловците задължително да взимат проби от отстреляните диви свине за чума и трихинелоза

Сезонът на груповия лов на дива свиня се открива дне, 5-ти октомври. по този повод от Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) напомнят, че е задължително предаването на проби за изследване за заболяванията Африканска чума по свинете (АЧС) и трихинелоза. Вирусът на АЧС не засяга здравето на хората, но изследването е необходимо с цел..

публикувано на 05.10.24 в 11:14