Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Депутати обсъждат как да се прави оценката на способностите на хората с увреждания

Снимка: БГНЕС

Народните представители от здравната и социалната комисия обсъждат необходимо ли е да има две комисии за освидетелстване на хората с увреждания - медицинска и експертиза на работоспособността. На съвместно заседание на парламентарните комисии министърът на труда и социалната политика Бисер Петков представи концепцията за реформиране на системата за експертиза на работоспособността. Концепцията беше внесена в края на октомври миналата година в изпълнение на решение на Народното събрание.

Според концепцията системата за експертизата на работоспособността се подсилва чрез прехвърлянето й в НОИ. Комисии към НОИ, в които ще участват лекари със специалност "трудова медицина", ще оценяват способността на хората да полагат труд и възможностите им за включване на пазара на труда. Медицинската експертиза ще продължи да се прави от ТЕЛК, като там също се подготвят промени, обясниха от здравното министерство.

Бисер Петков информира за текущото състояние на инвалидните пенсии. След 2015 година, когато беше прекратено отпускането на социални инвалидни пенсии като втора пенсия в непълен размер - 25 на сто, се наблюдава тенденция на намаляване на броя на инвалидните пенсии, каза министърът. През 2016 година инвалидните пенсии са били 957 873, а в края на 2017 година - 920 663. Броят на пенсионерите, получаващи инвалидна пенсия, бележи малък ръст - от 517 хиляди в края на 2016 година, на 519 хиляди през 2017 година. Разходите за инвалидни пенсии от ДОО и от държавния бюджет за 2017 година са близо милиард и седемстотин милиона лева.
Новоотпуснатите инвалидни пенсии през 2017 година са 28 945 и са с 2,7 на сто по-малко спрямо 2016 година. Около половината от получаващите инвалидни пенсии са в работоспособна възраст. В края на 2016 година 273 095 от получаващите са в работоспобона възраст, а в края на 2017- година 272 454. Повече от 100 000 са работещите, каза министърът.

Според председателя на социалната комисия д-р Хасан Адемов е важно да се изчистят съмненията у хората с увреждания, че с концепцията ще се премахне правото на работещите да получават инвалидна пенсия. Той обясни, че според конвенция 102 на МОТ всяка държава осигурява обезщетения за инвалидност и те не могат да бъдат премахнати.

Изпълнителният директор на Агенцията за хората с увреждания Минчо Коралски каза, че разделянето на двете комисии се налага след ратификацията на Конвенцията за правата на хората с увреждания, която отрича медицинската експертиза да е водеща. По думите му вече на хората с увреждания трябва да се гледа като на хора с възможности и права, а не да се издигат прегради пред тях.

Всеки четвърти пенсионер е с основна пенсия по инвалидност, а всяка трета новоотпусната пенсия е за инвалидност, каза председателят на АИКБ Васил Велев. По думите му в България като процент на хора с инвалидни пенсии, сме далеч над средното ниво за ЕС. Според Велев дори и да са в една комисия, медицинската експертиза и експертизата на работоспособността, трябва да се правят по различна методика. В Европа не само, че има разделяне на комисии, има разделяне и на хората при оценката на работоспособността им - дали могат да полагат частично труд, или по цял ден. Когато могат само частично да полагат труд, получават частично и заплата, и пенсия, каза Велев. По думите му трябва да се предвиди и ресурс за адаптиране на работните места.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Топъл обяд за уязвими в община Добрич

Община Добрич възобнови предоставянето на топъл обяд по проект, съфинансиран от Европейския социален фонд. Реализирането на дейността ще продължи до края на месец април 2025 година. Безвъзмездната финансова помощ е в размер на близо 173 000 лв. Топлият обяд включва супа, основно ястие и хляб и ще бъде предоставян всеки работен ден. Документи за..

публикувано на 06.10.24 в 15:49

Опасни стоки за деца с фталати, хром, никел, кадмий и олово

Фталати, хром, никел, кадмий и олово са сред най-често срещаните химични елементи и съединения в забраняваните за продажба и изтегляни от пазара стоки за деца. Това съобщават от онлайн платформата „Ние, потребителите“, като се позовават на данни от регистъра на европейската система за бърз обмен на информация за доказано опасни нехранителни..

публикувано на 06.10.24 в 13:38

Земеделци готови на протест заради забавената "украинска помощ"

Все повече браншови организации в земеделието обявяват протестна готовност заради неизплатените средства по т.нар. украинска помощ. Към протестните декларации на зърнопроизводителите, овцевъдите и биопроизводителите се присъединиха и членовете на Камарата на производителите на плодове и зеленчуци. По информация на БНР в понеделник..

публикувано на 06.10.24 в 11:02

Четирима души са задържани за търговия с наркотици във Варна

Двама мъже на 19 и 23 години и две жени на 18 и 19 годишна възраст са задържани за търговия с наркотици. Те са известни на МВР, съобщават от областната дирекция във Варна. Задържани са от криминалисти от Трето РУ при специализирана операция в петък. След претърсване на жилищата им са открити и иззети таблетки екстази, марихуана, метамфетамин и две..

публикувано на 06.10.24 в 10:42

Жълт код за валежи във Варна и Добрич

Днес по преминаващ фронт времето ще остане облачно, с прекъсвания ще вали дъжд. В следобедните часове е възможно развитие и на купесто-дъждовна облачност и на места валежите да са интензивни с гръмотевици. Вятърът ще е слаб, ще променя посоката си, към нощта ще се усили от северозапад. Сутринта остава топло с високи минимални температури от 16..

публикувано на 06.10.24 в 08:15

Започна месецът на дарителите във варненския зоопарк

Месецът на дарителите и осиновителите на животни във варненския зоопарк започна днес, в Световния ден за защита на животните. Началото беше поставено с тържество, с участието на деца от Детска градина "Синчец" с директор Снежина Дамянова. Директорът на зоокъта Иванка Стоянова поздрави присъстващите и каза, че са много благодарни на..

публикувано на 05.10.24 в 13:37

БАБХ напомня на ловците задължително да взимат проби от отстреляните диви свине за чума и трихинелоза

Сезонът на груповия лов на дива свиня се открива дне, 5-ти октомври. по този повод от Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) напомнят, че е задължително предаването на проби за изследване за заболяванията Африканска чума по свинете (АЧС) и трихинелоза. Вирусът на АЧС не засяга здравето на хората, но изследването е необходимо с цел..

публикувано на 05.10.24 в 11:14