От близо година в българското интернет пространство вече има платформа за българската илюстрация, която трябва да събере на едно място всичко свързано с нея. Сайтът „Българска илюстрация“ започват своята работа през март 2017 г. Идеята е на илюстратора д-р Милена Радева, която дълги години работи за автори и издатели извън страната. Завършила е бакалавърска и магистърска степен в Националната художествена академия, специалност „Книга и печатна графика“, а през 2017 г. защитава своя дисертационен труд „Българска художествена илюстрация от началото на 40-те до края на 80-те години на ХХ век. Тенденции и явления“. Автор е на различни статии по темата за илюстрацията в България и е художник на близо 100 издания за деца.
- Защо решихте да направите сайт за българските илюстратори?
- Оказа се, че няма никаква платформа в Интернет или в печатните медии, която да следи какво се случва с българската илюстрация и то от много време насам. И т.к. пишейки своята дисертация, се сблъсках с точно този проблем, че не мога да намеря информация за годините от 90-те до днес - какво правят българските илюстратори като изложби, продукция, книги, реших, че е най-лесно вместо да чакам някой да направи такъв сайт или такава медия, да си я направя сама и да обединя на едно място това, което се случва в момента.
- Каква информация предоставя сайтът?
- Започнах да го формирам с търсенето на новини за българските илюстратори и илюстрирани детски книги. Детски визирам най-вече, защото днес само детските книжки имат илюстрации. Останалите са предимно на база корица. Така започнах със събитията и постепенно нещата се развиха до сегашното ниво - актуална информация за самите илюстратори, изложби, събития, представяне на книги, четения, дискусии, анотации за различни книги.
- Как точно работите?
- Аз ги издирвам и търся информация. Основно в Интернет или чрез познати и приятели. Нещо, което българските художници и като цяло артисти не правят е, че никой не си изпраща сам съобщенията до медиите. И това е много грешно като подход, защото ако ти сам не се представиш пред публиката, няма как да очакваш една медия, която и да е тя, да те открие.
Чуйте още от доктор Милена Радева в звуковия файл.
Козунакът е един от главните герои на великденската трапеза редом до яйцата и агнешкото месо. Приготвянето му обаче не е лесна работа. Не е и чак толкова трудна. Стига човек да има желание и най-вече търпение. За щипката любов е ясно. От нея във всеки свой козунак прибавя шеф Филип Спасов, който отдавна е изгубил бройката на приготвените от..
Поколението на подрастващите днес е поколение на зависимости от материалното. Това е поколение, при което всичко се получава веднага. Поколение, което не може да изчаква и да отлага. Това подчерта в интервю за Радио Варна проф. д-р Христо Кожухаров , ръководител на Втора Психиатрична клиника към Университетската многопрофилна болница за активно..
Не е далеч моментът, в който човек ще е междупланетен вид. Това каза Виктор Данчев, технически директор на Ендуросат - българската компания, работеща в сферата на космическите технологии. От компанията вече са изстреляли десетки сателити и обслужват стотици клиенти. Той е убеден, че футуристичната перспектива за пенсиониране на Марс, която за мнозина..
Градската художествена галерия във Варна представя арт инсталацията „Васил Стоилов – Архитектурни мотиви“. Тя е проект на Нов български университет. РИ ще бъде експонирана в подпокривното пространство на галерията до 28 април. Арт инсталацията „Васил Стоилов – Архитектурни мотиви“ е вдъхновена от ръкописа от 1953 г. „Холандският пейзаж през XVII век и..
В края на 2023 г. Красимир Милчев издаде миниалбума "Пречистен". Изданието може бъде слушано във всички музикални онлайн платформи, а Lay-Zy, както е псевдонимът на артиста, наскоро пусна видео към едно от парчетата - "Наивен съм бил". "Наивен съм бил" е продължение на предходния ми сингъл, "Живот в лъжа" - разказва..
В деня, в който първият български космонавт излетя в космоса през 1979-а, читалището в балчишкото село Гурково даде възможност за среща със странстванията на първия човек от Читалище "Свобода", пипнал с ръка мегалитите в Саксайуаман, скитал из Андите, тъкал текстил по оригинална кечуанска технология, видял агротехническа лаборатория на инките и плавал..
Оч аква се много сериозен ръст на цените на п лодовете , за ради щетите на всички трайни насаждения от застудяването, които са над 70%. Много големи проблеми със студове и проблем с реколтата има и в страни, които са традиционни доставчици за България на плодове като Турция и Гърция.Това коментира Синан Вейсал, който има..