От близо година в българското интернет пространство вече има платформа за българската илюстрация, която трябва да събере на едно място всичко свързано с нея. Сайтът „Българска илюстрация“ започват своята работа през март 2017 г. Идеята е на илюстратора д-р Милена Радева, която дълги години работи за автори и издатели извън страната. Завършила е бакалавърска и магистърска степен в Националната художествена академия, специалност „Книга и печатна графика“, а през 2017 г. защитава своя дисертационен труд „Българска художествена илюстрация от началото на 40-те до края на 80-те години на ХХ век. Тенденции и явления“. Автор е на различни статии по темата за илюстрацията в България и е художник на близо 100 издания за деца.
- Защо решихте да направите сайт за българските илюстратори?
- Оказа се, че няма никаква платформа в Интернет или в печатните медии, която да следи какво се случва с българската илюстрация и то от много време насам. И т.к. пишейки своята дисертация, се сблъсках с точно този проблем, че не мога да намеря информация за годините от 90-те до днес - какво правят българските илюстратори като изложби, продукция, книги, реших, че е най-лесно вместо да чакам някой да направи такъв сайт или такава медия, да си я направя сама и да обединя на едно място това, което се случва в момента.
- Каква информация предоставя сайтът?
- Започнах да го формирам с търсенето на новини за българските илюстратори и илюстрирани детски книги. Детски визирам най-вече, защото днес само детските книжки имат илюстрации. Останалите са предимно на база корица. Така започнах със събитията и постепенно нещата се развиха до сегашното ниво - актуална информация за самите илюстратори, изложби, събития, представяне на книги, четения, дискусии, анотации за различни книги.
- Как точно работите?
- Аз ги издирвам и търся информация. Основно в Интернет или чрез познати и приятели. Нещо, което българските художници и като цяло артисти не правят е, че никой не си изпраща сам съобщенията до медиите. И това е много грешно като подход, защото ако ти сам не се представиш пред публиката, няма как да очакваш една медия, която и да е тя, да те открие.
Чуйте още от доктор Милена Радева в звуковия файл.
В днешния ден на радиото и телевизията говорим за... радио. Радио с важни и интересни функции, различни от традиционните радиостанции. Става дума за бреговата радиостанция „Варна-Радио“, която е националният морски телекомуникационен оператор. Често през годините, когато сме търсили различни събеседници от морските среди, ни се е..
Именият ден на вокалиста и основател на група Do Sho – Георги Дачев, започна със специално участие в студиото на Радио Варна и предаването „Новият ден“. „Дядо ми по бащина линия се казва Георги, както и прадядо ми по майчина линия. Така че празнуваме много Георгиевци – или както аз обичам да ги наричам – Георгета“, сподели с усмивка Дачев...
Варненският музикант и композитор Мирослав Гочев е готов с втория си албум. Заглавието му е "Infinity" и за разлика от дебютния албум на MiroMAG , "By The Sea", тук музиката е изцяло електронна. Започнах работата по този албум още през 2021 г. - разказва Мирослав Гочев. - Тъй като съм доста зает, процесът отне повече време, но ето, че..
Общинската администрация налага своите решения без диалог с общински съвет. Тази теза изказа в обзорното предаване на Радио Варна общинският съветник от партия „Възраждане“ Георги Георгиев. В частност, той оспори проектобюджета на община Варна за 2025 г. С думите, че не предлага нищо ново или конструктивно, а се явява продължение на предходната..
Над 27 млн. лева повече от миналата година предвижда варненския проектобюджет за образование. От близо 290 милиона лева обаче, 99% отиват за заплати на училищния и непедагогически персонал, каза в обзорното предаване на Радио Варна заместник кметът с ресор образование Павел Попов. По думите му, едва 1% са средствата от държавата за капиталови..
Пресиана Леонидова, която спечели специалната награда на Радио Варна за звукозапис на Националния детски фолклорен конкурс „Диньо Маринов“, е ученичка в 11 клас в Национално училище по изкуствата "Добро Христов" във Варна. Вече 11 години се занимава с гъдулка и с народно пеене. Нейни преподаватели са Иванка Друмева (по пеене) и Симеон Семеонов (по..
Първата българска пощенска марка е била издадена на 1 май 1879. И така днешния ден е и Ден на българската пощенска марка. Родните пощенски маркипо онова време били наричани "сантими". Номиналната им стойност била 5 сантима, тъй като тогава не е съществувала българска парична единица. На марките бил изобразен изправен лъв с корона като символ на..