От 28 г. месецът на пролетта е и „Месец на Франкофонията“, изпълнен с различни събития по този повод. Във Варна ще има кинопрожекции с вход свободен, хайку пикник на френски език, състезания на френски език, а кулминацията ще е на 21-ви март с вечерите с „Вкусът на Франция”. Водещите събития във Варна за Радио Варна представи Ерик Перотел, аташе във Варна по сътрудничеството по френски език към Френския институт в България:
По какъв критерий селектирахте филмите тази година?
Тази година филмите са в две групи. През първата половина на март ще представим съвременни ленти заснети от французи, живеещи във франкофонски държави, в Африка, Тунис, Мали. А през втората половина на март ще има панорама от класически френски филми. Обединява ги това, че са филми, ангажирани в политико-социален контекст.
Как точно ще отбележите 350-годишнината от първата публикация на басните на Лафонтен на 21-ви март?
Това е много приятно събитие и съм много доволен, че негов домакин ще е Радио Варна. Зная, че българите са запознати с басните на Лафонтен, дори мисля че се изучават в училище. Ина Добрева е подбрала десетина басни. Основно ще се работи с френската им версия и няколко във вариант на български. Ще има движение, игра, за да участва и публиката. Посланието ще е, че басните винаги са актуални и можем да се забавляваме чрез тях. Това събитие ще бъде с вход свободен, но чрез предварително записване. Форматът не позволява повече от 20 участника. Формулярът за записване ще бъде на сайта на Френския институт.
Има и хайку пикник на френски език. Какво ще представлява?
„В България се организира за първи път. Вече е правен в Румъния, а тази година разширяваме формата с България и Унгария. Информирали сме всички учители и техните ученици, изучаващи френски като първи или втори език. Учителите ще ги подготвят за работа в стихотворната форма пет – седем – пет реда. Темата е „пролет”. Идеята е на 20-ти март да се организира един пикник, от училището или от родителите. Да се съберат и да представят тази хайку поезия. Тя може да бъде казана, изпята или написана. Но най-важното може да е написана върху какъвто и да е носител, хартия, стъкло, дреха, чанта, балон, каквото ви подскаже въображението. След това ще бъдат публикувани в социалните мрежи.
Вечерите с „Вкусът на Франция” ще имат ли специален акцент?
„Това е една игра на думи „goût de France” на френски и „good France” на английски. Тази традиция съществува от много години на 21-ви март във Франция и по света. Много сме щастливи, че от миналата година и България участва. През 2017 г. участваха четири ресторанта, тази година са пет – три в София и два във Варна. Те са подбрани от Посолството в София. Критерият е или да са с изявена френска кухня или главният готвач да е учил кулинарно изкуство във Франция, което е валидно и за двата ресторанта избрани във Варна. В тази инициатива са включени около 1 500 ресторанта в цял свят, вкл. във Франция. Категорията е от „бистро” до най-висок вариант на лукс. Менюто е характерното 5-степенно френско меню: аперитив, предястие, основно ястие, сирена, десерт, и вина.
В Деня на народните будители Варна е домакин на авторската идея на Радослав Първанов - "Счупената вяра". Проектът представя 20 фотографии на Радослав Първанов, които целят да разкажат и покажат историите на изоставени православни храмове. Експозицията ще бъде открита от 18.30 часа в Морско казино и ще остане там до 21 ноември. Изложбата ще..
Връх Ботев не е от най-високите. Разбира се, че е първенецът на Стара планина, но в сравнение с върховете в Рила и Пирин изостава като височина. И въпреки това е по-лесно да се качите на Мусала и Вихрен, отколкото на връх Ботев. Защото няма преход, който да е по-кратък от 5 часа. Независимо дали изкачването е от Южна или Севена България. Въпреки..
Веско Ешкенази и Плевенска филхармония с диригент Георги Милтядов ще зарадват варненската публика на 1 ноември. Концертът е част от тазгодишното турне „В света на музиката“ и ще се състои в зала 1 на Фестивален и конгресен център. Специално участие в този проект има Вероника Тодорова, позната като „вълшебницата на акордеона“ на световните музикални..
Те са хора със свободен дух, правят музика и свирят за всички, на улицата. Триото Magic Street Jazz Varna срещнахмe в Морската градина, до Слънчевия часовник, привлечени от тяхната „боса нова“. Стефан, Владо и Александър с лекота говорят за музика, а триото, което изненадва варненци и гости с красив звук, излят от душите им, е в отворен..
Интервю с Blaze Bayley (WOLFSBANE, екс-IRON MAIDEN) В началото на тази година бившият певец на IRON MAIDEN Blaze Bayley издаде албума „Circle of Stone“. А само след няколко дни на 10 ноември ще изнесе специален концерт в софийския клуб „Паве“, със специални гости ABSOLVA. С него Blaze ще отбележи 30 годишнината от присъединяването си към IRON..
В днешният 29 октомври отбелязваме Деня на бесарабските българи. Самите те отдавна казват, че определението бесарабски не е много точно, защото освен бесарабски българи – по името на географската област Бесарабия, от която две трети се намират в Украйна, а една трета в Молдова, има още кримски или таврийски българи, както и малка общност..
Интервю с A.J. Mills (KK’S PRIEST, HOSTILE) През 2011 година светът на хеви метъла беше разтърсен от новината, че JUDAS PRIEST и K.K. Downing се разделят. Единият от прочутото китарно дуо вече нямаше да е част от британските класици. JUDAS PRIEST продължиха по пътя си с новия китарист Richie Faulkner. K.K. Downing не стоя дълго със скръстени..