Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Един по-различен поглед към 3-ти март

2
Снимка: архив

3 март - датата, на която отбелязваме 140 години от подписването на Санстефанския договор и националния си празник.
Всички знаем както означава тази дата за нас, за да сме тук и сега. Да, юридически – макар и като васално княжество, България възкръсва на картата на Европа едва в края на юли 1878 г., но 3 март, или спазваме хронологията – 19 февруари по стар стил, се оказва далеч по-значим в националната ни памет.
Отвъд фанфарите и честванията, обаче, отвъд  тържествените маршове, развяването на националния ни флаг, рецитациите и българската музика, която ще слушаме, ние днес решихме да ви разкажем една по-различна история за трети март. Такава, за която трудно ще намерите дори и ред в учебниците по история. 
Един поглед към голямата дата, съставен от емоционалните разкази на хора, които пазят в семействата си малките истории на предците си, участвали в същото това освобождение, което честваме. 
Първият от тях е Чавдар Ангелов, историк, родом от Казанлък и понастоящем директор на националния парк-музей „Шипка-Бузлуджа”.
Все още има непознати факти, свързани с войната. Непроучени са архивите в държави като Сърбия, Украйна, Румъния, Финландия, откъдето има войници. Почти непозната е и гледната точка на Турция към войната, казва директорът на националния музей Шипка – Бузлуджа Чавдар Ангелов.
Именно за един такъв подход - търсения в архивите, ще стане дума и сега.
Преди време, Атанас Сивков, един от наследниците на единственият опълченец роден във Варна – Георги  Минков Сивков, решава да поразрови семейните архиви.
Освен Георги Сивков след Освобождението на България във Варна се установяват много негови приятели от опълченските дружини. Сред имената на българските опълченци, свързани с Варна е и това на Иван Драсов.
Личност, която масово днес свързваме предимно с едноименната улица, макар че той все пак е хората, за които може да намерите и няколко реда в учебниците по история на гимназистите.
За неговите наследници, 3 март е изключителна дата, казва правнучката му – д-р Ружа Панчева.
Семейна история има и Христо Недялков, чийто баща като гвардеец е носил сабята на най-младия български опълченец и по-късно генерал-лейтенант Тодор Габарев.
Сред малко познатите факти от тогава е, че призивът на българските опълченци, с който те се биели на Шипка, след това става запазена марка на българската армия в останалите пет войни, в които тя участва до средата на 20-ти век. За това също няма да прочетете в учебниците или дебелите книги, но това си спомня от разказите на дядо си Александрина Спасова. 
Днес, тя е над 70-те, но все още помни гласа на дядо си Стоян Иванов Беслимов, който се включва в опълчението след преминаването на руската армия при Свищов. 
А, ние сме убедени, че ако разровим скриновете от едно време, преровим семейните снимки или дори пообиколим част от роднините си, всички ние ще се окаже, че имаме някаква семейна история, която да ни направи още по-съпричасти към моментите, на които най-често демонстрираме националната си идентичност и се присещаме откъде идваме.
Чуйте още в звуковия файл:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

НОВИЯТ ДЕН в сряда, 19 февруари

Темата за цените на хранителните продукти у нас е на фокус в предаването тази сутрин между 8 и 9ч. Очаквайте коментар от страна на потребители, на Сдружението за достъпна и качествена храна, както и съветите на икономистите относно правилното ценообразуване на стоките от първа необходимост.  Обстановката в региона след снежната нощ обобщаваме след..

публикувано на 19.02.25 в 06:35

На 17 февруари в "От другата страна" по Радио Варна

На 17 февруари в "От другата страна" по Радио Варна Специално интервю с Borisz Sarafutgyinov (FLESHCRAWL). Специално интервю с Jarda Haž (JIG-AI). Представяне на дебютното EP на CARCEROUS "New Age God" – разговор с Иван Козарев и Константин Милев. Иван Лазаров, Трендафил Трендафилов и Бойко Николаев за съвместното турне на TERRAVORE с..

публикувано на 17.02.25 в 14:25
Chart

#797 ТОП 20 (14.02-21.02.2025)

публикувано на 14.02.25 в 10:55
Снимката е илюстративна

НОВИЯТ ДЕН на 14 февруари с Мариела Димитрова

В Деня на лозаря - Трифон Зарезан /нов стил/ ще говорим за любимите сортове на българите днес, за допирните точки между виното и любовта и за българския обичай в празничния ден -  зарязването на лозето за плодородие. Традицията и днес ще спазят в село Звездица до Варна. Как избират Царя на виното и за една почти неизвестна традиция от варненския..

публикувано на 14.02.25 в 06:05

НОВИЯТ ДЕН на 13 февруари с Иван Барбов

В навечерието на празника на виното и любовта и в Световния ден на радиото, сутрешният екип на Радио Варна ще се погрижи за усмивките и доброто настроение на всички влюбени в радиото, които ще посрещнат деня на любимите честоти. Ден нов, ден леко студен, но и с интересни теми, актуални новини и хубава музика подсладен. Иван Барбов,..

публикувано на 13.02.25 в 06:24
Чаша чай край зимното море

НА СВЕТЛО на 12 февруари с Валерия Василева

Интерактивна аптечна карта ще улеснява достъпа до информация за аптеки по местоположение и дейности. Тема с продължение: ботокс – истерията, резултатите от проверките на РЗИ-Варна до момента. Ученици от варненската Първа езикова гимназия са победители в тазгодишния конкурс „Млад благотворител“. Експерт по безопасност с коментар по темата..

публикувано на 12.02.25 в 13:06

"Новият ден" на 12 февруари

Българските деветокласници са най-силни по биология (но само в три области на страната), а по химия в половината области дори трудно "връзват" дори тройка. Физиката е малко по-добре от химията, но и там, както по математика средните оценки на близо 49 хил. ученици в 9-ти клас са около 3.00. Данните са от тестовете по природни науки, който Министерство..

публикувано на 12.02.25 в 06:56