Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тихомир Стоянов представя "Намерена фотография" - разказ за живота на другите

Contemporary Space и галерия SYNTHESIS представят Семейство Стоянови - изложба с намерена фотография от колeкцията на Imaginary Archive

Откриване на изложбата 15 март, четвъртък, от 19 часа. 

Изненадващо е на колко много места може да бъде намерена „намерената фотография“: на бит пазари, в антикварни магазини, гаражни разпродажби, изхвърлени държавни или частни архиви, в контейнери за отпадъци…
Този тип фотография не представлява интерес за официалните архиви, не се определя като изкуство, няма комерсиална стойност и е пълна противоположност на пропагандната фотография.

През последните години селекции от архиви, включващи хиляди, дори милиони фотографии, направени от анонимни автори, започват да се показват на най-престижните фотографски изложения и фестивали, в галерии и музеи. Големият интерес към намерената фотография е следствие от успешни проекти като: The Archive of Modern Conflict, Beijing Silvermine на Тома Сован, както и колекциите на Йоахим Шмид, Жан Мари Дона, Себастиан Лифшиц, Томас Уолтър, Клод Рибуйо и Питър Коен. Тяхната работа се показва в музеи като Tate Modern и МоМа, участва във фестивали като Rencontres d’Arles и дори намира място в най-голямото галерийно изложение за фотография Paris Photo. Imaginary Archive е най-популярният архив с намерена фотография в България. Той съдържа повече от 10 000 фотографски филми, диапозитиви, хартиени копия и фотоалбуми, намерени, подарени или купени на „битака“. Създаден преди повече от пет години от Тихомир Стоянов, български колекционер и любител на спомени, архивът предлага уникален фотографски портрет на социалистическото общество от първите телевизори до първите цветни снимки.

В края на 2016-та година Тихомир създава Instagram профил на “Семейство Стоянови”, в който публикува фотографии от ежедневието на едно въображаемо социалистическо семейство. Техните фотографски спомени са във фокуса на тази изложба.

СнимкаДали наистина съществува такова семейство?
Изминалото време прави този въпрос несъществен. Показаните фотографии и обекти документират въображаемото на границата със съществувалото и непознатото. Зрителят може да припознае своите спомени или фотографиите да го отведат към времена, когато мястото на всяка снимка беше в рамка или в албум с кожени корици.

Спомените на семейство Стоянови са спомени на много български семейства. Спомени от време, когато и тъмните и светлите моменти бяха в черно-бяло. Според Тихомир Стоянов, моментите, за които хората искат да си спомнят, са свързани с едни и същи преживявания, независимо от смяната на поколенията: новородени бебета, рождени дни, събирания с приятели, роднини и колеги, пътувания близки и далечни.
Как чуждите албуми, негативи и фотографски копия са достигнали до Imaginary Archive?
Какъв е пътят, който те изминават преди да достигнат лавиците и чекмеджетата на архивите за намерена фотографии?

Защо е нужно да бъдат спасявани спомените на другите?
Тимъти Пръс, създателят на Тhe Archive of Modern Conflict, споделя: „Хората имат снимки, но нещо се случва и те умират. Следващото поколение иска да продължи напред и да се отърве от снимките.
Независимо дали член на семейството изхвърля албум или прес агенция изоставя архивите си на улицата, това е знак за динамична промяна...Мисля, че трябва да запазим колкото е възможно повече образи, защото в противен случай хората ще забравят...Мисля, че има връзка между начина, по който забравяме и културната промяна. Ние живеем в едно динамично и бързо променящо се общество, в което амнезията е вградена почти като двигател.“
Да си представим, че някой, в далечното бъдеще, би искал да разгледа нашите обикновени снимки за спомен…
Те се събират и пазят от хора като Тихомир Стоянов, който някога е получил простичък съвет от баща си: „Вземи го, може да ти потрябва.”


Надежда Павлова, куратор

Експозицията може разгледате до 30 март 2018.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Тео Елмазов - Муа у тупан, 1992

Отменят спектакъла "МУА У ТУПАН"

Спектакълът "МУА У ТУПАН", който трябваше да бъде игран тази вече от 19,00 часа на сцена "Филиал", се отменя, поради заболяване на актьор, съобщават от Варненския театър.  Билетите, закупени за 19 февруари, важат без презаверка за 17 март. При невъзможност да гледате "МУА У ТУПАН" на 17 март т.г. можете да презаверите билетите си за друг спектакъл от..

публикувано на 19.02.25 в 16:58

Музеят на Възраждането с образователно събитие за Васил Левски днес и утре

"Поклон, Апостоле!” е образователна инициатива в Музея на Възраждането – Варна на 18 и 19 февруари т.г.   Музейните образователни уроци са подготвени за ученици от 1. до 12. клас,  като са предвидени разнообразни дейности за всяка възраст. Целта е чрез интересно и приятно преживяване в музейната среда да се разшири знанието за живота и делото на..

публикувано на 18.02.25 в 11:55

Do Sho представят новия си сингъл "Просто късмет"

Това е история за двама души, които в предишните си връзки са били много наранявани и се събират с надеждата да се отърсят от загубените битки и неизживените моменти в миналото - разказва Георги. - И когато двама души с такива съдби са заедно, те могат да преодолеят всяко предизвикателство, което се изпречи на пътя им - трябва само да намерят..

публикувано на 18.02.25 в 00:12

Сладка поезия с вкус на море тръгва от Балчик към Бургас до София

Сладка поезия с вкус на море. Така определя първата си стихосбирка „Солен карамел“ украинката Оксана Яковенко, която преди близо шест години любовта довежда в Балчик. Дни след празника на виното и любовта се състоя първата и официална среща с нейната публика и стиховете и – лирични, весели, тъжни, преживели разочарование и загуба. Поетичният и..

публикувано на 17.02.25 в 14:04

"Конклав" - големият победител на наградите БАФТА

"Конклав" е филмът на годината според Британската академия за филмово и телевизионно изкуство БАФТА. На 78-та церемония снощи трилърът, по романа на Робърт Харис, спечели още в категориите - най-добър британски филм, адаптиран сценарий и монтаж. Филмът разказва как след неочакваната смърт на папата, кардинал Лорънс е натоварен със задачата да ръководи..

публикувано на 17.02.25 в 10:45

Ателие по творческо писане със Захари Карабашлиев и Мария Касимова - Моасе

Писателите Захари Карабашлиев и Мария Касимова - Моасе са ментори на 10 ученици от 8 до 12 клас в рамките на проекта на фестивала "Варна Лит". Той е финансиран от Национален фонд "Култура" - "Ателие  за творческо писане". Учениците ще имат задача да напишат текст за сцена, който после ще бъде реализиран от театралните школи в града, обясни Даниела Цочева..

публикувано на 16.02.25 в 15:38

Започна приемът за участие в 34-тия младежки поп-рок конкурс „Сарандев“

Започна приемът на заявки за участие в 34-то издание на Европейския младежки поп-рок конкурс „Сарандев“. Кандидатите могат да подават необходимите документи и записи в Младежкия център в Добрич до 14 април. Информация на кореспондента ни Мая Райнова.

публикувано на 15.02.25 в 14:38