Експозицията "Семейство Стоянови" показва снимки от живота на едно въображаемо семейство от годините преди Прехода. Снимките са събирани от Тихомир Стоянов - фотограф, колекционер и основател на най-големия архив от типа "намерена фотография" - Imaginary Archive. Това е едно въображаемо пътуване във времето и в историята на едно измислено семейство, което може да е всяко български семейство от онези години. Черно-бял разказ за миналото, като алтернатива на социалистическата пропаганда, включващ истории, останали извън официалните архиви. Imaginary Archive, български архив от намерена фотография, включва над 10 000 негативи и диапозитиви, фотографски филми, хартиени копия и фотоалбуми, намерени, подарени или купени на „битака“. Създаден преди повече от пет години от Тихомир Стоянов, български колекционер и любител на спомени, архивът предлага уникален фотографски портрет на социалистическото общество от първите телевизори до първите цветни снимки.
Намерена фотография? Чуйте още от Тихомир Стоянов:
Стоянови - дали наистина съществува такова семейство?
Изминалото време прави този въпрос несъществен. Показаните фотографии и обекти документират въображаемото на границата със съществувалото и непознатото. Зрителят може да припознае своите
спомени или фотографиите да го отведат към времена, когато мястото на всяка снимка беше в рамка или в албум с кожени корици.
Спомените на семейство Стоянови са спомени на много български семейства. Спомени от време, когато и тъмните и светлите моменти бяха в черно-бяло. Според Тихомир Стоянов, моментите, за които хората искат да си спомнят, са свързани с едни и същи
преживявания, независимо от смяната на поколенията: новородени бебета, рождени дни, събирания с приятели, роднини и колеги, пътувания близки и далечни. Как чуждите албуми, негативи и фотографски копия са достигнали до Imaginary Archive?
Какъв е пътят, който те изминават преди да достигнат лавиците и чекмеджетата на архивите за намерена фотографии?
Изложбата е в Contemporary Space, Варна
15-30 март 2018
откриване - 15.03., 19 ч.
На официална церемония в Младежкия дом във Варна бяха връчени отличията на лауреатите от тазгодишното издание на Регионалния конкурс "Възкресение Христово". В двата раздела - "Великденска украса" и "Великденско писано яйце", отличените са 23 деца от училища, читалища и детски градини. При най-малките първи места завоюваха Ния Димитрова от СУ "Неофит..
Изложба живопис открива Иван Мутафов в зала "Север" на Археологическия музей във Варна на 16 април, сряда, от 17 часа. Иван Мутафов е художник, но също така краевед, планинар, алпинист и пътешественик. Роден е на 2 декември 1948 г. в с. Черни Осъм, Троянско. Завършил е Факултета по изобразителни изкуства във Великотърновския университет „Св. св...
Нобеловият лауреат за литература Марио Варгас Льоса е починал на 89-годишна възраст в перуанската столица. Това съобщи семейството му в социалната мрежа X, предаде АФП. „С дълбока скръб съобщаваме, че нашият баща, Марио Варгас Льоса, почина днес в Лима, заобиколен от семейството си и в мир“, пише най-големият му син Алваро в съобщение, подписано и от..
От вторник, 15 април, библиотечната услуга във Варна - Велобиблиотека, се завръща. Всяка седмица от 10.30 до 12.30 часа библиотеката ще бъде на различни точки в града, по график, съобщиха от РБ "Пенчо Славейков". Графикът за месец април: Градинката зад часовника – 15 и 29 април (вторник), от 10:30 до 12:30 ч. Морска градина,..
Истинско богатство на сцената на Фестивален комплекс разцъфна при откриването на фолклорен празник „Великденска плетеница“, който се организира от Община Варна. Грандиозното начало бе поставено от фолклорният ансамбъл при Националното училище по изкуствата "Добри Христов" – Варна, които със своите над 60 талантливи ученици на сцената завладя сърцата..
14 април, понеделник, Арт салон на Радио Варна, 17.00 часа „Концерт за жаби и оркестър в ми бемол мажор“ е последният роман на Николай Табаков, в който авторът ни представя отново интересен поглед към света, в който живеем. И основният му въпрос е: Къде е мястото на всеки един от нас в този свят? И още: Потънали ли сме до гуша в идеалния..
На 10 и 11 април 2025 г. Варненската библиотека посреща издателя и писател Йордан Д. Радичков и преводача Владимир Полеганов. Днес от 18:00 ч. двамата ще представят българското издание на култовия графичен роман „Маус“ от Арт Спигелман, който излиза на български език за първи път и е дело на издателство „Нике“. На 11 април Йордан Д. Радичков ще се..