Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дует "Свирците" влизат в звукозаписното студио на Радио Варна

| обновено на 04.04.18 в 17:32

Дует "Свирците" - гъдуларите Симеон Илиев и Асен Станоев от НУФИ "Филип Кутев" - Котел са тазгодишните носители на специалната награда на Радио Варна в 24-тия Национален детски фолклорен конкурс "Диньо Маринов" - Варна, който се проведе от 30 март до 1 април. Двамата талантливи инструменталисти за първи път ще влязат в звукозаписното студио, за да увековечат своя труд като дуо. 

Понастоящем младите музиканти - първи братовчеди, са ученици на Величка Тодорова, но пътят им започва от школата на Лили Ангелова. 

В конкурсната програма дует "Свирците" се представи с "Ягодовска копаница" (муз. Ангел Добрев) и "Сюита" (муз. Тодор Киров). Освен като дуо, а и трио - "Добруджанче", възпитаниците на музикалното училище в Котел се явиха и самостоятелно. Симеон получи "Специална награда на журито за отлично представяне", а Асен бе оценен с второ място в категорията си. 

Измина точно една година от последната ни среща. Какво се случи в този период?

Симеон Илиев: През тази година научих много нови хора́, нов материал. Също така съм много доволен от училището в гр. Котел - постоянно сме заети, което ме радва. Средата е съвсем друга, защото е фолклорно училище, а ние досега учихме в класическо (бел.ред. НМУ "Л. Пипков" - София). Децата са на нашето ниво. 

Симеон Илиев и Ангел ДобревКое е най-ценното, което научи като репертоар?

С. И. Тази година започнах да свиря хора́та на неповторимия композитор и гъдулар Атанас Вълчев - най-добрият в гъдулковото изкуство. На този конкурс се представих със "Сватовски мелодии" и "Ягодовско хоро", и двете произведения са негови. 

Струва ми се, че за тази една година си вдигнал темпото доста...

С. И. Да, тези хора́ се оказаха доста по-сложни за изпълнение. Атанас Вълчев няма аналог засега! 

Самият ти натюрел обаче е станал по-експресивен.

С. И. Да, да, хората се променят с времето, което се отразява и в музиката. 

Симеон Илиев и Асен СтаноевБеше "обладан", пленен от музиката на Димитър Лавчев. Сега в друг период ли си? 

Да, защото хора́та на Лавчев са по-лесни и изискват по-малко време за свирене. Но за Атанас Вълчев, както казах, няма друг като него. Специално в тези две хора́, които в момента съм изработил, мисля че се доближавам до неговия стил на свирене. Той е неповторим. Отличава се с много богата орнаментика, техника и хубав тон. 

И много хубаво лъководене...

С. И. Лъковата техника е много важна, да. Ако нямаш добра техника, не можеш да изсвириш толкова бързо тези хора́. 

Поздравления и за позициите, много свободно вече ги свириш. 

С. И. Да, изработвах ги дълго време, но накрая постигнах желания резултат. 

НаграждаванеКои бяха конкурсите, на които се яви тази учебна година?

С. И. Преди НДФК "Диньо Маринов" това бяха в Русе - "Дунавски славей" и в гр. Пловдив. В Русе тази година честно казано съм разочарован от конкурса, защото журито не даде коректна оценка на много участници. Аз специално не съм без награда - имам 3-то място и стипендия. Но искам да изразя недоволството си и да направя една сериозна забележка към конкурса, и мисля, че в бъдеще нещата ще се променят. 

Мислиш ли, че не беше правилно оценен там? 

С. И. Ами да, просто мислих, че тези хора́, които съм направил, заслужават по-добра оценка. От конкурса в Пловдив съм много доволен. Имаше 5000 участници и всички получиха награди за своя труд спрямо своето ниво. Класиран бях на първо място със стипендия и запис в БНР. 

Наградите каква мотивация са? 

С. И. Наградите са огромна мотивация, за да свиря все повече и да ставам по-добър като изпълнител. 

Цялото интервю със Симеон, както и документалните записи от представянето им, чуйте в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Хора и улици, град - мой свят" представя Елица Карабашлиева във Варна

Изложбата "Хора и улици, град - мой свят" представя от днес художничката Елица Карабашлиева във Варна. Мястото е галерия "Графит", а откриването на експозицията е в 18.30 часа тази вечер. "Коренячка варненка съм и от дете гледам на града си като живо същество, което диша, променя се, често и страда. Преживявам загубата на всяка прекрасна сграда,..

публикувано на 18.10.24 в 09:01

С изложба във Варна отбелязват Деня на българския художник

Днес в Деня на светеца - покровител на художниците, в Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна, Сдружението открива експозиция живопис, графика, скулптура и приложно изкуство.  Откриването е от 18 часа в Градската художествена галерия.  Денят на Св. Лука - покровителя на художниците - 18 октомври, е традиционният празник, на който..

публикувано на 18.10.24 в 08:36

17 нови български песни за деца търсят международно признание на „Златни искри 2024“

17 са новите български заглавия , които успяха да се класират за финала на дванадесетото издание на Европейския фестивал за детска песен „Златни искри 2024“ във Варна. Сред авторите са някои от най-популярните български композитори като Хайгашод Агасян, Валери Костов, Пепи Писарски и Светослав Лобошки чиито творби са познати и обичани от..

публикувано на 16.10.24 в 11:17

"Студена земя" разчувства балчиклии, следващата среща с книгата на журналиста Йордан Зебилянов - в Тервел

Представянето на първата книга на дългогодишния журналист Йордан Зебилянов "Студена земя“ в Балчик на 14 октомври се превърна в трогателно събитие за хората, обединени от любовта си към литературата и историята. Дълбоко вълнуващ разказ за съдбата на добруджанци по време на румънската окупация. Той осветява историческите причини зад Добруджанския..

публикувано на 14.10.24 в 18:46

Мария Зафиркова и Димитър Трайчев с обща изложба във Варна

Варненската галерия A&G Art Meeting открива последната за сезон 2024-та изложба на 16 октомври от 18 часа . Анна Халамян и Герхард Хорнман канят за финалния фойерверк две знакови имена за българското визуално изкуство – Мария Зафиркова и Димитър Трайчев. Творческият екип ZafTra ( ЗАФиркова – ТРАйчев)  е разпознаваем, обичан от..

публикувано на 14.10.24 в 14:00

Архивите предизвикват все по-голям интерес

В последните години интересът към архивите се увеличава. Това коментира за Радио Варна Донка Николова, началник на Държавен архив – Варна – част от Държавна агенция Архиви, които на 10 октомври отбелязват професионалния си празник. Най-старият архивен документ от общо 4 км. архиви – сложени лист върху лист, е от 1784 г. и представлява детско писмо..

публикувано на 11.10.24 в 06:44

Каталог „50 години Етнографски музей – Варна“ представят днес

Юбилейното издание включва 50 експоната от богатия фонд на музея, свързани с основните теми в експозицията, която представя бита и културата на населението във Варненския регион от втората половина на ХIХ и началото на ХХ век. Представянето на каталога „50 години Етнографски музей – Варна“ е днес   от 16.00 часа в двора на музея на ул...

публикувано на 10.10.24 в 12:21