Варненската библиотека навърши 135 години в деня на първа пролет. Началото поставят родолюбиви българи, осъзнали необходимостта от просвета. През 2000 г. тя получи статут на регионален културен институт. Член е на Българската и Балканската библиотечно-информационна асоциации. Участва като партньор в различни програми, член е на най-голямата дигитална библиотека на Стария континент- Европеана. И днес продължава процеса на дигитализация на периодичните издания, както и активното присъствие в социалните мрежи.
Младите със сигурност имат предложения какво трябва да се направи, за да отговори библиотеката на техните потребности. От там обещават съвсем скоро добри новини в тази посока. Важното е това, което споделят читателите. Майката на най-младия читател, Марияна Желева, ми пожела повече позитивни новини, и уточни, че в Регионална библиотека Пенчо Славейков това е възможно. Как обаче са работили предците ни, и в частност какво се е случвало преди по-малко от век, това може да се проследи в изложба за първия директор на библиотеката, а преди това и главен нейн уредник, Добрин Василев. Той е автор на една от историите за Варна, такива има няколко, а до месец ще се съберат в сборник материалите за история на Варна, публикувани във „Варненски общински вестник” в продължение на няколко години.
От страницата на библиотеката в интернет разбираме, че следващата седмица американската читалня ще гостува в училище „Христо Ботев” – Варна, темата е : „Начални стъпки по програмиране и използване на робота Финч” . От понеделник в отдел "Изкуство" е поредният практически курс :" Компютърни и информационни умения за начинаещи от възрастова група 60+".
Също в понеделник пред немската читалня ще бъде подредена изложба плакати „В света на приказките“ със съдействието на Гьоте институт- България. Кои са любимите приказки на варненските деца и какво има в блога " ВарненЧЕТ@ " - може да чуете в ефира на Радио Варна в събота след новините в 8 с водещ Габриела Гаврилова.На 17 февруари в "От другата страна" по Радио Варна Специално интервю с Borisz Sarafutgyinov (FLESHCRAWL). Специално интервю с Jarda Haž (JIG-AI). Представяне на дебютното EP на CARCEROUS "New Age God" – разговор с Иван Козарев и Константин Милев. Иван Лазаров, Трендафил Трендафилов и Бойко Николаев за съвместното турне на TERRAVORE с..
В Деня на лозаря - Трифон Зарезан /нов стил/ ще говорим за любимите сортове на българите днес, за допирните точки между виното и любовта и за българския обичай в празничния ден - зарязването на лозето за плодородие. Традицията и днес ще спазят в село Звездица до Варна. Как избират Царя на виното и за една почти неизвестна традиция от варненския..
В навечерието на празника на виното и любовта и в Световния ден на радиото, сутрешният екип на Радио Варна ще се погрижи за усмивките и доброто настроение на всички влюбени в радиото, които ще посрещнат деня на любимите честоти. Ден нов, ден леко студен, но и с интересни теми, актуални новини и хубава музика подсладен. Иван Барбов,..
Интерактивна аптечна карта ще улеснява достъпа до информация за аптеки по местоположение и дейности. Тема с продължение: ботокс – истерията, резултатите от проверките на РЗИ-Варна до момента. Ученици от варненската Първа езикова гимназия са победители в тазгодишния конкурс „Млад благотворител“. Експерт по безопасност с коментар по темата..
Българските деветокласници са най-силни по биология (но само в три области на страната), а по химия в половината области дори трудно "връзват" дори тройка. Физиката е малко по-добре от химията, но и там, както по математика средните оценки на близо 49 хил. ученици в 9-ти клас са около 3.00. Данните са от тестовете по природни науки, който Министерство..
Репортаж по темата за безопасния интернет, как да защитим личните си данни в социалните мрежи и да предпазим децата от пристрастяване към онлайн средата. Община Варна проверява инвестиционните намерения за Алея Първа - крайбрежната зона на морската столица. Липсват жизненоважни медикаменти за болните от епилепсия. За почитателите на..