Варненските ученици, които спечелиха първи места в международния конкурс на НАСА за космически колонии, бяха наградени днес от кмета на Община Варна Иван Портних. Учениците получиха плакети за постиженията си, а наградата има и финансово измерение, което ще бъде в помощ за бъдещото им пътуване до САЩ, където трябва да представят и защитят на живо проектите си пред учени от цял свят.
Това е поредният голям успех на възпитаници на доц. Веселка Радева, която е ръководител на проекта „Ученическа космическа агенция”. Доц. Радева работи с ученици по проекта повече от 10 години и всеки път отборът на България печели призови места в конкуренция с близо 10 000 ученици от цял свят.
Тази година участваха три отбора от Варна. Екипът на Математическата гимназия е от пет дванайсетокласници – Иво Песев, Александър Георгиев, Златан Златанов, Даниел Петров и Симеон Гачев. Технят проект "UniSpace" предлага разрешаване на проблемите на човечеството чрез изграждане на градове в орбитата, близо до Земята
Другият отбор е на Частната гимназия по интернет технологии „Антоан дьо Сент Екзюпери” и в него са единайсетокласниците Алиса Воробьова, Михаил Савин, Симона Русев, Юлия Димитрова, Александър Йорданов, Янислав Йорданов, Ивайло Георгиев и Калоян Липчев. Осемчленният екип е класиран на първо място в категорията за 11 клас с проекта "Deep Space", който предвижда построяването на човешка колония в покрайнините на Слънчевата система.
Катерина Саматовна от 10 клас в Математическата гимназия спечели второ място с проекта „Quibella” в категорията индивидуално участие, което се постига за първи път от български ученици. За първи път български участник прави сам проект и печели. „Quibella” решава нашите стандартни форми на торос на колония в огромна конструкция, която прилича на ракета, а хората ще живеят все едно са на Земята.
„Ако проектът "UniSpace" е близкото бъдеще и представлява един изключително инженерно-технологичен проект и e много важен, то "Deep Space" е проект – мечта, проект – красота. Човешката емоция и красота изнесена в един прекрасен град, в който хората ще се чувстват щастливи, макар и много далеч от дома. „Quibella” е фантастичен проект. Неговата цел е космическия туризъм - първо в Слънчевата система, а след това и навън.”, каза за радио Варна доц. Веселка Радева.
"Варна вече е незаобиколим фактор от НАСА.", каза по време на награждаването кметът на града Иван Портних и пожела още успехи на варненските ученици, на техните преподаватели в училище и ръководителя на проекта „Ученическа космическа агенция”.
През нощта ще е ясно и почти тихо, по крайбрежието ще духа слаб вятър от северна четвърт. Преобладаващите минимални температури ще са между 16° и 21°, по Черноморието 18° - 23°. П рез деня ще е слънчево, следобед горещо. Ще духа слаб до умерен вятър от източна четвърт. Дневните температури слабо ще се повишат и преобладаващите максимални във..
Десета - за този летен сезон, акция по заведенията край морския бряг, се проведе снощи. Инспекцията бе осъществена от служители на „Криминална полиция“ и екипи на Първо и Второ РУ. Целта на операцията отново бе установяване на малолетни и непълнолетни лица – без придружител, след 22 часа; установяване на лица разпространяващи наркотични вещества...
Албанската икономика е нараснала с 3.4% през първото тримесечие на 2025 г., а инфлацията се е задържала под целевото ниво. Основен принос за растежа имат туризмът, инвестициите и износът. Това заяви управителят на централната банка на страната Гент Сейко. Междувременно Представители на туристическия сектор настояват за реформа в..
Турция е похарчила рекордните 5,43 млрд. щатски долара за научноизследователска и развойна дейност през 2024 г., което представлява 1,51% от централния бюджет и 0,41% от БВП, който миналата година е възлизал на 1,32 трлн. щатски долара. Това стана ясно от данните на Турския статистически институт (TÜİK), съобщава БГНЕС. По-голямата част от бюджета..
Дни на отворените врати по повод 146-та годишнина от създаването на Военноморските сили на Република България ще има в Морска гара-Варна днес и утре. От 10.30 до 17.00 ч. граждани и гости на града ще могат да разгледат кораби и статичен показ на техника и въоръжение от състава на Военноморските сили. На 10 август, неделя от 9.00 ч. на Морска..
Нараства тенденцията на случаи на салмонела и чревни инфекции по Черноморието в активния летен сезон. През последните седмици здравните власти във Варна регистрират ръст на заболелите. От РЗИ отчитат, че с всяка изминала седмица случаите на стомашно-чревни инфекции и салмонела се увеличават, а една от причините за това са високите летни..
Кремъл потвърди, че руският президент Владимир Путин и американският му колега Доналд Тръмп ще се срещнат в Аляска за преговори следващия петък (15 август). Москва определи избора на мястото като „съвсем логичен“, предаде АФП. „Русия и САЩ са близки съседи, граничат помежду си“, заяви съветникът на Путин Юрий Ушаков. Датата и мястото на срещата..