На днешната дата 12 април отбелязваме международния ден на авиацията и космонавтиката. Датата е свързана с годишнина от първия полет на човек в Космоса.
За страстта да си високо в небето, за рисковете на професията и за хуманността във всички сезони на живота разказа в сутрешния блок на Радио Варна "Новият ден" капитан о. з. Иво Симеонов – пилот от Военновъздушните сили, днес - един от отговарящите за спасяването на човешки животи на хеликоптерната площадка на Университетската болница ”Света Марина” във Варна. Летял е на изтребители в Авиобаза Добрич, след това на хеликоптерите на морската вертолетна авиобаза „Чайка”.
- От колко години сте във въздуха?
- От далечната 1972 година на миналия век...
- Какво е чувството?
- Не знам как да го опиша,... за някой е чувство, други ахкат, охкат. За нас беше работа.
- А как избрахте тази професия - случайно или не съвсем?
- Как да Ви кажа... Тогава младите хора се насочваха към учебни заведения. На мен ми беше подсказано, даже се шегувах, че съм с партийно поръчение.
- Помните ли първия си полет?
- Свръх напрежение е... Какво да се запомни, излиташ, след няколко минути кацаш и това е. Беше в Долна Митрополия.
- Някога страхувал ли сте се за живота си?
- Да, страхът е човешко качество, който казва, че не го е страх, значи лъже.
- Кога преодоляхте това чувство на страх?
- Още в началото се преодолява. Така се готвехме, че никой не е мислил, че се страхува.
- Помните ли най-екстремния и опасен случай нависоко в небето?
- Няма пилот, който да не е преживял нещо, но много от нещата си остават само за нас.
- Включително и семействата Ви не знаят детайли?...
- Те горките знаеха какво става и всяка сутрин ни изпращаха на вратата с прегръдки, защото не знаеха дали ще се върнем вечерта. От моя випуск загинаха 12 човека при изпълнение на служебния си дълг.
- Хуманността в професията във всички сезони на живота ли е това, което най-силно Ви мотивира да работите и до ден днешен?
- О, не знам. Това може би си е даденост на човешкия организъм. Да Ви кажа честно даже и един аспирин не съм пил, никакви лекарства. Може би си е ген. След един месец навършвам 67 години.
- Давал ли сте си сметка колко човешки животи сте спасявали, благодарение на работата Ви с въздушната спешна помощ?
- Един човешки живот да спасим е успех. На площадката осигуряваме кацане и излитане на хеликоптери, които извършват тренировъчни полети или карат ранени към нашата болница, или от нашата болница към София понякога. Германия има 170 такива хеликоптера, Румъния има 14 оборудвани хеликоптера с медицинско оборудване за спасяване с екипажи - пилоти и лекари. При тях може да започне доболничната помощ още на борда на машината. Като гледам колко млади хора гинат по пътищата... това е най-лесният начин за спасяване на човешки живот.
- Кой е най-ценният урок, който сте научил през тези години във въздуха?
- Дисциплината за мен в работата е основата на всеки успех. Няма ли дисциплина - нищо не се получава.
Не е далеч моментът, в който човек ще е междупланетен вид. Това каза Виктор Данчев, технически директор на Ендуросат - българската компания, работеща в сферата на космическите технологии. От компанията вече са изстреляли десетки сателити и обслужват стотици клиенти. Той е убеден, че футуристичната перспектива за пенсиониране на Марс, която за мнозина..
Градската художествена галерия във Варна представя арт инсталацията „Васил Стоилов – Архитектурни мотиви“. Тя е проект на Нов български университет. РИ ще бъде експонирана в подпокривното пространство на галерията до 28 април. Арт инсталацията „Васил Стоилов – Архитектурни мотиви“ е вдъхновена от ръкописа от 1953 г. „Холандският пейзаж през XVII век и..
В края на 2023 г. Красимир Милчев издаде миниалбума "Пречистен". Изданието може бъде слушано във всички музикални онлайн платформи, а Lay-Zy, както е псевдонимът на артиста, наскоро пусна видео към едно от парчетата - "Наивен съм бил". "Наивен съм бил" е продължение на предходния ми сингъл, "Живот в лъжа" - разказва..
В деня, в който първият български космонавт излетя в космоса през 1979-а, читалището в балчишкото село Гурково даде възможност за среща със странстванията на първия човек от Читалище "Свобода", пипнал с ръка мегалитите в Саксайуаман, скитал из Андите, тъкал текстил по оригинална кечуанска технология, видял агротехническа лаборатория на инките и плавал..
Оч аква се много сериозен ръст на цените на п лодовете , за ради щетите на всички трайни насаждения от застудяването, които са над 70%. Много големи проблеми със студове и проблем с реколтата има и в страни, които са традиционни доставчици за България на плодове като Турция и Гърция.Това коментира Синан Вейсал, който има..
Изложбата “В огледалото на Рембранд” гостува в Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ във Варна. Тя е проект на Нов български университет и е насочена към младите публики. Създадена е от екип от преподаватели и студенти. „В огледалото на Рембранд“ предлага висококачествени репродукции на хелиогравюри от колекцията на Нов български..
Видеорегистраторът трябва да бъде част от задължителното оборудване на автомобилите, а записите да служат като доказателство в съда. Това мнение изрази Ивайло Желязков от Европейския център по транспортни политики. Според него е необходимо въвеждането на изискване за наличие на устройството в колата, както за аварийния комплект, тъй като това ще има..