Село Припек е красиво населено място само на 15 километра от Варна в посока София от дясната страна на магистралата. Малко село, където за 20-тина минути може да стигнеш пеша от единия до другия край. От едната страна има оранжерии, в другата е частния параклис, който обаче може да се посети от всеки. Почти на всяка къща е поставен националния флаг. Дори и на по-старите, които в момента няма признаци на живот. Всъщност, в Припек няма пустеещи домове. Има няколко сгради, които са леко изоставени, но градините са засадени.
Тук всичко се знае. Разказват, че познават и ореховите дървета какви плодове дават и откъде е добре е да минеш сутрин есенните дни, за да си похапнеш от полезните ядки. Земята е плодородна, макар според местните да е глинеста, кисела или нещо друго.... Всеки е открил какво да отглежда на нея и не спира да опитва. Както с овошките, така и с цветята. Във всеки двор има поне няколко вида цъфнали - божур, рози, градински карамфили, метличини, дори алпийски мак. Оказва се, че има и много билки. Купили си преди време жените по някое стръкче, след това го засадили в двора и сега раздават коренчета на съседите.
Черният бъз е от популярните билки в народната медицина. В момента е подходящо да се набере цвят, който след изсушаване се съхранява на проветриви места.
Припек е разположено на 100 метра надморска височина. Релефът е хълмисто-равнинен. Установено е, че по време на похода на полския крал Владислав III Варненчик един от рицарските отряди е станувал в района. Заселването става обаче доста по –късно. Основателите идват от съседното село Калиманци, което е само на около 5 километра разстояние. Те пък са от Еркеч и Голица. От някогашния поминък - животновъдство, предимно отглеждане на овце, сега са останали само спомени. Днес в дворовете най-много да има зайци и кокошки.
Няколко са обявените къщи и парцели за продажба. Брокерите изтъкват близостта до Варна, прекрасната панорамна гледка, широк асфалтов път. От Игнатиево той е в добро състояние, но повечето хора предпочитат да използват този към Слънчево, защото така се качват на автомагистралата и разстоянието се взема по-бързо. Редовна автобусна линия свързва селото с Варна и Аксаково.
В село Припек няма лекар, да не говорим за аптека. Единствената обществена сграда е тази на кметството, където се намира и читалището. Строена е преди повече от 70 години. Селото е малко и има кметски наместник, който пътува от Аксаково. И макар че е на 4 часов работен ден, се грижи и за градинката пред кметството. От Община Аксаково обещали в следващите дни да окосят тревата по улиците, което в селото се случва един път в годината.
Големият род – така в Припек наричат първите, дошли на новото място. Така се нарича и една от двете издадени книжки за историята. Секретарят на читалището Живка Тодорова е техен наследник.
Три села в България носят името Припек. Това в област Варна е от малките селища в страната. Знамена на почти всяка къща, чисти улици, добре подредени дворове - това е първото впечатление. И много цветя - рози, карамфили, алпийски мак.
Какво още има или няма в Припек? – разказът на неговите жители пред Габриела Гаврилова:
Отвори врати ремонтираната сграда „Филиал“ на Варненския драматичен театър В Деня на народните будители среща с Теменуга Маринова - поет, писател, драматурт, преводач, учител Новата сграда на варненската библиотека - многофункционален културен център – разговор с арх. Александър Минчев Предстои „Малък фестивал на куклите“ 3..
„Толкова не харесвам звука на алармата, че ставам преди нея“, беше написал някой в социалните мрежи тази сутрин. Доказано по-приятен от звука на алармата е този на кафемашината, а за да изпиете кафето си с усмивка, ведри и бодри, просто превключете на честотите на Радио Варна във времето от 6.00 до 10.30 часа. В Деня на народните..
Все още има меломани, които не са си получили обратно парите за билети от Фестивала VARNA BREEZE by EXIT, след като от община Варна обявиха, че четиридневното събитие от платено става безплатно за жителите и гостите на града. Това обаче, стана ясно само ден преди началото на фестивала, на 15-ти август, и след период на продажба на билети. Така..
Деветият епизод, излъчен на 26 октомври 2024 г., е посветен на новите предавания на Радиото през 70-те и 80-те години на миналия век. Отново говорим за политика, икономика, образование, морско дело, спорт, култура, детски и младежки рубрики. За разлика от предходния период, сега предаванията са по-отворени към публиката. Слушателите..
„Един въпрос ме мъчи вече от час, затуй реших да питам вас – да стана и да се протегна, или отново да си легна“, гласи въпрос в социалните мрежи тази сутрин. Нашият отговор е станете и Радио Варна си пуснете. Топло кафе си направете и на любимите честоти се настанете. Очаква ви едно вълнуващо ефирно пътешествие с Иван Барбов, Емилия..
На 28 октомври в "От другата страна" по Радио Варна Специално интервю с Fredrik Åkesson (OPETH). Разговор с Blaze Bayley (WOLFSBANE, екс-IRON MAIDEN) за концерта "30 Years IRON MAIDEN Anniversary" (10 ноември, София). В памет на Paul Di’Anno 1958 - 2024 ( BATTLEZONE, KILLERS, IRON MAIDEN) – разговор със Стефан "Stiff" Йорданов. Петър Стоянов..
Интервюта с новите районни кметове във Варна от ПП-ДБ - Янислава Шопова – на район „Одесос“ и Николай Желязков – на район „Приморски“ Каква е ситуацията с различните вируси, които ни атакуват в момента - разговор с вирусолога доц. Лилия Иванова Бизнесът в Балчик след изборите: Надяваме се да има обединение, защото общата ни цел е една -..