Възпитанието в училищата винаги е било застъпено. Добрите ученици са поощрявани, палавите – наказвани. Днес в българските училища учителите се опитват да овладяват буйните деца и младежи без да посягат. А едно време и шамари удряха, и ушите дърпаха, че и наказваха с намаляване на поведението. Обаче от днешна гледна точка и тези наказания бледнеят с онова, което е било позволено в българските училища по време на Възраждането.
С главния уредник на музея на Възраждането във Варна Марияна Николова сме седнали на пейките във възстановката на класната стая на възрожденско училище. Днес тя се използва, за да бъде показано на съвременните ученици, как преди повече от век са получавали образованието си и как са били възпитавани техните връстници. Като например това, че в края на всеки учебен ден учителят е вписвал в специални таблици имената на отличените - в червената и провинените ученици - в черната. Но мерките са можели да граничат и със светата инквизиция меко казано.
"Пред естрадата, мястото, където стои учителя, обикновено е имало специално местенце за наказания. Върху пода е имало натрошени орехови черупки или ронена царевица. Детето с боси крачета е трябвало да стои, стъпило върху тях, в продължение на минути или часове."
Чуйте повече за наказанията в българските училища по време на Възраждането в репортажа.
От Министерството на образованието и науката ще извършат проверка във варненската гимназия ГПЧЕ "Йоан Екзарх" за оказван натиск върху бивши преподаватели и намеса в работата им. Сигнал за случая до министъра изпраща варненската депутатка Стела Николова. Експерти от МОН ще се запознаят с казуса другата седмица. Конфликт в ГПЧЕ "Йоан Екзарх" –..
70% от учениците, които завършват гимназия, се записват да учат висше образование. Близо две трети от тях съчетават следването с работа. Това показва проучване за реализацията на пазара на труда на завършилите средно образование в България, съобщава МОН. Министърът на образованието във Варна: Голям проблем на образованието е културата на зубрене..
Днес ни е напуснал актьорът Васил Банов. Това съобщиха от Съюза на артистите на фейсбук страницата си. Роден в град Карлово на 20 юли 1946 г. През 1967 - 1971 г. следва актьорско майсторство за драматичен театър във ВИТИЗ „Кръстьо Сарафов“ в класа на проф. Боян Дановски. Работил е в театрите на Велико Търново (1970 - 1975), Враца (1975 - 1978),..
Плажната ивица между Втора и Трета буна е напълно почистена след достигането на мазут до брега. Чувалите с отстранения замърсен пясък са премахнати. Дадени са предписанията на концесионера за замърсения с нефтопродукти пясък да се предаде на регламентирани за тази цел депа, съобщават от Областна управа - Варна. Не се наблюдават замърсявания на морската..
България стои на едно добро място като туристически продукт и качество на материалната база по отношение на природата и атракциите и напук на всички обвинения и заклеймявания. Това мнение изрази за предаването "Пост Фактум" преподавателят по туризъм във Висшето училище по мениджмънт във Варна Мая Иванова. По думите ѝ състоянието на..
Във връзка с провеждането на футболна среща между отборите на ФК "Спартак 1918" Варна II дивизия и ФК "Черно море" днес, движението на пътни превозни средства по ул. "Кирил Шиваров" ще бъде временно преустановено. Промяната в организацията на движението се въвежда за времето от 15:00 ч. до приключване на мача (около 20:00 часа) на ул. "Кирил..
До края на месец април ще завърши строителството на пристройката към детска ясла №7 „Роза“. Новата сграда е за две яслени групи и е изградена според най-новите нормативни изисквания за здравословна среда и нормално физическо и психическо развитие на децата, съобщиха от общинската дирекция „Здравеопазване“. Новопостроената двуетажна пристройка е с..