Книгата на Ана Стефанова "Нестинарството. Аналитичнопсихологически подход към българския фолклор" ще бъде представена вна 5 юни от 19.00 часа в Радио Варна. Тя е дисертационен труд, защитен през 2013 г. върху нестинарския обреден комплекс, разгледан през теоретичния апарат на аналитичната психология на К. Г. Юнг. Анализът обхваща богат материал от българската традиционна култура и културни феномени от цял свят. Книгата съдържа богат снимков материал и наблюдения от теренни проучвания през 2011-2013 г. С д-р Ана Стефанова – психолог, преподавател и фолклорист разговаря Светлана Вълкова.
- Защо нестинарството ? Защо това е Вашата дисертация?
- Темата на дисертацията се случи съвсем случайно. Научният ми ръководител ме попита дали това е подходящо и аз веднага се съгласих. Това беше първото нещо, което той ми предложи. Преди това нямах никакви насоки към една или друга тема. Случайността ми я поднесе.
- Нестинарството е една много древна и мистична практика, близко в нашия регион. Поне там се твърди, че са корените...
- Да, така е!
- Как протече това изследване? Много ми е интересно и любопитно, какви бяха Вашите теренни изследвания? Има ли го нестинарството извън театрализацията, която съществува за туристи? Какви форми има?
- Нестинарството е много интересен обред или по-точно обреден комплекс. Защо комплекс? Защото се състои от различни отделни компоненти. От отделни елементи, които образуват един цялостен обред, като играта в огън, която за повечето хора е еквивалент на целия обред, е всъщност кулминацията. Може би най - важната част. Останалата част от обреда е подготовка към този кулминационен момент- играта в огън.
- Т.е. преди да се стигне до огъня има вода?
- Има вода. Има и поклонение пред икони. Нестинарството е водопоклонно, иконопоклонно и огнепоклонно. Това са негови компоненти. Така е било от дълбока древност. Откакто се помни. Така пишат изследователите. Едната част от сътворяването на дисертацията беше работа с литература. Аз проучих всякакви възможни източици на хората, които са работили преди нас в тази сфера. Другата част от дисертацията ми беше свързана с теренни изследвания. Нещо, което е моето практическо проучване, наблюдение и участие, доколкото е възможно. Във всички фрми на този обред, които могат да бъдат наблюдавани и днес.
- Какви форми има и къде проучвахте?
- Едното е класическото нестинарство - традиционното, което се случва в с. Българи, в странджанските села. Те са пет села, в които съвместно се практикува този обред-нестинарството. Също така съвременните форми на нестинарството. Има един обред, който се практикува в покрайнините на Варна - "ню ейдж". Или пък това, което се прави по заведенията – танц върху огън. Интересното е, че по заведенията и в ню ейдж формата са се запазили под някакъв вид всички тези компоненти. Мисля, че това е без дори хората да предполагат. Има водопоклонност, иконопоклонност и в съвременните форми. Нестинарството е ритуал, символизиращ симбиозата между мрака и светлината, символната смърт и раждане, единение на всички противоположности. То е древен, народен култ за плодородие
Цялото интервю на Светлана Вълкова с Ана Стефанова можете да чуете в звуковия файл:
От 21 юли 2025 година Борислав Сарафов не може да изпълнява функциите на главен прокурор. Законът е ясен и всички в тази държава трябва да се съобразяват с него. Това подчерта за обзорното предаване "Позиция" на Радио Варна адвокат Михаил Екимджиев от Асоциацията за европейска интеграция и права на човека. По думите му законът, приет на 21..
Изложбата „Царско лято“ на Лилия Кунева и Крис Николов, посветена на „лятото преди бетона“, ще бъде открита от 19 часа на 1 август в Морското казино. Картините в нея са повлияни от обиколката на художниците в Полша и Германия и опитите им да се доближат до големите майстори, обясниха за Радио Варна авторите. На откриването ще..
Интервю с Markus "Infernal" Kuschke (DESASTER) Малко повече от месец остава до осмия „Running Free Festival“. „Стринава“ очаква на 29 и 30 феновете на олдскуула, събрани там от организаторите HMC „Metal Force“. Основните действащи лица са CORONER, ASPHYX, DESTRÖYER 666 и DESASTER. Останалите – MEZZROW, GALLOWER, LEATHERHEAD, SCHIZOPHRENIA,..
Българският феномен по яденето на люти чушки Николай Филипов доказа, че граници пред човешката издръжливост няма. В поредния си огнен подвиг Филипов се опита да подобри три световни рекорда, свързани с яденето на една от нaй-лютите чушки в света. „Поставих си за цел три рекорда“, сподели рекордьорът пред Радио Варна. Един от тях –..
Красимир Симеонов споделя, че написването на тази книга е повлияно от последните 40 години, през които кара мотори – традиция, наследена от баща му и дядо му. Авторът признава, че през годините много от приятелите му са го подканвали да събере всичките си разкази на тази тема под едно заглавие, което впоследствие се превръща в книгата..
В първата самостоятелна изложба на Владимир Ванков акцентът е поставен върху индивидуалния път на всеки човек и личностната автономия, на която се крепят изборите и отговорите на екзистенциалните въпроси, пред които е изправен. Изложбата набляга именно на възможностите, които се съдържат във въпроса „А сега накъде?“, подканващ посетителите да..
Интервю с Pi Stoffers (LORD OF THE LOST) В екстремните жанрове на музиката е рядкост някой артист да се изправи пред предизвикателството на тройния албум. Примери има, но издаването на трилогия е много рисково начинание. И в същото време се изисква доза смелост и дързост да го направиш в времена, в които албумите все повече губят значението си...