Учени от Технически университети у нас и в чужбина обсъжат във Варна проблемите на автомобилния транспорт на научно-техническа конференция. Организатор за 24-та поредна година е варненският Технически университет, а гостите са от Латвия, Украйна, Румъния, Русия, Сърбия и др.
"Актуални проблеми в момента са тези с дизеловите двигатели, които редица регулации изискват да намалят вредните емисии. ТУ-Варна работи години наред по тези проблеми. Ние имаме готови препоръки, които са свързани главно с използването на алтерантивни горива - биогорива, биогаз в автомобилния транспорт." Това каза за Радио Варна доц. д-р инж. Здравко Иванов, ръководител на катедра „Транспортна техника и технологии“ към ТУ –Варна.
Акцент в програмата на конференцията е и темата за производството на горива от пластмасови отпадъци. Подобна практика има в Китай и други страни, но не и в България, каза Даниел Костадинов от ТУ-Варна. Той посочи, че предстои университета да направи експериментална разработка за производство на горива от пластмаси, които да послужат в учебната дейност на висшето училище.18-годишният Мартин Атанасов е “Будител на годината 2025”. Създателят на “Черната писта” – интерактивната карта на катастрофите в България – стана най-младият носител на отличието в историята на кампанията на БНР. Проектът му визуализира опасните пътни участъци у нас, като обобщава данни за над 177 000 пътни инцидента за последните пет години...
Бюджетът за следващата година ще влезе за обсъждане в Народното събрание най-вероятно в средата на следващата седмица. Това съобщи в предаването „Позиция“ на Радио Варна депутатът от ГЕРБ/СДС Бранимир Балачев. Той прогнозира, че 2026-а ще е трудна година за фиска. „2027 година също ще бъде тежка. Ще трябва да се подхожда много отговорно по..
Министърът на здравеопазването доц. д-р Силви Кирилов заяви във Варна по повод отпуснатите в бюджета за следващата година 260 милиона евро за заплатите на медиците, че е за увеличаване на възнагражденията и това е негово верую, но проблемът е в диспропорциите в здравеопазването, защото за него са важни, както учените в сферата, така и..
В Деня на народните будители, за 12-та поредна година Българското национално радио организира церемонията "Будител на годината 2025". Номинирани са десет личности и организации. Церемонията ще бъде излъчена от 15 часа в дигиталните платформи на БНР, както и по БТВ. 10 личности и организации в надпреварата "Будител на годината 2025" на БНР..
Няма юридически основания за задържането на Благомир Коцев. Това каза в предаването на Радио Варна „Позиция“ единият от адвокатите на варненския кмет Ина Лулчева. По думите й, делото срещу Коцев има политически характер и постава сериозния въпрос за независимостта на правосъдието. Лулчева заяви, че не разбира защо обвиненията срещу кмета са..
Областна администрация - Варна ще закупи дрон, с който ще се извършва наблюдение на деретата и реките в региона, като допълнение на физическите проверки на водните обекти. Устройството ще дава ясна и пълна картина от труднодостъпни участъци. Това каза областният управител на област Варна проф. Андрияна Андреева в обзорното предаване на Радио..
С оригинална инженерна задача и много вдъхновение във Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“ днес започна единадесетото издание на националното състезание за креативни умения „Varna Spaghetti Engineering“. По традиция събитието се провежда на 1 ноември – Деня на народните будители, и събира най-добрите ученици от професионалните..