Десетото издание на Националния събор на читалищата официално откриха снощи Анастас Трендафилов - кмет на Община Бяла и Силва Хачерян – представител на Министерство на културата. Зрителите се насладиха на 20 индивидуални и групови изпълнения, а организаторите връчиха 8 златни медала.
Участват 57 читалища с общо над 1100 самодейци от областите Бургас, Варна, Велико Търново, Враца, Габрово, Добрич, Монтана, Плевен, Пловдив, Перник, Разград, Русе, Смолян и Шумен.
Концертите са всяка вечер от 18 до 22 часа. Участниците представят автентичен и обработен фолклор, модерни и народни танци, популярни и шлагерни песни, детски вокални групи, кукери и още много други. Част от Събора е изложението „Произведено в България – читалища“, в него ще се включат читалища с дейност в областта на изобразителното и приложно изкуство.
За да остане траен споменът от участието в Националния събор на читалищата организаторите, Община Бяла и НЧ „Пробуда 1928“, са осигурили за всяко читалище статуетка със символа на Събора, грамоти за всяка група, златни медали за най-атрактивните изпълнения, а едно от всички читалища ще получи голямата награда на кмета.
Форуми като този са интересни не само за зрителите, но и за самите участници. Ще бъдат проведени кръгли маси, в рамките на които се обсъждат актуални читалищни проблеми и обменят се идеи, опит и добри практики. Така се създават трайни културни контакти, важни за всяко читалище. Десетият Национален събор на читалищата се провежда под патронажа на Министерство на културата.
Пълната програма за събора тази вечер:
19:00 часа ДТС “Здравец“ към НЧ “Просвета-1911“ гр.Плиска обл.Шумен с ръководител Тодор Ганчев
19:10 часа ФТК “Розета“ към НЧ “Просвета-1911“ гр.Плиска обл.Шумен с ръководител Тодор Ганчев
19:20 часа Танцова група „ТЕН“ към НЧ“Хр.Ботев-1931“с.Веселина обл.Разград с ръководители Айше Реджеб и Алипи Алеков
19:25 часа Фолклорна група за турски народни песни към НЧ “Хр.Ботев-1931“с.Веселина обл.Разград с ръководител Садет Ахмедова
19:35 часа Танцова група „ТЕН“ към НЧ “Хр.Ботев-1931“с.Веселина обл.Разград с ръководители Айше Реджеб и Алипи Алеков
19:40 часа Фолклорна група към НЧ “Пробуда 1912“ гр.Лозница обл.Разград с ръководител Георги Минков
19:50 часа Фолклорна певческа група „Здравец“ към НЧ “Слънчев лъч-1902“ с.Островче обл.Разград с ръководител Димитър Димитров
20:00 часа Група за автентичен родопски фолклор към НЧ “Пробуждане-1902“ с.Горско Ново село обл.В.Търново с ръководител Росица Стефанова
20:10 ч Група за народни песни към НЧ “Пробуждане-1902“ с.Горско Ново село
обл.В.Търново с ръководител Росица Стефанова
20:20 ч Група за туристически песни към НЧ “Пробуда 1912“ гр.Лозница обл.Разград с ръководител Божана Панова
20:30 часа Ния Янкова , Зария Георгиева и Даниела Тодорова към НЧ “Изгрев-1919“ гр.Долни чифлик обл.Варна с ръководител Диана Николова
Ивана Иванова към НЧ “В.Левски – 1924“ с.Пчелник обл.Варна с ръководител Диана Николова
20:40часа Група за изворен фолклор „Росна китка“ към НЧ “Съзнание-1927“ с.Веселиново обл.Шумен с ръководител Мария Трифонова
20:50 часа Певческа група „Незабравка“ към НЧ “Искра-1936“ с.Езерово обл.Варна с ръководител Стойна Добрева и корепетитор Васил Върбанов.
Индивидуално изпълнение на Димитричка Карова и Стойна Добрева
21:00 часа Фолклорна група „Българка“ към НЧ “Съзнание 1926“гр.Белослав обл.Варна с ръководител Стойна Добрева
Индивидуално изпълнение на Димитричка Ангелова
— в Бяла - Byala
Първият училищен звънец удари за 1240 ученици в община Балчик. Те се обучават в шест общински училища. Най-нетърпеливи са първокласниците. 123 са децата, които прекрачват училищния праг за първи път в община Балчик. 16 от първолаците са в СУ "Христо Ботев", а това е десетият випуск на началния учител Дарина Грамчева, който, за съжаление, е..
Потребителската кошница с основните храни на едро поевтинява с 2 лева през последната седмица до 96 лева. Поскъпване има при месото, киселото мляко и сиренето , предаде БНР. Цените на повечето плодове и зеленчуци се понижават на борсите у нас Относителната стойност на кошницата остава същата, с незначителни изменения в цената на някои..
Във връзка с проект на „Водоснабдяване и канализация - Варна" ООД за реконструкция и доизграждане на ВиК мрежата в града и затваряне за движение на участък от бул. „Осми приморски полк“ – пътя за кв. „Виница“ в района на спирка „Светкавица“, от 18.09.2025г. (четвъртък) се въвеждат промени в маршрута и обслужването на линии от градския транспорт,..
От днес, 15 септември, спира обслужването на късните курсове, въведени от 1 юли Варна, съобщиха от ОП "ТАСРУД". Във Варна тръгват нощните автобуси Разписанията на различните линии на градския транспорт са следните: Делник и празник: Линия № 7 – от ЖП гара – 22:30; 23:30 от Елпром – 22:30; 23:20 Линия № 17- от ЖП гара..
Тази сутрин в Нови хан е починал отец Иван, който от години се грижеше за хора, изпаднали в беда. Това потвърди за БНР кметът на село Якимово Георги Георгиев. Той обясни, че от години отецът е купувал къщи в района, в които настанява хора в нужда. През последните години той беше с влошено здравословно състояние, но въпреки това посещаваше селото и..
Нова платформа ще обединява на едно място всички предприемачи, бизнес ориентирани хора и професионалисти у нас. Идеята е да създаде дигитална среда за сътрудничество, споделяне на опит, изграждане на партньорства и обмяна на полезна информация, свързана с бизнеса. Това каза нейният създател Светослав Георгиев, който е познат и като..
Жители на село Звездица настояват за по-късен последен курс на автобус номер 36. Създадена е подписка, която е подкрепена от 160 души. Това каза кметицата на селото Станислава Христова, която каза, че ще внесе петицията още днес в Общински съвет - Варна. В Звездица живеят много млади хора, за които този график е крайно неудобен. Последната им възможност..