Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изложба "Володя Вълчев и приятели" в ГХГ - Варна

Любителите на изобразителното изкуство вече могат да разгледат изложбата "Володя Вълчев и приятели". Тя е подредена в залите на Градската художествена галерия "Борис Георгиев" във Варна. Освен колекция от картини на големия живописец са показани творби от 22 известни артисти – приятели на художника. Издаден е представителен каталог за неговото изкуство. Изложбата и каталогът са инициирани от дъщеря му Владислава Володиева Вьорман.

"Изминаха 18 години, откакто баща ми си тръгна от този свят. Казват, че времето лекува, но в мен остана едно много болезнено чувство и не престава да ми е мъчно. Имах необикновен баща, който ми показваше много обич и ми отделяше внимание. Татко имаше ясна позиция по отношение на работата си и рисуваше това, което обичаше. Няма по-голям ценител на изкуството на баща ми от мен. Това е и мотивацията ми да се направи тази изложба и представителен каталог. Тук е мястото да благодаря на Румен Серафимов за вълнуващия текст и за съставителството на каталога, на Александър Николов за фотографския материал и на Емил Спасов за великолепното графично оформление! Благодаря на 22-мата автори, които участват в изложбата. Благодаря за изключителното отношение към мен през последните 18 години, за всеки спомен и добра дума!"

Куратор на изложбата е изкуствоведът Румен Серафимов.

"Една великолепна серия от големи акварелни рисунки на женски тела, направена в последната година (1980) от следването на Володя Вълчев, търси преди всичко някакво екстатично състояние на ръба на абстрактното. Тези чисто експресионистични откровения в определено модерната естетика на автономния художествен образ сякаш заявяват още в началото на пътя му, че свободата във визуалното изразяване ще бъде водещият и най-важен принцип в изкуството му.

През 1985 г. Володя влиза в новото си, просторно и светло ателие във фабрика „Вулкан“, превърната в художническа колония. През следващите пет години в живописта му се появяват нови особености, които придават много впечатляващ визуален характер на картините му. В общото тъмно, сивочерно или студено-кафяво пространство изгрява много по-цветен и интензивен център предимно в червената гама. Фигурите са стопени и превърнати в чиста, експресивна и чувствена живопис в някакъв енигматичен „Бейкъновски“ дух.

Музиката играе особено важна роля в живописта на Володя Вълчев. Той обича да работи винаги на звуков фон и то главно на своите любими блус музиканти – Джон Лий Хукър, Мъди Уотърс, Би Би Кинг, Ерик Клептън. Наситената и ясно структурирана ритмика на тази музика; топлото, разтопяващо душевните сетива звучене; колоритната и романтична мелодика; експресивността и екзалтацията; усещането за вътрешен бунт на човешкото същество – всичко това сякаш мощно преминава в плътта и душата на неговата живопис от този втори период  до самия край на творчеството му.

От 1990 г. започва нов период в изкуството му. Живописта му засиява в много по-интензивни колоритни хармонии, полихромието завладява чувствителността му и се настанява трайно в картинното пространство, а то излъчва вече много повече светлина. Неговите любими синьозелени тонове озвучават богато и нюансирано почти цялата живописна повърхност, като оставят на червените, жълтите и оранжевите фрагменти акцентирането на важни зони в центъра на композициите." 

Чуйте повече за каталога на Володя Вълчев и изложбата "Володя Вълчев и приятели" от дъщеря му Владислава Володиева Вьорман.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Облаци, на места с дъжд

Днес сутринта по-значителна ниска облачност ще има на север от Стара планина, на юг ще има разкъсана облачност, временно намаляваща до слънчево. Следобед и вечерта атмосферата отново ще се лабилизира, ще се развива купесто-дъждовна облачност, очакват се краткотрайни валежи, придружени с гръмотевици и временни резки усилвания на вятъра. Ще духа слаб до..

публикувано на 08.05.25 в 06:08

Жители на Приселци с поредна акция срещу изсичането на 238 декара гори заради ветропарк

Десетки жители на Приселци се включиха в поредната протестна акция срещу изсичането на 238 декара гори заради проект за изграждане на ветропарк в близост до селото. "Не сменяйте дърветата с машини" - с подобен род плакати недоволните пресичаха многократно пешеходната пътека на пътя Варна - Бургас, минаващ през населеното място, с апел към водачите за..

публикувано на 07.05.25 в 18:01

Парите за туризма в Балчик остават без промяна

2.4 милиона лева е планирано да влязат в направление туризъм през тази година според утвърдената с бюджета на Балчик програма. Парите остават непроменени спрямо м.г., когато са изразходени 2.178 млн.лв. За изграждане и поддържане на инфраструктурата са записани 1.73 млн.лв., от които за текуща поддръжка - 200 хиляди лева, за зелени площи и..

публикувано на 07.05.25 в 15:59

ВиК-ремонтът на пътя Варна - Златни пясъци ще завърши преди 11 май

ВиК ремонтът на пътя Варна - Златни пясъци ще завърши до 11 май. Това каза кметът на Варна по време на брифинг. Той посочи, че от ВиК-дружеството са дали уверение, че дейностите ще приключат до 9 май. Коцев допълни, че вече успешно са извършени тестове на водопроводите и надеждите на ВиК са да не възникват непредвидени аварии. Участъкът ще бъде готов..

публикувано на 07.05.25 в 15:48

Водач блъсна 28-годишна жителка на Стражица и избяга

На 4 май в 18.30 ч. в Районното управление на МВР - Балчик при Областната дирекция на МВР – Добрич е получен сигнал от спешен кабинет в МБАЛ – Добрич за постъпила при тях 28-годишна жена от с. Стражица, която е заявила, че е блъсната от автомобил. На място е изпратен автопатрул на РУ на МВР Балчик, който след разговор с пострадалата установява, че..

публикувано на 07.05.25 в 14:36

Във Варна задържаха мъж с 4,28 промила, минал в насрещното край Майчин дом по обед

Спряха и задържаха 49-годишен шофьор, жител на село Българево, минал в насрещното платно за движение в района на Майчин дом във Варна, съобщават от полицията. При проверката е установено, че мъжът е седнал зад волана след употреба на обилно количество алкохол. Пробата с дрегер е показала 4,28 промила в издишания въздух.

публикувано на 07.05.25 в 14:11

Варна ще отбележи 9 май (ПРОГРАМА)

Варна ще отбележи 9 май, с церемония по полагане на венци и цветя с военен ритуал и заупокойна молитва пред паметника-портал на Осми приморски полк. Начало на събитието ще бъде дадено в 10 часа пред паметника, съобщиха от общинския пресцентър.  От 11:00 часа на същия ден, следва церемония по издигане на флага на Европейския съюз пред централния вход..

публикувано на 07.05.25 в 14:07