Когато математиката е любимо занимание, когато решаването на задачи е удоволствие, а не задължение и когато искаш да си като хората, които променят света - то значи става дума за Марк Киричев. 16-годишен от Варна, възпитаник на Математическата гимназия. Обича математиката и може да стигне до верния отговор на една задача по няколко различни начина. Обича и спорта, но не остава много време за него. В семейството му няма математици, но всички го подкрепят в избора му.
Марк е един от златните шампиони - математици, които се завърнаха с медали от престижната надпревара World Mathematics Invitational (WMI), която се проведе в столицата на Южна Корея - Сеул. Българският отбор бе от 11 деца на различна възраст от цялата страна, а равносметката е 13 медала и 1 купа за тях. Състезанието се проведе на 14 юли.
Занимавам се с математика от много време и състезанието в Южна Корея беше последният ми успех, за който наистина много се радвам.
За златния медал ли отиде?
По принцип да. Подготовката наистина беше важна и мисля, че това е нещото, което ми помогна най-много. Състезанието беше сложно по характер, защото представляваше повече задачи за по-малко време, което не е типично за българския форум. Но въпреки това успях да се справя и много се радвам.
Какви бяха задачите?
Състезанието беше в два кръга, като първия кръг включваше 15 задачи, а втория 10.
Как пътувахте до Сеул?
Тръгнахме на 12 юли. Първият полет беше 5 часа, а втория почти 10.
Колко време имахте за почивка след като слязохте от самолета?
Само вечерта.
Как ти се отрази часовата разлика?
В началото беше много тежко и смятах, че това е едно от нещата, които могат да ми попречат за състезанието, но сутринта бях сравнително добре. Имаше участници от 21 държави, предимно азиатски. От Европа бяхме само от България и от Англия.
Как се почуства когато разбра, че ти си на първо място?
Бях изпълнен с щастие, защото бях отишъл за това и когато се сетих колко много време се подготвях за това състезание, се почуствах доволен от себе си и че съм изпълнил това, за което съм отишъл.
От колко време се занимаваш с математика?
От първи клас. Математиката е мой личен интерес. Има дни когато решавам задачи по 10 часа, но има и дни, в които си давам малко почивка.
Как си почиваш?
Не усещам решаването на задачи като работа или задължение. И дори си почивам със задачите, защото те са нещо, което правя за удоволствие, а не сякаш някой ме кара.
За какво мечтаеш?
Мечтая да вляза в добър университет, предполагам в Америка.
А за професия мислил ли си? Нещо свързано с математика.
Инженерните науки много ми харесват. И работата, която се извършва в НАСА, защото тези хора са една стъпка напред и те променят света.
Чуйте още в звуковия файл:
От 21 юли 2025 година Борислав Сарафов не може да изпълнява функциите на главен прокурор. Законът е ясен и всички в тази държава трябва да се съобразяват с него. Това подчерта за обзорното предаване "Позиция" на Радио Варна адвокат Михаил Екимджиев от Асоциацията за европейска интеграция и права на човека. По думите му законът, приет на 21..
Изложбата „Царско лято“ на Лилия Кунева и Крис Николов, посветена на „лятото преди бетона“, ще бъде открита от 19 часа на 1 август в Морското казино. Картините в нея са повлияни от обиколката на художниците в Полша и Германия и опитите им да се доближат до големите майстори, обясниха за Радио Варна авторите. На откриването ще..
Интервю с Markus "Infernal" Kuschke (DESASTER) Малко повече от месец остава до осмия „Running Free Festival“. „Стринава“ очаква на 29 и 30 феновете на олдскуула, събрани там от организаторите HMC „Metal Force“. Основните действащи лица са CORONER, ASPHYX, DESTRÖYER 666 и DESASTER. Останалите – MEZZROW, GALLOWER, LEATHERHEAD, SCHIZOPHRENIA,..
Българският феномен по яденето на люти чушки Николай Филипов доказа, че граници пред човешката издръжливост няма. В поредния си огнен подвиг Филипов се опита да подобри три световни рекорда, свързани с яденето на една от нaй-лютите чушки в света. „Поставих си за цел три рекорда“, сподели рекордьорът пред Радио Варна. Един от тях –..
Красимир Симеонов споделя, че написването на тази книга е повлияно от последните 40 години, през които кара мотори – традиция, наследена от баща му и дядо му. Авторът признава, че през годините много от приятелите му са го подканвали да събере всичките си разкази на тази тема под едно заглавие, което впоследствие се превръща в книгата..
В първата самостоятелна изложба на Владимир Ванков акцентът е поставен върху индивидуалния път на всеки човек и личностната автономия, на която се крепят изборите и отговорите на екзистенциалните въпроси, пред които е изправен. Изложбата набляга именно на възможностите, които се съдържат във въпроса „А сега накъде?“, подканващ посетителите да..
Интервю с Pi Stoffers (LORD OF THE LOST) В екстремните жанрове на музиката е рядкост някой артист да се изправи пред предизвикателството на тройния албум. Примери има, но издаването на трилогия е много рисково начинание. И в същото време се изисква доза смелост и дързост да го направиш в времена, в които албумите все повече губят значението си...