Когато математиката е любимо занимание, когато решаването на задачи е удоволствие, а не задължение и когато искаш да си като хората, които променят света - то значи става дума за Марк Киричев. 16-годишен от Варна, възпитаник на Математическата гимназия. Обича математиката и може да стигне до верния отговор на една задача по няколко различни начина. Обича и спорта, но не остава много време за него. В семейството му няма математици, но всички го подкрепят в избора му.
Марк е един от златните шампиони - математици, които се завърнаха с медали от престижната надпревара World Mathematics Invitational (WMI), която се проведе в столицата на Южна Корея - Сеул. Българският отбор бе от 11 деца на различна възраст от цялата страна, а равносметката е 13 медала и 1 купа за тях. Състезанието се проведе на 14 юли.
Занимавам се с математика от много време и състезанието в Южна Корея беше последният ми успех, за който наистина много се радвам.
За златния медал ли отиде?
По принцип да. Подготовката наистина беше важна и мисля, че това е нещото, което ми помогна най-много. Състезанието беше сложно по характер, защото представляваше повече задачи за по-малко време, което не е типично за българския форум. Но въпреки това успях да се справя и много се радвам.
Какви бяха задачите?
Състезанието беше в два кръга, като първия кръг включваше 15 задачи, а втория 10.
Как пътувахте до Сеул?
Тръгнахме на 12 юли. Първият полет беше 5 часа, а втория почти 10.
Колко време имахте за почивка след като слязохте от самолета?
Само вечерта.
Как ти се отрази часовата разлика?
В началото беше много тежко и смятах, че това е едно от нещата, които могат да ми попречат за състезанието, но сутринта бях сравнително добре. Имаше участници от 21 държави, предимно азиатски. От Европа бяхме само от България и от Англия.
Как се почуства когато разбра, че ти си на първо място?
Бях изпълнен с щастие, защото бях отишъл за това и когато се сетих колко много време се подготвях за това състезание, се почуствах доволен от себе си и че съм изпълнил това, за което съм отишъл.
От колко време се занимаваш с математика?
От първи клас. Математиката е мой личен интерес. Има дни когато решавам задачи по 10 часа, но има и дни, в които си давам малко почивка.
Как си почиваш?
Не усещам решаването на задачи като работа или задължение. И дори си почивам със задачите, защото те са нещо, което правя за удоволствие, а не сякаш някой ме кара.
За какво мечтаеш?
Мечтая да вляза в добър университет, предполагам в Америка.
А за професия мислил ли си? Нещо свързано с математика.
Инженерните науки много ми харесват. И работата, която се извършва в НАСА, защото тези хора са една стъпка напред и те променят света.
Чуйте още в звуковия файл:
След гъстите почти целодневни мъгли през последните дни във Варна и преваляванията от дъжд, в четвъртък имахме за малко слънчево време. И вместо да вадим от гардероба вече летните дрехи, от следващата седмица ще трябва да извадим по-дебелите якета и да слагаме отново шапка. През първите дни на април на места ще превали и сняг сочи прогнозата на..
Интервю с Alex Callier (HOOVERPHONIC) На 10 април белгийската инди банда HOOVERPHONIC ще отбележи в България 25-годишнината от издаването на емблематичния „The Magnificent Tree“. Групата идва в София по покана „BGTSC“. Мястото е клуб „Joy Station“. HOOVERPHONIC идват със струнен квартет, за да претворят на живо „The Magnificent Tree“. SLOW..
„Сега ми трябва глътка светлина“ – така се нарича новата стихосбирка на добричката поетеса Петранка Божкова. Книгата включва 59 стихотворения, разпределени в пет тематични цикъла. Поетичните изповеди разкриват широк спектър от чувства, тревожни въпроси, съмнения, радости и надежди. Петранка Божкова е филолог по образование и дългогодишен кореспондент..
Заплахата пред ДПС е Делян Пеевски, Ахмед Доган вече е минало. Доган трябва да бъде вече обект на исторически изследвания. Това коментира политическият анализатор Иво Инджов в контекста на очакващото се решение фракцията на Ахмед Доган да оттегли подкрепата си към кабинета "Желязков" и появилите се спекулации за разцепление на ДПС-ДПС. Митът за Сокола..
Анджела Родел е родена в Съединените американски щати. Следва езикознание в университета Йейл. Актриса, музикант, преводач. Живее и работи в България. Превежда романа на Георги Господинов "Времеубежище", който беше отличен с наградата "Букър". "Преводач съм от 20 години. Учила съм много от други автори, преводачи-колеги. Приемам наградата като хубаво..
Галин Ненов се занимава с бийтбокс от 17 години. Познат под псевдонима KillaBee, той е двукратен национален шампион на България. През годините е участвал в различни проекти - от народна музика, през хип-хоп и дръм енд бейс, до джаз. През последните няколко години участва на фестивалите Varna Jazz Days, RADAR, Varna July Fest, а миналата година..
Образователната ни система е трагична. Учебниците в повечето случаи са безобразни. Историята у нас се преподава така, както се е правело в Западна Европа през 19 век. Това каза за Радио Варна преводачът Георги Ангелов, водещ на телевизионното предаване История.BG. Георги Ангелов е категоричен, че в западната част от континента по предмета "История"..