Да се изсветлят облаци, за да отразяват по-добре слънчевата светлина или морето да бъде покрито със защитен слой са някои от проектите, които австралийското правителство проучва, за да бъде защитен застрашеният от климатичните промени Голям бариерен риф, съобщи Франс прес.
През 2016 г. и 2017 г. Големият бариерен риф, който е с територията на Япония или Италия, бе засегнат от избелване вследствие на покачването на температурите на водата. Специалисти смятат, че 2300-километрова зона е понесла непоправими щети.
Правителството обеща да води борба с климатичните промени, но също да проучи краткосрочни мерки, за да осигури временно "облекчение" на най-големия коралов риф в света, припомня БТА.
През януари Канбера отправи призиви към учените, като отпусна 2 милиона австралийски долара, за да се финансират иновативни идеи, които ще дадат възможност да бъде спасен Големият бариерен риф. Той е застрашен също от индустриалната и селскостопанската дейност, както и от инвазивната морска звезда Ancanthaster planci, наричана също Трънен венец, която се храни почти изключително само с корали.
Шест проекта, селектирани от 69 предложения, ще бъдат тествани, за да установи дали са приложими. Единият от тях предвижда облаци да бъдат изсветлени, като в тях се инжектират кристали морска сол. Това ще увеличи отражателната способност на облаците. Дейвид Мийд от Австралийския институт за морски изследвания заяви, че предложението има потенциал, макар че на пръв поглед може да изглежда ексцентрично. "Екипът ни обмисля възможността да бъдат инжектирани милиарди капчици морска вода в секунда - поясни той. - Водата се изпарява и остават кристали морска сол, които се реят във въздуха. По този начин ще бъде увеличено количеството отразена слънчева светлина."
Друга идея е свързана със свръхтънък биоразградим слой, съдържащ отражателни частици. С него ще бъдат покрити някои рифове, за да бъдат защитени от климатичното затопляне. "Хубавото е, че слоят е с дебелината на молекула - отбеляза Андрю Негри от същия институт. - След като си плувал в него, той ще се самовъзстанови."
Продължава работата по потушаването на пожара над село Илинденци , където едното от огнищата се разгоря отново, предаде БНР. Наземните екипи бяха евакуирани с цел безопасността на хората, обясни директорът на пожарната в Благоевград Валентин Василев. Огънят край село Скала, община Сунгурларе, е овладян. Отменено е бедственото положение в трите села..
Днес започва основният ремонт на ул. „Поп Димитър“ в район „Младост“. Предвидени са подмяна на бордюри, нова тротоарна настилка, улично осветление, както и преасфалтиране на част от улицата – от отбивката до бл. 64 до бул. „Цар Освободител“. От фирмата-изпълнител на обекта направиха уточнението, че по време на ремонтните дейности няма да се извършва..
И днес времето ще остане слънчево. Рано сутринта на места ще има ниска облачност или слабо намалена видимост. Вятърът ще е слаб от изток-североизток, следобед ще се усилва до умерен, възможни пориви 12 m/s, в Югоизточна България 12-15 m/s. Максималните температури ще са между 30° и 33°, по Черноморието от 27° до 30°, за Варна около 28°...
Пътнотранспортно произшествие е станало в 18:00ч. на ул. „Отец Паисий“ във Варна, в отсечката между бул. „Владислав Варненчик“ и бул. „Сливница“. По първоначална информация, в инцидента са участвали мотор и два леки автомобила, съобщават от пресцентъра на ОД на МВР - Варна. Мотористът е откаран в болница, като към момента няма данни за..
Напредва ремонтът на сградата, в която се помещава домът за стари хора "Гергана".Проектът, който се финансира по Национални план за възстановяване и устойчивост, трябва да приключи до 31 май 2026 година. Очакванията са строително-монтажните дейности да бъдат завършени в по-кратък срок, а обитателите да могат да се настанят в обновената база още в края на..
Като опит украински корупционни схеми да бъдат прехвърлени върху държави от ЕС и НАТО определи председателят на АБВ Румен Петков искането на Украйна за правна помощ. Коментарът му е в контекста на извършването по този повод на обиски и претърсвания във фирми от отбранителната индустрия по разпореждане на прокуратурата, Националната следствена..
Възстановено е движението по АМ "Хемус", където бе въведен временна организация заради катастрофа. Обходният маршрут беше през село Невша. Припомняме, катастрофа между микробус и лека кола стана малко преди 12,00 часа днес. По първоначални данни водачът на буса предприел маневра за изпреварване на мерцедеса, бил застигнат от друга кола. Връщайки се в..