Морето - бряг и за срещи с хора. Една от тези случайни срещи на плажа край Варна е с Мария Петрова – Паравичини. Българка, родена в София, но от 2003 година живее в Дания. Неправдите, с които се сблъсква у нас, са причина да напусне професията си – журналист в телевизия и да отиде да търси по-добър живот навън. В Дания среща италианец, за когото се омъжва. Ражда две деца, които днес говорят 4 езика. Единият български, на който умеят и да пишат, защото майката държи на това.
Мария не пожела да бъде снимана, но с радост застана зад децата си /на снимката/, с които бяха заедно на плаж край Варна.
За живота й в Дания - тя разказа...
Аз, като вас, бях журналист. Завършила съм журналистика в Софийския университет. Сблъсках се с някои неправди в журналистическия бранш. В телевизията, в която работех дойдоха да работят хора, които нямаха образование, но имаха връзки. И аз реших да отида в друга държава, като babysitter / детегледачка/ и там се запознах с моя съпруг. Той е италианец. Ожених се и останах там в Дания, без да съм го планирала. Сега уча за зъболекарска сестра.
Трудно ли е?
За човек, който е чужденец в друга държава, е много трудно да си намери работа, да се задържи, да се докаже. Трябва два пъти повече да покаже това, което умее, за да е на нивото, на което всички искат да живеят един спокоен живот.
В Дания, ако не си учил и завършил там, нямаш големи перспективи. Иначе винаги можеш да си намериш работа в сектор, който не е желан за тамошните жители – сервиз обслужване, гледане на стари хора. За това по-лесно се намира работа, отколкото примерно в детска градина, където не се изисква специално образование за помощник педагог. Там всички датчани могат да си намерят работа дори без образование и е желана професия, тъй като не се изисква образование, работата е от 8 до 16 часа, не е на смени.
Иначе за останалите професии човек трябва да има образование завършено там и практика. Знам, че и там има връзки и там има хора, които получават длъжност, ако познават някой. За тях е много по-лесно, но има една разлика. Там хората, които наистина могат никога няма да останат без хляб и никога няма да бъдат изхвърлени, поради неудобство на някои други личности, докато в България това става за съжаление.
Т.е.кадърните си тръгват за сметка на връзкарите – грубо казано.
Да. Но там винаги ще си намерят място. Тези, които могат и наистина имат талант няма да останат без работа в Дания, независимо от всичко. Никога няма да ги уволнят без причина.
Иска ли ви се този живот, който имате в момента, да бъде тук в България, а не извън граница?
Разбира се.Аз предпочитам да живея тук, защото ние имаме много красива природа, много хубави хора. Имаме богата почва, четири сезона. България е много красива държава и много богата, ако се управлява както трябва.
Целият разговор с Мария Паравичини можете да чуете в звуковия файл:
Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..
65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна. 63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой..
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..
Медицинските сестри и акушерките са в готовност за провеждане на масови протести, ако бъде одобрена идеята обучението по тези специалности да бъде намалено от 4 на 3 години. Това каза Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ). Обучението им сега отговаря на изискванията на европейска директива,..
Спестяването в злато е единственият легален начин да се избегне най-големият финансов данък - инфлацията. Това подчерта за Радио Варна инвеститорът Макс Баклаян. По думите му спестяването е психология, и не зависи от това дали имаме или нямаме средства. Дори човек, който изкарва 1 000 лева месечно, може да спестява по 50 лева всеки месец, допълни..
Хобито е вид развлечение, занимание и увлечение, практикувано през свободното време. Това четем в световната онлайн енцикопледия "Уикипедия". Всичко може да бъде хоби – от пътешествията, през спорта и нумизматиката до изобразителното изкуство. Точно последното обединява ентусиастите във фейсбук групата „Варненски творци“. Варнен, които през свободното си..
Интервю с Trym Torson (EMPEROR, ÞRYMR) Trym Torson е известен като първия барабанист на ENSLAVED, а в последствие като постоянния ударник на EMPEROR. Способностите му зад барабаните не подлежат на коментар, но Trym изненада блек метъл социума с дебютен самостоятелен албум, който няма нищо общо с екстремизма, с който обикновено е свързван. „Saga..