Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как да се предпазим от трафика на хора? 11 съвета.

Снимка: интернет

266 българи са станали жертви на трафик на хора за първото тримесечие на 2018 година, сочат данни на Върховната касационна прокуратура. Запазена е тенденцията за значително по-голям брой пострадали жени. 183 са жените принуждавани да извършват сексуални действия, а мъжете жертва на трудова експлоатация са 39.

Все по-често хората стават жертви на трафик с цел принудителен труд, когато са изправени пред ситуация на безработица и безизходица и са готови да бъдат взети на работа дори и при лоши условия, каза за радио Варна Петя Атанасова, член на Местната комисия за борба с трафика на хора във Варна. Работните места, за които българи биват наемани, а след това принудително експлоатирани са в сферите на строителството, ресторантьорството и хотелския бизнес, земеделието и домашните услуги.

Най-често българи стават жертва на трафик в Германия, Великобритания, Испания, Финландия, Белгия и Холандия.

Как да се предпазим?

1. Да проуча внимателно фирмата/университета/лицето, при когото отивам, като се свържа с неправителствени организации, полиция, интернет, приятели и познати.

2. Преди да замина трябва да се погрижа роднини и приятели да имат:
- моя снимка и копие на паспорта ми
- телефона и адреса ми в чужбина
- телефона и адреса на човекът/организацията/работодателя/университета, където отивам
- координатите на посолството/консулството в страната, където отивам
- копие от договора ми

3. Преди да замина е препоръчително да съгласувам с роднини и приятели сигнал/фраза/изречение, който ще бъде за спешни случаи, когато съм в беда.

В по-голямата част от случаите на трафик, трафикантите разрешават да се говори по телефона само веднъж – два пъти и то под зоркия им поглед, така че това би било много полезно и дори единствената крачка, която можете да предприемете за момента.

Ето един прост пример:
Сигнал: „Как е котката?” – при условие, че нямате котка. Когато изречете тези думи, дори и пред други хора, роднините ще знаят, че сте в беда и ще могат да вземат мерки.

4. Когато се съглася да работя в чужбина трябва задължително да подпиша предварително договор, в който да е указано:
- кой е работодателят ми
- къде точно ще работя
- условия на работа/плащане/живеене
- срокът на договора 

5. Преди да замина да се обадя на посолството в България на страната, в която отивам и да попитам за актуални данни за условията на пребиваване на чужденци и работа там.

6. Да взема с мен задължително координатите на българското посолство/консулство в страната, в която отивам. Да го пазя на скрито място и да знам, че когато се чувствам застрашен мога винаги да се свържа с тях.

7. Ако, за да отида в дадена страна ми е необходима виза, то тя винаги има определен срок. Трябва да проверя този срок и да знам, че ако той изтече докато все още съм в чужбина може да имам неприятности.

8. Би ми било полезно, ако науча някои основни фрази на езика на страната, в която отивам.

9. В никакъв случаи не трябва да давам на никого документите си!

10. Ако се почувствам по някакъв начин застрашен в страната, в която се намирам в момента, непременно трябва да се свържа с:

- Българското посолство/консулство 

- Местната полиция

- Местни, български и международни неправителствени организации
- Роднини, приятели и познати

11. Ако нямам достъп до телефон трябва да помоля непознати хора да ми окажат съдействие/да се обадят по телефона, да оставят съобщение в най-близкото полицейско управление/. Трябва да дам по възможност личните си данни (име, от къде съм) и къде се намирам, от какво съм заплашена, за да могат властите да бъдат максимално улеснени.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Министерският съвет отлага със седмица разглеждането на бюджетните законопроекти

Правителството отлага с една седмица разглеждането на законопроектите за държавния бюджет за тази година и за бюджетите на Държавното обществено осигуряване и на Националната здравноосигурителна каса, съобщава БНР.  Това става ясно от прието вчера решение на Министерския съвет. По предложение на министъра на финансите Теменужка Петкова се променя..

публикувано на 13.02.25 в 18:55

Фелдшери от Спешното отделение в Тервел с обвинение заради смъртта на пациент

Двама фелдшери от Тервел са обвинени в причиняване на смърт на пациент при професионална непредпазливост. Производството е образувано по внесен обвинителен акт от Окръжната прокуратура Добрич, в който се твърди, че медицинските лица не са оказали адекватна помощ на пациент в спешното отделение в Тервел, вследствие на което той е починал.  Случаят е..

публикувано на 13.02.25 в 18:43

Икономист: Бойкотът във варианта, в който се предлага днес, няма да има никакъв ефект

Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..

публикувано на 13.02.25 в 18:12

Нови 100 проекта са включени по Плана за интегрирано развитие на община Варна

Близо 500 са проектите по Плана за интегрирано развитие на община Варна. Новите проекти са 100, и са включени след актуализацията, наложена от новите обществено-икономически условия. Общата им стойност е 1,5 милиарда лева, а срокът е до 2029-а година. Това съобщи  Мая Иванова -  изпълняваща длъжността „Европейски и национални общински програми" в..

публикувано на 13.02.25 в 16:49

Оставиха в ареста двама мъже, обвинени за преработка на дрога, влагана в желирани бонбони и вейпове

Оставиха в ареста двама мъже, обвинени за преработка на дрога, влагана в желирани бонбони и вейпове, съобщават от Апелативен съд - Варна.  Апелативният съд във Варна потвърди най-тежката мярка за неотклонение спрямо тях. Те са разследвани по досъдебно производство за организирани престъпни групи, създадени за отглеждане, преработване, придобиване и..

публикувано на 13.02.25 в 16:17
Снимката е илюстративна

До края на седмицата възстановяват участъка от ул. "Прилеп" до бул. "Цар Освободител"

Изпълнителите на ВиК проекта на бул. "Христо Смирненски" (от ул. "Прилеп" до бул. "Цар Освободител") очакват до края на тази седмица движението по затворения участък да бъде възстановено. Изградени са тротоарите и бордюрите, остава довършването на асфалтовите дейности, които са само по трасето на проводите, а не в целия габарит на пътя. Това стана ясно..

публикувано на 13.02.25 в 15:15

Във Варна откриха зимната "Алея на книгата"

Във Варна днес беше открита първата зимна Алея на книгата. Само за три дни - от 13 до 15 февруари, свои щандове разполагат 38 издателства от цялата страна. Събитието е в търговския център на улица "Акад. Андрей Сахаров".  "За всеки читател има издателство, за всяка книга има публика. Многообразието е чудесно" , подчерта  Десислава Алексиева,..

публикувано на 13.02.25 в 14:50