По случай днешния Световен ден на динята сайтът Whataboutwatermelon предлага няколко любопитни факта за растението, класифицирано като плодов зеленчук:
- Динята съдържа 92 процента вода.
- Дивите дини произхождат от Южна Африка.
- Идеята да се отглеждат квадратни дини се заражда в Япония.
- В Египет и Израел е обичайна практика динята да се поднася със сирене фета.
- Близки "сродници" на динята са тиквите и краставиците.
- Дини се отглеждат в 96 страни по света.
- Динята е по-богат източник на ликопен от доматите.
- Съществуват над 1200 динени разновидности.
- Всички части на плодовия зеленчук са ядливи, в това число семките и кората.
- Водещият производител на дини е Китай.
- Според най-ранните свидетелства дини са отглеждани за първи път в Египет преди около 5000 години.
- Научното наименование на динята е Citrullus Lanatus.
- Диненият сок облекчава мускулно напрежение.
- Динята е богата на витамини А и С и калий.
- Захарното съдържание в динята е едва шест процента.
- Рекордът на Гинес за диня с най-голямо тегло, поставен през 2013 г., е 159 килограма.
- В САЩ има цял месец, посветен на дините.
- Заради съдържанието на цитрулин динята е считана за естествена виагра.
- Дините без семки не са генномодифицирани, те са "стерилни" хибриди.
- В Китай и Япония гостите често носят диня като дар за домакинята.
- Някои разновидности се нуждаят от 130 топли дни, за да узреят. Зреенето на повечето дини продължава между 85 и 100 дни.
- Месото на динята невинаги е червено. Срещат се дини с оранжева, зелена, жълта и бяла "плът".
- Динята е нискокалорична и не съдържа "лоши" мазнини и холестерол.
- Сладостта на дините се измерва по скалата на Брикс. Повечето дини се оценяват с 9 или 10 по въпросната скала. Най-сладките получават оценка 11 или 12.
- В Древен Египет в гробниците са поставяни дини за храна на душите.
- В Китай дини се отглеждат от десети век, а в Европа - от 13-и.
- Видният писател и хуморист Марк Твен е бил поклонник на дините и ги е наричал "ангелска храна".
Като странно определи мнозинството в Общинския съвет във Варна съветникът от ПП-ДБ Стелиян Севастиянов в предаването "Позиция" по Радио Варна. Според него мнозинството е съставено от общинските съветници на ГЕРБ и "Възраждане", заедно с тези на коалиция "Български гласъ", която, по думите му, на национално ниво е част от ДПС - Ново начало...
Дългогодишният общински съветник и кандидат за депутат от ПП-ДБ Ивайло Митковски коментира в предаването "Позиция" в ефира на Радио Варна скандалите около стадион "Варна" и отпуснатите от държавата нови 30 милиона лева за строителството на съоръжението. Той се върна много години назад, когато е било учредено акционерното дружество "Спортен..
Варна е домакин днес на националната кампания за събиране на лекарства с изтекъл срок на годност „Земята не пие лекарства“. До 18.00 часа жителите на града ще могат да върнат старите си лекарства на мобилния пункт , който ще бъде разположен на паркинга на голям хипермаркет на улица Христо Смирненски № 2 в Трошево. Целта на..
Жител на варненското село Въглен е бил задържан вчера от полицията заради кражба на устройство за навигация от автобус. За престъплението е сигнализирал шофьорът на превозното средство. След проведените оперативно-издирвателни дейности от полицейските служители е бил установен младежът на 25 години, който е известен на МВР. Задържаният в Четвърто РПУ..
От "Градски транспорт" пускат допълнителни курсове по няколко автобусни линии във връзка с Архангелова задушница. Допълнителните курсове са по линиите № 40, 18, 118, 118 А и 55 . Те ще бъдат със следното разписание: Линия 40 от ЖП Гара - Гробищен парк : 06:45, 07:10, 07:30, 07:50, 08:10, 08:30, 08:50, 09:10, 09:30, 09:50,10:10, 10:30,..
Паметник от ранна бронзова епоха бе открита в землището на с. Страшимирово, съобщават от общината в Белослав . През 2013г. бе намерена друга подобна която е съхранена в Регионален исторически музей - Варна. Жител на населеното място Георги Райнов е подал сигнала за находката на кмета - Калоян Николов, който от своя страна е уведомил гл. ас .д-р..
Днес е Архангелова Задушница - един от трите съботни дни в православния календар, в които отдаваме почит на починалите. В България, задушницата преди Архангеловден е посветен на загиналите в битки мъже. В православната традиция за упокоя на починалите, освен молитвата, е прието да се дава милостиня, най-често храна. На Задушница се посещават..