Ако видите черни хора да се разхождат по плажа на Шабла, не се стряскайте - не сте сменили неусетно географската ширина. Млади и стари, болни и здрави - всеки от летовниците тук поне веднъж се е мазал с гъстата и лепкава кал от близкото блато.
От плажа, през дюните, после по тесни пътечки между тръстиките (като внимавате да не настъпите някоя змия) и сте където трябва. Кой маже крак, кой рамо, кой се е оплескал целия в черно. Някои копаят дълбоко и изнасят калта с кофи и бидони - за страдащи близки. Затова и мазането е опасна дейност, предупреждава ни Иво Иванов, току виж си затънал до кръста в кал, защото някой е изкопал дупка, за да вади лечебната смес. Събеседникът ни е тук за първи път. Още не е пробвал магическото въздействие на калта, но пък е убеден: "Лекува, определено лекува: кого от рак, кого от мерак"...
Лечебните свойства на калта от Шабленската тузла не са изследвани официално. Според местните обаче тя е много богата на минерали и действа изключително благотворно на всякакви болежки на опорно-двигателния апарат - от ревматизъм до артрит и стари травми. "Намазваш болното място, после чакаш 20-30 минути да изсъхне и се измиваш в морето. Най-добре е калта да бъде измита с топла минерална вода, но през август морето е достатъчно топло за това. Процедурата трябва да се повтаря поне 7 или 10 дни", обяснява ни Кичка Димитрова, която лекува болно коляно с лечебната смес. "Добре е да бъде построен санаториум тук, подобно на този в Балчик, за да могат повече хора да се възползват от лечебните свойства на калта", казва нашата събеседничка.
Какво още - чуйте в звуковия файл:
Одобриха промени в наредбата, регулираща условията и реда за поставяне на преместваеми обекти в града, на заседание на Постоянната комисия „Туризъм, търговия и рекламна дейност“ към Общинския съвет – Варна. Измененията са предложени от зам.-председателя на ОбС Николай Костадинов и председателя на комисията Галина Иванчева, съобщават от пресслужбата на..
България е единствената страна от ЕС, която все още не е предприела стъпки за удължаване на временната закрила на украинските бежанци. За над 74 хил. бежанци от войната - предимно от районите на Източна и Южна Украйна, това е единствената възможност да продължат живота си у нас - да продължат да работят, да подновят документите си в банки и къде да..
Комисията по култура и духовно развитие към Общински съвет – Варна даде съгласието си за актуализация на входните такси за варненски музеи и галерии. Новите цени се предлагат от директорите на културните институции, но се съгласуват от Общинския съвет. Увеличението ще засегне музейните експозиции и обекти от структурата на Регионалния исторически..
Ясно е журито, което ще определя носителите на награда "Варна" за ярки постижения в областта на културата. Това са Красимир Машев, Димитър Трайчев, Мария Томова, Зоя Черешарова, Делян Жечев и Пламен Гутинов - миналогодишните носители на награда "Варна". Председател на журито е Димитър Чутурков. Това реши днес на свое заседания Постоянната комисия..
Дежурни служители ще бъдат определени във всяко кметство във Варна, които да приемат сигнали, свързани със зимната обстановка. Това каза кметът на Варна Благомир Коцев. Той посочи, че ситуацията във Варна е спокойна. Обработват се всички основни булеварди, както и някои малки улици. Техниката е мобилизирана и е на терен. Подготвени за действие са и трите..
С общоградско поклонение и възпоменателна церемония във Варна днес бяха отбелязани 152 години от гибелта на Апостола на свободата Васил Левски. За първи път традиционният ритуал се проведе на 18 февруари. Пред паметника на Левски в Алеята на Възраждането в Морската градина бяха положени венци и цветя с военен ритуал и заупокойна молитва...
Режисьорката Мая Вапцарова - автор на няколко книги и племенница на поета Никола Вапцаров, е починала, съобщиха нейни близки. Тя е автор на игралните филми "Лъжовни истории" и "Мярка за неотклонение", както и на над 50 документални ленти. Мая Вапцарова беше член на Съвета за електронни медии и негов председател в периода 2009 - 2010 година. Ето..