Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Парк-паметникът и Таляна във фокуса на архитектурна дискусия

| обновено на 15.08.18 в 07:56

Могат ли архитектурните паметници да бъдат адаптирани към съвременните нужди на града?

Това е въпросът, на който ще даде отговор световноизвестният италиански архитект Пиетро Галиано - гост на втората от „Архитектурни срещи“, проект на Камарата на архитектите Регионална колегия Варна, подкрепен от Съюза на архитектите Дружество Варна и група Ре-аниматори, със съорганизатор на събитието Община Варна. Културни наследства: Архитектурно – артистичен синтез е името на дискусията, която започва в 10 часа в Деня на Варна в Градската художествена галерия „Борис Георгиев“.

Забравеният парк – един проект за Ре-Анимация на Парк-паметника на Българо-съветската дружба е другата интересна тема в програмата на форума.

Ще чуем още Изабела и Тициана Перс - създатели и директори на резиденция РЕЙВ в Италия. Ще се срещнем и с Милене Феранд и Гийом Лоантие - куратори и галеристи от Франция. 

От българска страна участие ще вземат групата Ре- аниматори, арх Константин Димов и арх. Невена Вълчева – като лектори, а арх. Чавдара Николова - като модератор.  Ще участва и съпредседателят на Сдружение „Таляна“ – арх. Максим Недков.

В рамките на срещата, която ще продължи два дни – на 15 август (10.00 – 12.30 ч.) и 16 август (10.00 – 13.00 ч.), ще бъдат обсъдени въпросите за качеството на градската среда, които все по-приоритетно ангажират вниманието на обществените структури и неправителствените организации, както и необходимостта от анализ, предварителни проучвания, широки дискусии и информиран диалог с включване на всички заинтересовани лица.

Инициатор на дискусията е художникът Робърт Баръмов, който ще провокира варненци с арт инсталация на ул. "Шипка". Освен в подкрепа на основната идея на събитието, че "градското пространство е споделена отговорност", авторът цели и да накара съгражданите си да дойдат на място от 16-и до 20-и август и да разкажат какво искат да променят в града си. Чуйте какво разказа модераторът арх. Чавдара Николова пред репортера Светлана Вълкова:



Снимка

Повече информация за лекторите и програмата на събитието може да намерите тук.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Сцената за големия празничен концерт на 15 август вече е готова

Сцената, на която ще се проведе големият празничен концерт за Деня на Варна, вече е изградена. Тя се намира в пространството около Пантеона в Морската градина, а в момента се извършват финални дейности по монтажа на осветлението и тестването на звуковата и мултимедийната техника. За по-добра видимост на публиката ще бъдат поставени и два големи..

публикувано на 14.08.25 в 12:14

По 10 глобявани нередовни пътници на ден в градския транспорт във Варна, купуват онлайн билети при появата на контрола

На ден се налагат по 10 глоби за нередовни пътници в градския транспорт. 50% от случаите са за пътници, купуващи електронен билет при появата на контролиращия редовността на пътуващите. Това каза директорът на общинското дружество ТАСРУД Георги Киряков. При проведени проверки е установено, че това е честа практика. Пътникът се е качил четири спирки..

публикувано на 14.08.25 в 12:13

С новата билетна система при повече пътувания, надхвърлящи цената на дневен билет - автоматично отстъпка

Новата билетна система ще бъде въведена до края на годината. До тогава трябва да приключат монтажните дейности на оборудването. Това каза Георги Киряков, директор на общинското предприятие ТАСРУД. Новите валидатори вече ще позволяват разплащане с банкова карта. Друга новост е, че при повече пътувания, които надхвърлят цената на целодневен билет,..

публикувано на 14.08.25 в 11:30

От понеделник поставят два светофара на разклона към плажа на "Аспарухово"

От понеделник ще бъдат поставени два светофара на разклона към Аспаруховския плаж, на пътя Аспарухово -Галата.  Лявата лента ще бъде затворена, за да се изгради целия тротоар, който да осигури безопасно пешеходно придвижване за срока на ремонта-30 октомври.  Това беше договорено по време на проверката на обекта от Димитър Кирчев, зам.-кмет на общината,..

публикувано на 14.08.25 в 11:20

В Деня на Варна автобусите на градския транспорт ще се движат с делнично разписание

Във връзка с провеждането на мероприятия по случай Деня на Варна – 15 август, в петък от 09:30 ч. до около 11:00 ч. ще бъде преустановено движението на ППС пред Катедралния храм „Свето Успение Богородично“.В този период ще бъдат въведени и временни маршрутни промени на автобусите в градския транспорт, които са следните: Линии 18, 22, 41  (посока ЖП..

публикувано на 14.08.25 в 10:31

До 29 градуса днес във Варна

И днес ще е предимно слънчево. Ще продължи да духа слаб до умерен, следобед на места по Южното Черноморие временно силен североизточен вятър. Максимални температури от 30° до 35°, по Черноморието между 27° и 30°, за Варна около 29°. Вълнение на морето 3, по Южното Черноморие 3-4 бала. Температура на морската вода 26°-27°. Изгрев на Слънцето за Варна в..

публикувано на 14.08.25 в 07:42

Пясъчна фигура на Света Богородица ще се появи на плажа в Аспарухово

На плажа в Аспарухово гостуват трима международни творци на пясъчни скулптури. Реми Хогард (Нидерландия), Пол Хогард (Англия) и Калиxto Молина (Мексико). Те ще изработят фигура на Света Богородица в Деня на Варна. Проектът е подкрепен от концесионера на плажа и е обявен като подарък към жителите на града. Скулптурата ще бъде създадена на място,..

публикувано на 14.08.25 в 08:00