Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

14 слети и 38 маломерни паралелки в община Добричка от септември

През новата учебна година в 13-те училища на територията на община Добричка да бъдат сформирани 14 слети и 38 маломерни паралелки, предлага кметът Тошко Петков. Неговото предложение е включено в дневния ред на заседанието на Общинския съвет на 30 август. Директорите на учебните заведения са внесли искания за сформиране на такива паралелки, заради намаляващия брой на децата и учениците. Според изискванията, нормативът за брой на децата в паралелка  от І до ІV клас е 16, а от V до VІІІ – 18, припомнят специалистите.

Ако съветниците одобрят предложението, в ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ в с. Ведрина в слята паралелка ще учат 10 ученици от І и ІІІ клас. В училището в с. Ловчанци също ще има слята паралелка с 10 деца от първи и втори клас. В с. Стефаново първолачетата са 11 и ще учат в самостоятелна маломерна паралелка. За сформирането на тези паралелки е получено положително становище на началника на Регионалното управление на образованието в Добрич. Средствата за обезпечаване на учебния процес извън определените по единните разходни стандарти ще бъдат осигурени от делегираните бюджети на училищата и от бюджета на общината.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна.

Аварирал тир затвори пътя Варна - Добрич на Аксаковска панорама

Усложнява се пътната обстановка във Варненско. Пътят Варна - Добрич е затворен поради аварирал ТИР в района на Аксаковска панорама. Специализирана техника работи на терена на произшествието, за да бъде извлечен тежкият камион. Очаква се до час пътят да бъде отворен за движение, съобщават от Областна администрация.  Към 21 часа пътят е още затворен..

публикувано на 17.02.25 в 20:28

Няколко аксаковски села останаха без ток заради скъсан далекопровод

В община Аксаково град Игнатиево и селата Припек, Слънчево, Доброглед са без ток поради скъсан далекопровод. По всяка вероятност без ток е и с. Баново, община Суворово ( захранва се от същия далекопровод) работи се по отстраняване на аварията. Втори скъсан далекопровод  пък остави на тъмно селата Въглен и Яребична.

публикувано на 17.02.25 в 19:56

До края на месеца България ще поиска конвергентните доклади от ЕК

До края на февруари, България ще отправи официално искане към Европейската комисия и Европейската централна банка за изготвянето на извънредни конвергентни доклади, стана ясно след участието на министъра на финансите Теменужка Петкова в заседанието на Еврогрупата в Брюксел. Страните от нея потвърдиха постоянната си подкрепа за амбицията на България за..

публикувано на 17.02.25 в 19:28
Красимир Вълчев

Красимир Вълчев: Трябват промени в учебните програми по математика, децата не могат да я прилагат в живота

Приоритет пред Министерството на образованието и науката е да бъдат променени учебните програми, обмисля се и въвеждане на задължителна матура по математика след 12 клас. Това каза образователният министър Красимир Вълчев в обзорното предаване на Радио Варна "Позиция".  Той посочи, че на първо място трябва да се промени програмата по математика, като се..

публикувано на 17.02.25 в 19:15
Снимката е илюстративна.

Водачите в Добричка област да тръгват на път подготвени и да спазват правилата за движение

От Националния институт по хидрология и метеорология издават предупреждение от първа и втора степен за поледица на територията на общините в областта, с изключение на трите морски – Шабла, Каварна и Балчик. Заместник областният управител Живко Желязков отправя апел към жителите на област Добрич да бъдат внимателни при пътуване, да тръгват с подготвени..

публикувано на 17.02.25 в 17:22

Ограничават паркирането върху потенциално опасен подземен паркинг в района на ул. „Македония“

Предприемат се мерки по ограничаване на паркирането на автомобили в междублоковото пространство между ул. „Македония“ №116, 122, 124, ул. „Н. Державин“ и бул. „Цар Освободител“ №77. Причината е опасност от срутване на плоча на подземни гаражи. Това стана ясно на днешната оперативна среща при кмета на Варна Благомир Коцев. В кметство "Одесос" са..

публикувано на 17.02.25 в 17:11

Близо 400 вейпа с дрога са иззети във Варна от януари, хванати са и 10-годишни деца

От началото на годината досега от Областната дирекция на МВР във Варна са задържани и иззети 391 вейп устройства с наркотично вещество и 192 милилитра течност,  съдържаща канабиноиди, образувани са четири досъдебни производства, през миналата година образуваните досъдебни производства са две, а иззетите капсули с течност, съдържаща..

публикувано на 17.02.25 в 16:05