Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Бургас съществува реална опасност от разпространение на вируса на западнонилската треска

Снимка: ЕПА/БГНЕС

В Бургас съществува реална опасност от разпространение на вируса на западнонилската треска. Няма нужда от паника и страх, но сме длъжни да предупредим жителите и гостите на града, съобщиха от местната община.

В момента има недоказано, но съществуващо съмнение за една жена от Бургас, която проявява голяма част от симптомите на това заболяване.

За съжаление, напълно сигурно е, че 3 от откритите 6 мъртви щъркела край село Атия в съседната Община Созопол са носители на вируса на западнонилската треска, добавиха от  Община Бургас.

В отговор на потенциалната опасност, през следващите дни Община Бургас ще проведе засилени дезинсекционни мероприятия на местата, където се събират много хора, и в биотопите, където се развъждат комари. Именно комарът е преносител на този вирус, който разболява предимно животни и най-вече птици, но е опасен и за хората.

Община Бургас е отправила предупреждение към всички болници на своя територия да следят внимателно за евентуални случаи на западнонилска треска, защото тя се диагностицира трудно. Около 80 на сто от заразените не проявяват никакви симптоми. При останалите 20 процента признаците на болестта са много подобни на грип - температура, болки в тялото, отпадналост, подуване на лимфните възли. При 1 процент от заболелите изходът е летален и предизвикан от впоследствие развит енцефалит или менингит. Това са основно възрастни и хора с отслабена имунна система, съвсем малки деца.
От Община Бургас съветват хората при най-малки съмнения да посетят личния си лекар.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Безплатни площи за продажба на цветя и мартеници в Балчик

Във връзка с празниците Първи март и Осми март от Община Балчик и тази година са определени площи за търговия на открито с цветя и мартеници. За времето 10 февруари до 10 март това са местата до автобусни спирки в центъра, площад "Възраждане", кв. "Балик", кв. Левски, общински пазар, както и комплекс Круни в Балчик. Такса за площите в периода не се..

публикувано на 11.02.25 в 11:55
Инфлацията се отразява на потребителската кошница

"Активни потребители": Държавата не прави вертикални проверки на веригата на снабдяване

Инициативата за бойкота на веригите сам по себе си е добра новина, защото се прави за първи път, това обяснява и тази вълна на Балканите. Това е практика, която потребителите прилагат в Европа и САЩ. Но аз лично имам резерви заради това, че не е срещу една верига, както обикновено се прави, и че исканията са по-скоро към трето лице - към държавата. Това..

публикувано на 11.02.25 в 09:54

По ваш сигнал: Пешеходният мост на ул. "Капитан Райчо Николов" е в лошо състояние

Пешеходният мост на улица "Капитан Райчо Николов" във Варна е в лошо състояние. Лентите на съоръжението са разлепени, вода се събира при всеки дъжд, кално е, а заради липсата на кошчета в близост там се събират отпадъци. С този сигнал към редакцията на Радио Варна се обърнаха слушатели, които живеят в района и са принудени всеки ден да преминават по..

публикувано на 11.02.25 в 09:35

Транспортният министър се среща с летищните оператори у нас

Вицепремиерът и транспортен министър Гроздан Караджов ще се срещне с всички летищни оператори в страната. Вчера той обяви, че очаква до петък предложение с възможните законови и технологични решения, които да гарантират, че дронове няма да застрашават сигурността на полетите у нас. Очаква се днес на поредно заседание да се събере Съветът за съвместно..

публикувано на 11.02.25 в 08:55

Организират информационна среща за кандидатстване по фонд "Култура"

Информационна среща за заинтересованите да кандидатстват с проекти по Фонд "Култура" ще се проведе от 16:30 до 18 часа днес в зала "Пленарна" в Община Варна. Събитието е в ъв връзка с обявените две сесии за набиране на  предложения по Фонд "Култура" за 2025 г. Поканени са всички културни организации и желаещи да получат актуална информация. Дискусията..

публикувано на 11.02.25 в 08:35

Адресите без ток днес

Без ток днес ще са следните адреси в обхвата на дейност на електроразпределителното дружество за регион Варна: ·   На  11.02.2025  г. В периода  9:30  ч. до  11:30  ч. Поради неотложни ремонтни дейности на съоръженията за доставка на електроенергия, ще бъде прекъснато електрозахранването в районите на: гр. Варна -..

публикувано на 11.02.25 в 06:05

Предимно ясно, но студено време

Сутринта ще преобладава слънчево време, но от изток облачността постепенно ще се увеличи и късно вечерта и през нощта на места по крайбрежието ще превали слаб дъжд и сняг. Ще продължи да духа слаб до умерен, по Черноморието временно силен, предимно северен вятър. Максималните температури ще са между -1° и 4°, за Варна около 3°.  Вълнение на морето..

публикувано на 11.02.25 в 05:54