75-ият филмов фестивал във Венеция не поднесе изненади. Наградите, според критиците, бяха разпределени предвидимо.
Мексиканският режисьор Алфонсо Куарон спечели "Златен лъв" за лентата „Рома“ („Roma“). Това съобщи международно жури, начело с режисьора Гийермо дел Торо. Церемонията беше предавана наживо в сайта на фестивала.
Въпреки звучащото по италиански име "Рома" (така звучи по италиански името на Рим), филмът няма нищо общо със столицата на Апенините. Рома - това е проспериращ буржоазен район в родното място на Куарон, Мексико, където се развива семейната история на две жени през 1960 г. За да се придаде по-голяма автентичност, филмът е черно-бял. Той е в по-голямата си част автобиографичен и е вдъхновен, по думите на режисьора, от спомени за детството му. Продукцията беше приета възторжено от критиката и публиката и остана фаворит до последния ден на конкурса, в който участвха 21 филма. На победата не попречи нито факта, че "Рома" ще бъде пуснат само по интернет в мултимедийната платформа на „Нетфликс ( "Netflix"), нито подозренията, че мексиканския режисьор Гилермо дел Торо е лобирал за подкрепа на своя сънародник и приятел. "Решението беше прието с единодушие," заяви председателя на журито на заключителната пресконференция, предаде Ройтерс.
Според професионалния и зрителски интерес по петите на "Рома" са уестърн-комедията на французина Жак Одиар „Братята Систърс“ ("The Sister Brothers") за братя гангстери, изпълнявани от Джон С. Райли и Хоакин Финикс и филмът на гръцкия режисьор Йоргос Лантимос „Фаворитката“ („The Favorite“) за английския двор по време на управлението на Ана Стюарт. Тези два филма получиха "Сребърен лъв": Одиар беше удостоен с наградата за най-добър режисьор, а Йоргос Лантимос спечели Голямата награда на журито. Изпълнителката на главната роля в "The Favoritе", британската актриса Оливия Коулман получи приза за най-добра актриса.
За най-добър актьор беше отличен Уилям Дефо за ролята си във филма "Ван Гог. На прага на вечността" („At Eternity's Gate“), в който той пресъздава холандския художник. Режисьорът на този филм, доста хладно приет при първата прожекция, е Джулиан Шнабел, автор на филма "Преди да падне нощта" („Before Night Falls“, 2000) с Хавиер Бардем и Джони Деп.
От съображения за политкоректност не можеше да не бъде наградена единствената жена участничка в съревнованието за режисьори, австралийката Дженифър Кент със „Славеят“ („The Nightingale“), разказващ за кърваво отмъщение. Той е удостоен със Специалната награда на журито за режисура и наградата на името на Марчело Мастрояни за начинаещ актьор - Байкали Ганамбар, изиграл абориген, което помага на главната героиня.
Братята Джоуел и Итън Коен бяха наградени за най-добър сценарий за уестърна "Балада за Бъстър Скръгс" (“Ballad of Buster Scruggs”).
Наградата на името на Луиджи Де Лаурентис за най-добър дебют отиде при филма на сирийската режисьорка Судад Каадан „ Денят, в който изгубих сянката си" („Yom Adaatou Zouli“). Лентата показва тъжното ежедневие на все още обхванатата от война Сирия и взе участие във втория конкурс "Хоризонти", съобщи ТАСС.
Неприятно сюрпризирани от решението на журито бяха само италианците, които останаха без награди. Италия се представи в конкурса с два игрални филма – „Суспирия“ („Suspiria“) на нашумелия с „Призови ме с твоето име“ („Call me by your name”) режисьор Лука Гуаданино и "Революция в Капри" („Capri Revolution“) на Марио Мартоне, а също и с документалния филм "Какво ще правиш, когато светът гори" („What You Ganna Do When the World's on Fire“) на Роберто Минервини.Липсата на комуникация с Община Варна е причината Асоциация "Българска книга" да откаже участие с "Алея на книгата" тази година във Варна. Локацията на събитието е била променена от страна на Общината без съгласуване с организаторите, съобщи пред Радио Варна председателят на Управителния съвет на Асоциация "Българска книга" Петя Господинова-Йончева...
Графити с облика на Капитан Петко войвода и неговите съратници преобразиха подлеза край Районния съд във Варна. Реализирането на проекта е по инициатива на Община Варна с участието на графити агенцията на артиста Николай Чакъров от Стара Загора. Художници изрисуваха подлеза на Районния съд "Решихме да направим нещо хубаво за нашия град",..
Съветниците от Постоянната комисия „Култура и духовно развитие“ към варненския Общински съвет подкрепят провеждането на „Алея на книгата“ във Варна, но не са органът, който може да определи къде ще се проведе изложението. Това каза на днешното заседание председателят на комисията Димитър Чутурков, след обсъждане на отказа на организаторите на..
Духове, обсебване, група приятели, борещи се със злото в тъмна къща - сюжет, който присъства в множество холивудски хорър продукции. Не, това не е поредната екранизация по Стивън Кинг, а първият детски хорър филм, носещ името "Таласъм". Режисьорът Валери Лилов се заема с предизвикателството да създаде филм, който не просто плаши, а задържа..
По повод 70-годишната на Университетската ботаническа градина (УБГ) в Балчик на 25 юли от 18.00 часа ще се проведе тържествено събитие. На тази дата ще бъдат почетени и 85 години от възвръщането на Южна Добруджа в пределите на България. В продължение на три дни мястото ще се превърне и в сцена на вдъхновение, творчество и музика. Датите на "Арт..
Община Варна издаде разрешение за разполагане на 20 шатри на изложението „Алея на книгата“ в центъра на града - пешеходната част на бул. „Княз Борис I“. Събитието, което традиционно се провежда в началото на август, ще бъде подкрепено и финансово от общината чрез бюджета на дирекция „Култура и духовно развитие“, съобщиха от общинския пресцентър...
Констелационен театър "Звездни хора" гостува във Варна с представлението "Искам, но Трябва" на 19 юли в Арт салона на Радио Варна. В него през играта на Аватари, се разкриват вътрешните драми на Човека, които изпиват енергията му. За петима души от публиката, избрани на случаен принцип, ще бъдат изиграни пет етюда, в които чрез езика на тетралната..