Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Зърното поскъпна, след него - брашното и хлябът

хляб
Снимка: РАДИО ВИДИН

Очаква се ново поскъпване на хлебното брашно. Това ще доведе до покачването и на цената на хляба, коментира Иво Бонев -  хлебопроизводител и председател на Регионалния съюз на хлебарите и сладкарите във Варна.

В сравнение с миналата година, когато цената на тон зърно е била 280 лева за тон, сега тя е над 360 лева за тон. В следствие на това най-големият производител на брашно е вдигнал цената си със 100 лева на тон, а по-малките - с 40-50 лева. Така заводският хляб е поскъпнал със 7-8% през последните 30 дни, а "деликатесният" с до 10 ст. "Вече няма баничка, кифла или милинки под 1 лев. Всички закуски поскъпнаха с по 10 ст.", каза Бонев.

Причината е по-ниският добив на пшеница в България през тази година – с около 10 на сто по-малко в сравнение с 2017. Недостиг на жито в световен мащаб няма, но за нашата страна най-вероятно ще се наложи внос, за да се покрият нуждите. Също така качеството на добитата в България хлебна пшеница е по-ниско. Едното решение отново е да се внася пшеница с по-високо качество. Има и втори вариант - да се добавят подобрители в брашната.

За да не се усеща промяната на цената на хляба, Иво Бонев добави, че е необходимо да се премахне ДДС върху хлебните изделия. Нещо, за което хлебопроизводителите отдавна настояват. Ето още от председателя на Регионалния съюз на хлебарите и сладкарите във Варна за евентуалното ново повишение на цената на хляба:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Организации призовават за бойкот на хранителните вериги на 13 февруари

Няколко организации призовават за общонационален бойкот на търговските вериги и хранителните магазини на 13 февруари, четвъртък, предаде БНР. Заради високите цени, от Гражданската инициатива "Системата ни убива", Федерацията на потребителите, Обединените пенсионерски съюзи и други организации приканват хората да не пазаруват на въпросната дата в..

публикувано на 10.02.25 в 12:19

Инвеститор съветва: Спестявайте в злато

Спестяването в злато е единственият легален начин да се избегне най-големият финансов данък - инфлацията. Това подчерта за Радио Варна инвеститорът Макс Баклаян. По думите му спестяването е психология, и не зависи от това дали имаме или нямаме средства. Дори човек, който изкарва 1 000 лева месечно, може да спестява по 50 лева всеки месец, допълни..

публикувано на 10.02.25 в 11:45

Откриха ботулинов токсин в още един варненски салон, проверките продължават

Два са салоните за красота във Варна, в които са открити с флакони с опасния ботулинов токсин, съобщава БНТ.  Тежките случаи след поставянето му, които доведоха до болница 12 жени, предизвикаха проверки, назначени от министъра на здравеопазването.  Той назначи и цялостен преглед и анализ на нормативната уредба, касаеща естетичната медицина, с оглед..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Ландшафтен архитект: Дълбокото подрязване на дърветата скъсява техния живот

Ландшафтният архитект от Пловдив Невена Цветкова издаде наръчник със съвети за засаждане, поддържане и резитба на декоративни дървета и храсти в населените места. Той беше подарен на ръководството на Община Варна, след като фирмата-изпълнител, изграждаща канализацията по Крайбрежната алея, беше глобена с 10 хиляди лева заради състоянието на дървета след..

публикувано на 10.02.25 в 10:15
Морска градина - Варна

Електрическа техника за поддръжка на Морската градина, възможно ли е това?

Запазването на Морската градина във Варна не опира само да спирането на строителните дейности и забраната на движението на автомобили. Важна е и поддръжката на парка. Косене, премахване на паднали клони, събиране и извозване на боклуците. Всички тези дейности се извършват с превозни средства на бензин и дизел. За съхраняването на един парк като..

публикувано на 10.02.25 в 09:45

В Добрич обсъждат проблемите на дуалното образование у нас

Работна среща по проблемите на дуалното образование ще се проведе днес в Регионалното управление на образованието в Добрич. В събитието участие ще вземат директорите на училища с професионални паралелки, работодатели, подкрепящи дуалното обучение, експерт от Министерството на образованието и науката и други. Срещата с домакин Регионалното..

публикувано на 10.02.25 в 08:42

10 февруари - ден за борба с епилепсията

На днешния ден светът отбелязва деня за борба с най-разпространеното хронично неврологично заболяване – епилепсията.  Денят за борба с епилепсията се отбелязва във втория понеделник от месец февруари в над 140 държави по света. Заболяването засяга между 5 и 10 на 1000 души население. По данни на Университетската болница "Свети Иван Рилски" около 50%..

публикувано на 10.02.25 в 08:35