Важно е да оставим децата сами да развиват въобръжението си, а не да налагаме нашите възгледи за света и изкуството, сподели младият художник и преподавател Илияна Петкова. Тя подреди трета самостоятелна изложба в Арт салона на Радио Варна.
Илияна Петкова е родена в Тервел, където започва да рисува като дете. Спомня си, че още в детската градина молела родители си да я научат да рисува, макар майката и бащата да нямат нищо общо с изкуството. Посещава кръжок, след това завършва професионално образование в столицата. Отскоро е във Варна и вече работи с малки деца. Затова и нарича изложбата си „Преди и след“.
Илияна Петкова е само на 24 години, но вече е убедена, че „Изкуството е моят живот, защото през целия си живот само с това се занимавам.“ Интервю на Габриела Гаврилова.
От малка се занимавам с различни форми на изкуство и се стремя да го усъвършенствам и експериментирам всеки ден.
Кога беше Вашата първа среща с картините?
Още в детската градина. На 12 години сама се записах на кръжок по рисуване в родния си град Тервел, след това в университета. Сега преподавам на малките ученици в детските градини и училища. На децата им е много интересно, защото те обичат да рисуват и да се занимават с творчески неща.
Но в същото време учебната програма в училище е много натоварена и родителите настояват да научат уроците, а да оставят рисуването!
Мисля, че децата могат да намерят време и да съчетаят и двете неща, защото са еднакво важни. Децата трябва да развиват тези свои качества!
Какво казвате на децата?
За мен като педагог е важно да не им внушавам моето виждане за изкуството, а да им позволя те сами да го открият и да се развиват сами. Аз искам да провокирам децата сами да развиват своя талант.
Но Вие сте специалист, а не всички родители са запознати?
Децата сами си казват и понякога сами насочват родители си!
Както се е случило и с Вас самата!
Да.
Изложбата „Преди и след“ ще остане в Арт салона на Радио Варна 2 седмици.
До края на месеца всеки работен ден от 14 до 18 часа. Това е моята трета изложба след Тервел и Айтос и се надявам да имам още! Тя е начало на моя нов старт, защото досега живеех в София, където завърших бакалавърска степен и се запознах с важни за мен хора. Сега вече съм във Варна и се надявам да е ново начало.
Искам и другите хора да разбират и да се вълнуват от изкуството, защото то е важно като средство, чрез което се развиваме духовно.
Какво ни дава изкуството в света на компютрите?
Мисля, че за всичко е важно човек да има въображение, дори и когато работи с компютри. И да има подход. Всеки човек трябва да е различен и да има въображение, за да може да се развива. Именно изкуството ни помага да бъдем добри с всичко, с което се занимаваме.
Вас самата как Ви промени?
То не ме е променило, то е част от мен! Искам повече хора да се интересуват от изкуството, и то не само от фигуралното изкуство. Да не търсят само това, което могат да видят с очите си, но и това, което могат да усетят. Важни са фигурите, но и самия цвят. Художникът предава своите емоции чрез картините си и изразните средства са точно боите и нещата, които е използвал. Искам хората да се мотивират да разглеждат такива картини.
Снимки : Веселина Киричева
Държавата трябва да има по-строг контрол върху качеството на стоките, които се предлагат в търговските вериги. Това мнение изрази за предаването "Новият ден" по Радио Варна доц. д-р Йордан Иванов, преподавател в Икономическия университет във Варна. По думите му не би могъл да се наложи таван на цените. "Това е едно популистко понятие, което няма как да се..
Интервю с Jarda Haž (JIG-AI) JIG-AI са чешка грайнд кор банда, силно повлияна от културата и живота на Япония. Триото бруталисти има четири албума за близо 20-годишната си кариера. Групата работи по пети, но преди това ще стане част от поредната танцувална веречинка „Grind Over Sofia“ на 28 февруари. Със съдействието на организаторите от..
Особеностите на исландския риболов добре е опознал Петер Скуг - наполовина българин, наполовина исландец. Роден е във Варна, но от 8-годишен живее в столицата на ледената земя и гейзерите - Рейкявик. На 13 години започва да се занимава с музика - диджей e по партита, познат е и на клубната сцена във Варна. От два месеца обаче изучава дълбините на..
Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..
27-ото издание на конкурса за домашно вино се проведе на 16 февруари във Варна. Участниците предоставиха над 160 проби, а от тях най-много на червени вина – 68, белите са били 65, а розе – 29. До финалния кръг достигнаха 47 проби, като за най-добро червено вино беше отличен Орлин Банков. Той получи и специалната награда за българския сорт..
София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира" в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..
Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..