Шимпанзетата също като хората стават през нощта. Защо? Този въпрос все още няма ясен отговор, но навиците на сън на шимпанзетата биха могли да са от полза на учените да задълбочат познанията си и за нашите навици на сън, пише френското издание на сайта "Слейт".
Учени от белгийското Кралско дружество по зоология са наблюдавали нощната активност на шимпанзетата в тяхната естествена среда. По принцип човекоподобните маймуни са смятани за дневни животни, тоест през деня те се активизират, а през нощта те спят. Ето защо те не се изучават общо взето през нощта. Именно този пропуск са искали да запълнят белгийските експерти.
Благодарение на "фотографски капани", инсталирани на 22 места в Африка, учените са установили, че 1,8 процента от шимпанзетата не спят през нощта. От 235 наблюдавани индивиди по време на 119 заснемания, учените констатират, че 94 са младоци, 70 са възрастни мъжкари, а 32 са майки с бебета. Според учените мъжките имат по-масивни тела от женските и това би могло да им гарантира повече сигурност по време на нощните им дейности. Възможно е мъжките да се събуждат повече през нощта заради конкретни моменти дейности, като например териториални патрули.
Като цяло учените обаче не са установили точните причини за нощното раздвижване на някои шимпанзета. Те обаче както изглежда не са зависими от процента на влажността, Луната или присъствието на хищници в близост. Но учените констатирали, че ако през деня е топло, се засилвала тенденцията някои шимпанзета да не спят през нощта. Близостта с хора също, както изглежда, подтиквала някои шимпанзета към нощна дейност.
Тази поведенческа гъвкавост може да ни каже много за еволюцията на нашите собствени цикли на будуване и сън и да реши по-специално един от най-оживените дебати сред специалистите по въпроса - този дали хората са "пригодени" да спят наведнъж или сънят им да е фрагментиран, в последователност от два или три периода на сън, вместени между няколко часа будуване.
Вятърът увеличава опасността от лавини в Пирин, предупреждават в понеделник, 23 декември, специалистите от организацията Avalanche Bulgaria (проект на Българска Лавинна Асоциация), която прави локални наблюдения за снежните условия над най-известния зимен курорт в България – Банско. В Банско, Добринище и на връх Тодорка днес прогнозата е за обилен..
107 са децата, отглеждани в приемни семейства във Варна, сочат данните на Агенцията за социално подпомагане за месец ноември тази година. Това нарежда Варна на първо място според статистиката за броя на приемните семейства в България. В Хасково децата, отглеждани в приемни семейства, са 93, най-малко са те в общините Ямбол и Силистра, съответно 12 и..
Пожар горя в събота в увеселителен парк, по пътя Варна – Бургас, в близост до с. Равна гора. На място са се отзовали 2 екипа на Регионалната дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" и екип на Четвърто Районно управление, които бързо са загасили горяща дървена постройка. Причините, довели до огъня, са в процес на изясняване, съобщиха от..
От първия работен ден през новата година – 2 януари, започва издаването на безплатни карти за градския транспорт във Варна за учащи и пенсионери, съобщиха от общинското предприятие ТАСРУД. Това стана възможно след промени в общинската наредба, която регламентира условията за пътуване в обществения транспорт във Варна и беше одобрена от Общинския съвет...
В периода от 31 декември 2024 г. до 6 януари 2025 г. в Националната агенция за приходите ще се извършват дейности, свързани с процесите по годишно приключване за 2024 г. и конфигуриране на информационните системи за работа през 2025 г. По тази причина на 31.12.2024 г. в 10 часа ще бъде прекратена възможността да се извършват плащания през виртуален..
Служебният кабинет ще заседава днес с дневен ред от 16 точки. Част от тях са за допълнителни разходи за различни институции, съобщава БНР. Правителството вече внесе в парламента проектобюджета за следващата година, но заради кратки срокове и много критики той няма да бъде приет до края на 2024-та. Законовите текстове позволяват ключови социални..
В събота, почти два часа след полунощ, 65-годишен варненец е засечен от полицаите на Пътна полиция, да шофира в Девня с 3,06 промила алкохол в издишания въздух, установено след проверка с дрегер. На следващия ден, пак по същото време, софиянец, на 38 години, е седнал зад волана след употреба на алкохол. Срещу двамата са образувани досъдебни..