Любителите на изобразителното изкуство имат възможността да се докоснат до живопистта на Бронка Гюрова – 70 години след последната самостоятелна изложба на художничката във Варна, която ни напусна през 1995 година. От средата на миналия век Бронка Гюрова живее и работи в Аржентина, но никога не е забравяла родината си. В Европейската година на културното наследство - 2018 Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ във Варна организира представителна изложба на художничката Бронка Гюрова, която отдавна се е утвърдила като класик с национално значение за България. Картините в експозицията са от фондовете на Градска художествена галерия „Борис Георгиев” - Варна, Софийска градска художествена галерия - София, Художествена галерия – Добрич, Регионална библиотека „Пенчо Славейков” – Варна, частни колекции, както и от семейната колекция на дъщерята на Бронка Гюрова Деяна Алшех, която присъства със семейството си на откриването на изложбата.
„Израснала съм във Варна. Обичам този град и го смятам за второ родно място“, пише Бронка Гюрова в своята автобиография. Бронка Гюрова навлиза в полето на българското изкуство през 1930-те години като част от две движения – Новите художници и Жените художнички в България, симптоматични за европейската ориентация на българската култура от това време. Утвърждава се като живописец през 1940-те години с произведения в жанровете на пейзажа и портрета. Художествената критика я оценява високо като художник на лиричния пейзаж, но в произведенията ѝ се откриват характерните за постимпресионизма и неосезанизма рационалистки конструктивистки художествени кодове, формирани под влияние на образците на европейското изкуство. Днес благодарение на Деяна Алшех, дъщеря на художничката, картините са отново у дома и се представят във Варна 75 години по-късно, споделя Доротея Павлова, уредник на изложбата.При откриването на самостоятелна изложба на Бронка Гюрова във Варна през месец май 1943 година професор Янаки Арнаудов казва: „С изложените си платна Бронка Гюрова се явява като художница с ясно оформен художнически мироглед и с оригинален самобитен начин на гледане на външния свят, а особено на природата. При това у нея се забелязва сериозно и съзнателно отношение към таланта ѝ и постоянна работа над него, благодарение на което наблюдаваме несъмнен възход в творческото й развитие.“
Музикалният фестивал РАДАР отново ще се проведе във Варна, тази година - от 7 до 10 август. Основната част от концертите ще се проведат в Археологическия музей, но някои от изпълненията ще бъдат изнесени на в различни локации в града. Винаги се стремим да бъдем в крак с темите и тенденциите. Тази година тема на фестивала е музиката в..
Не е случайно, че рибите присъстват в изработените скулптури от Иван Сутев, директор на Музея на мозайките в Девня, тъй като е родом от Несебър. В почивните месеци Сутев се занимава с дърворезба. Иван Сутев завършва Котленската художествена гимназия през 1982 г и оттогава дърворезбата е негово хоби. „За съжаление вече годините и зрението ми..
Броени дни остават до началото на петото издание на фестивала Varna Rock Adventure. Събитието ще се проведе от 7 до 10 август в парка в квартал "Аспарухово", входът е свободен, а концертите ще продължат до 23 часа всяка вечер, съобщиха за Радио Варна организаторите Милен Пенев, Бранимир Мангъров и Невелина Няголова. Tази година сцената е..
Липсата на комуникация с Община Варна е причината Асоциация "Българска книга" да откаже участие с "Алея на книгата" тази година във Варна. Локацията на събитието е била променена от страна на Общината без съгласуване с организаторите, съобщи пред Радио Варна председателят на Управителния съвет на Асоциация "Българска книга" Петя Господинова-Йончева...
Графити с облика на Капитан Петко войвода и неговите съратници преобразиха подлеза край Районния съд във Варна. Реализирането на проекта е по инициатива на Община Варна с участието на графити агенцията на артиста Николай Чакъров от Стара Загора. Художници изрисуваха подлеза на Районния съд "Решихме да направим нещо хубаво за нашия град",..
Съветниците от Постоянната комисия „Култура и духовно развитие“ към варненския Общински съвет подкрепят провеждането на „Алея на книгата“ във Варна, но не са органът, който може да определи къде ще се проведе изложението. Това каза на днешното заседание председателят на комисията Димитър Чутурков, след обсъждане на отказа на организаторите на..
Духове, обсебване, група приятели, борещи се със злото в тъмна къща - сюжет, който присъства в множество холивудски хорър продукции. Не, това не е поредната екранизация по Стивън Кинг, а първият детски хорър филм, носещ името "Таласъм". Режисьорът Валери Лилов се заема с предизвикателството да създаде филм, който не просто плаши, а задържа..