Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Учени от ЦЕРН засякоха неутрино - частицата с отговора за черните дупки

Учени от Европейския център за ядрени изследвания (ЦЕРН) забелязаха следи от неутрино с помощта на детектора с течен аргон, съобщи ТАСС.

Неутриното е субатомна частица с неутрален заряд и изключително малка маса, която се приема за равна на нула. То е пословично трудно за засичане. Резултатът е много важен за международния експеримент DUNE (Deep Underground Neutrino experiment), в който участват 32 държави.

"Първите резултати на детектора PhotoDune са прекрасен пример за това, което можем да достигнем, когато лаборатории от цял свят си сътрудничат" - заяви генералният директор на ЦЕРН Фабиола Джаноти.

Детекторът ProtoDune е куб с височина колкото триетажна сграда. Той е пълен с 800 т течен аргон с температура минус 184 градуса Целзий. Предназначен е за фиксиране на следи от неутрино, източници на които са както космически лъчи, така и ускорителят в ЦЕРН. Построяването на детектора отне две години. Втори подобен детектор ще бъде пуснат след няколко месеца.

Когато частиците неутрино влязат в детектора и се сблъскат с ядрата на аргона, произвеждат заредени частици, които оставят следи в течността. Тези следи могат да бъдат видени в три измерения с помощта на специална система.

Целта на експеримента DUNE е да "намери ключа към тайните на неутриното, най-широко представената и най-загадъчната частица материя във Вселената - поясни пресслужбата на ЦЕРН. - Частиците неутрино са около нас, но знаем много малко за тях. Учените от експеримента DUNE мислят, че частиците неутрино могат да помогнат да бъде намерен отговор на основни въпроси на физиката - защо живеем в свят, в който доминира материята. Казано с други думи, защо въобще съществуваме."
Двата детектора ProtoDune в ЦЕРН са прототипи на значително по-големите по размер модули, които ще бъдат инсталирани в САЩ в рамките на експеримента DUNE. Първият от тях по план трябва да заработи през 2026 г. Учените се надяват да изяснят защо във Вселената доминира материята и да продължат работата по разгадаване на тайните на образуване на неутронни звезди и черни дупки.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
трафик

Интензивен трафик по бул."Сливница" във Варна

Натоварено е към този час движението по основните артерии в града. На бул. "Сливница" има лека катастрофа между лек и тежкотоварен автомобил с материални щети, видя репортер на Радио Варна. Вследствие на инцидента се образуват колони от автомобили в посока от центъра към кварталите.

публикувано на 12.02.25 в 18:13

Община Добричка обмисля нов референдум за ветропарковете

Община Добричка обмисля инициирането на нов референдум във връзка с инвестиционните намерения за изграждането на ветроенергийни паркове на територията ѝ. Припомняме, че през 2024 г. общинската администрация подготвяше провеждането на референдум, заедно с парламентарните избори на 27 октомври, който беше отменен ден преди датата за местното допитване...

публикувано на 12.02.25 в 16:32

В два козметични салона във Варна откриха опаковки ботокс и хиалурон, проверките продължават

В два козметични салона във Варна откриха празна ампула от ботокс и ампули с хиалуронова киселина. Проверки са извършени в 15 обекта. Това каза д-р Петър Янев-директор на дирекция "Медицински дейности" в Регионалната здравна инспекция във Варна. Вече тече разследване, но студиата за красота не са затворени. Тези обекти са предназначени за предоставяне..

публикувано на 12.02.25 в 15:35
Снимката е илюстративна

Изграждат кабинети в училищата в община Балчик

Предстои из­граж­да­не­то на два STEM ка­би­не­та в Основно учи­ли­ще "Антим I" в Балчик. Еди­ният ще бъ­де по ма­те­ма­ти­ка и ин­фор­ма­цион­ни тех­но­ло­гии за 5-7 клас, а дру­гият - по при­род­ни нау­ки за де­ца­та от на­ча­лен курс, съоб­щават от учебното заведение. Два­та STEM ка­би­не­та по проект "Из­граж­да­не на учи­лищ­на STEM сре­да" са на..

публикувано на 12.02.25 в 14:51
Магистър-фармацевт Димитър Маринов, председател на Българския фармацевтичен съюз.

Сдвояваме е-здраве и в аптеките

И в аптеките да се извършва т.нар. сдвояване с приложението е-здраве. Тази възможност беше обсъдена между министъра на електронното управление Валентин Мундров и председателя на УС на Българския фармацевтичен съюз /БФС/ Димитър Маринов. Понастоящем приложението може да инсталира всеки, който има електронен подпис, в противен случай сдвояването се..

публикувано на 12.02.25 в 13:56

Всеки трети ученик в Балчик с наднормено тегло, увеличават се децата със СОП

В об­щи­на Бал­чик има 11 дет­ски гра­ди­ни, в които са об­хва­на­ти об­що 572  де­ца. Всич­ки­те шест учи­ли­ща в об­щи­на­та са сре­дищ­ни и в тях се обу­ча­ват 1264 уче­ни­ци от пър­ви до 12. клас. Цен­тъ­рът за спе­циал­на об­ра­зо­ва­тел­на под­кре­па (ЦСОП) с ин­тер­нат "Ака­де­мик То­дор Са­мо­ду­мов" - се­ло Кра­не­во е преоб­ра­зу­ва­но­то..

публикувано на 12.02.25 в 13:36
Снимката е илюстративна

На първо четене НС одобри забраната на реклама и продажба на вейпове

Народното събрание одобри на първо четене забраната на вейповете. С решението се забранява продажбата и рекламата на продукти, съдържащи наркотични вещества, прекурсори или техни аналози,  продажбата и рекламата на продукти, съдържащи наркотични вещества, прекурсори или техни аналози,  предаде БНР.  ГЕРБ-СДС предложиха проект за решение за..

публикувано на 12.02.25 в 12:25