Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Каролин рийпър" - най-лютата чушка в света

5
Елена Родинова
Снимка: Радио Варна


Заедно с астрономическата есен настъпи и сезонът на зимнината. А сред зеленчуците, с които украсяваме зимната трапеза и придаваме специфичен вкус,  са и лютите чушки. Люти чушки от цял свят се отглеждат във ферма край Варна. От 6 години това е бизнес за семейство Родинови от село Страшимирово. В техните парници се отглеждат почти 70 сорта от няколко континента, включително и най-лютият сорт – „Каролина рийпър”. В асортимента е и сладко от цели люти чушлета, в което обаче има и други неща освен зеленчуци.

25-годишната Елена Родинова е четвърто поколение градинар в рода. Преди да открият това поприще за себе си,  последната генерация Родинови се занимава с други неща, далеч от земеделието. Какво увлича четирима души да правят едно и също в преследване на успех в България и щастие по български, разказва Елена в интервю на Габриела Гаврилова:

Помагам на моите родители откакто се помня. Разработваме първата люта ферма в България. Затворили сме кръга - от производството на семена, преработване на растенията и крайният продукт са - люти сосове, сладко от люти чушки, лютиви пюрета, разядки, туршии...

Какъв е интересът към лютивото в България?

Българинът обича люто. Жените са по-ящни от мъжете.

Вие по колко лютиво хапвате без да Ви заболи стомах?

Аз ям умерено люто. Лютивината в чушките се измерва в сковили / бел.ред. - по Скала на Сковил /. Моето семейство яде много люто. Ние произвеждаме и най-лютата чушка в света - сорт "Каролин рийпър".

Има ли български сорт люта чушка?

Да, отглеждаме и най-лютия български сорт. Той се казва "Български морков". Интересното при него е, че той не е толкова познат в България, колкото в чужбина.

Дори ние преди няколко години си купихме семена от чужбина, а не от тук. Изключително лют сорт, оранжев на цвят.

Колко сорта отглеждате?

Около 70 в момента, а през ръцете ни до сега са минали около 220 сорта. Характерното при чушките е, че те си имат различен аромат и вкус. Люти са, но всяка е индивидуална.

С какво най-много си подхождат?

Уникалното сладко, което правим и в много добра комбинация със сиренца, кашкавали, морски дарове.

Имате ли по-специално работно облекло докато работите?

Да, специална екипировка - шапки, ръкавици, маски, престилки.


СнимкаНе Ви ли омръзва работата със земята? За един млад човек това не е толкова престижно.

Аз се гордея, че се занимавам със земеделие, защото процесът да си засадиш семето, да го отгледаш като разсад, да береш плодовете му и да храниш хората е много хубав. Интересно е и различно, защото се срещаш с много хора.

Това достатъчно ли е, за да бъдеш щастлив човек?

Да, имайки предвид, че нашият бизнес е семеен и цялото семейство печели от собствения си труд. Хубаво е, достатъчно е и това ни прави щастливи.


В какво се изразява успехът за Вас?

В успеха на цялото ми семейство. Пътят към успеха е труд, упоритост, постоянство. На първо място вярваме в нас самите, на второ място в нашите мечти и знаем, че и занапред ще е така.

Снимка



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Най-бюджетният турист Красимир Раданов – Дарми за околосветското си пътешествие "Колумбия, Еквадор, Перу ...“: „Хората са добри навсякъде“

В деня, в който първият български космонавт излетя в космоса през 1979-а, читалището в балчишкото село Гурково даде възможност за среща със странстванията на първия човек от Читалище "Свобода", пипнал с ръка мегалитите в Саксайуаман, скитал из Андите, тъкал текстил по оригинална кечуанска технология, видял агротехническа лаборатория на инките и плавал..

публикувано на 11.04.25 в 08:05

Производител: По-скъпи ще са родните плодове, заради измръзването на овошките от 70 до 100%

Оч аква се много сериозен ръст на цените на п лодовете ,  за ради щетите на всички трайни насаждения от застудяването, които са над 70%. Много големи проблеми със студове и проблем с реколтата има и в страни, които са традиционни доставчици за България на плодове като Турция и Гърция.Това коментира Синан Вейсал, който има..

публикувано на 10.04.25 в 08:50

Изложбата “В огледалото на Рембранд” гостува в Градската художествена галерия във Варна

Изложбата “В огледалото на Рембранд” гостува в Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ във Варна. Тя е проект на Нов български университет и е насочена към младите публики. Създадена е от екип от преподаватели и студенти. „В огледалото на Рембранд“ предлага висококачествени репродукции на хелиогравюри от колекцията на Нов български..

публикувано на 10.04.25 в 08:20

Експерт: Видеорегистраторът трябва да бъде част от задължителното оборудване на автомобилите

Видеорегистраторът трябва да бъде част от задължителното оборудване на автомобилите, а записите да служат като доказателство в съда. Това мнение изрази Ивайло Желязков от Европейския център по транспортни политики. Според него е необходимо въвеждането на изискване за наличие на  устройството в колата, както за аварийния комплект, тъй като това ще има..

публикувано на 09.04.25 в 09:00

Агрометеоролог: Априлският сняг - проблем за овошките, благодат за посевите

До 10 – 20 % ще са щетите по овощните дръвчета заради снеговалежа и ниските температури през април. Това прогнозира агрометеорологът Мирослав Ганчев, който работи във варненския филиал на Националния институт по метеорология и хидрология. По неговите думи във Варна няма да има унищожена реколта, но в Силистра и Търговище, където снегът е..

публикувано на 08.04.25 в 07:30
Снимката е илюстративна

"Активни потребители": Правата на пътниците по въздух са застрашени

В продължение на две десетилетия Европейският съюз прави полетите по-лесни и по-справедливи за потребителите, като либерализира цените и въвежда в законодателството основни права на пътниците.  Сега на лице е обратният процес - преразглеждане на Европейския регламент относно правата на пътниците с въздушен транспорт.   Авиокомпаниите редовно..

публикувано на 07.04.25 в 08:50

Асоциация на инфлуенсърите дава добрия пример на деца и тийнейджъри

Седем души са включени в Управителния съвет на новосформираната Асоциация на инфлуенсърите у нас. Целта им е да дават добър пример на подрастващите, а и на по-възрастните си последователи. С дейността си те планират организиране на кампании за показване на историческата памет на България, за популяризиране на красивите местности у нас, за необходимостта..

публикувано на 07.04.25 в 08:00