Община Варна да изкупи дяловете на пловдивския бизнесмен Георги Гергов в дружеството "Централен универсален магазин" АД, решиха днес съветниците от комисията по "Собственост и стопанство" към Общинския съвет. В активите на дружеството, контролирано от Гергов, е печалноизвестната варненска "Дупка", сагата с която продължава вече повече от 30 години.
Според съветниците това е единственият начин да се попречи на собственика да построи тук търговски център на няколко етажа. Припомняме, че за апетитния имот на бул. "Княз Борис I" има идеен проект за варненски ЦУМ с 4 надземни етажа. Преди 7 години инвеститорът поиска да увеличи височината на сградата, но беше спрян от Експертния съвет по устройство на територията към Община Варна. С приемането на Общия устройствен план на Варна 2 години по-късно някои от ограниченията са паднали и сега Общината няма да има законовото право да откаже плътно застрояване на целия терен от 2,9 дка.
В същото време община Варна има други планове за мястото. Сред идеите през последните години бяха музей под открито небе сред руините на крепостната стена на древния Одесос, намерени тук, както и амфитеатър за културни събития. На мястото на Дупката може да се изгради многоетажен паркинг до нивото на пешеходната зона, като пространството отгоре се превърне в градина, каквото имаше тук преди години, предложи преди време главният архитект на града Виктор Бузев. Тук, според него, било мястото и за монумент на Кирил и Методий и техните ученици, при който да завършват манифестациите на 24 май. Ценните археологически находки пък трябва да се реставрират и отворят за посещение.
Част от общинските съветници, участващи в заседанието днес, възразиха срещу предложението за Дупката,тъй като според тях, това е „чиста далавера и грабеж на една частна фирма от държавата”. Повод за това стана оценката на независимите експерти, възлизаща на 41,2 млн. лева. Сумата е изчислена на база инвестиционния потенциал на имота. В същото време оценката на сегашния собственик е за 25,8 млн. евро.
В решението, гласувано днес, е изрично записано, че сделката ще бъде осъществена единствено ако за нея бъдат отпуснати пари от държавния бюджет.
От дружеството-собственик вече са заявили "готовност за разрешаване на дългата сага с Дупката".
Дупката между бул. "Княз Борис I", ул. "Княз Ал. Батенберг", ул. "Архимандрит Филарет" и ул. "Воден" се появи в края на 80-тте години на миналия век именно с идеята тук да бъде построен варненския ЦУМ. Археологическите находки, обаче, осуетили строителството. В изкопа е намерена част от крепостна стена и кула на античния Одесос от IV в. пр. н. е., които според археолозите са най-старият открит досега участък от укрепителните съоръжения на древната крепост, в съседство пък са руините от сгради от късната античност - IV-V в., както и от два отводнителни канала и три глинени тръбопровода от същия период. Открити са и останки от втора крепостна стена. Според учените тези участъци от двете крепостни стени, запазени в центъра на един съвременен град, са рядко срещано явление в археологическата практика и са отлична предпоставка са превръщането им в туристическа атракция.
След серия от прехвърляне на акции и увеличаване на капитала апетитният терен е собственост на пловдивския бизнесмен Георги Гергов. Вече 5 години продължават опитите на сегашната управа на града да си върне имота, като за целта бяха изпробвани различни сценарии за овъзмездяване на сегашния собственик.
Остра нужда от кадри с висше образование в областта на техническите науки са заявили близо 80 на сто от представители на бизнеса в България, участвали в анкета на Българската търговско-промишлена палата. 22 на сто от участвалите в проучването са посочили необходимост от висшисти в областта на природните науки, математиката и информатиката, а 19..
За промяна на продължителността на обучението за придобиване на образователна степен „бакалавър“ за специалност „медицинска сестра“ и специалност „акушерка“ от 4 на 3 учебни години настояха от Управителния съвет на Съвета на ректорите на висшите училища по време на съвместно заседание с министъра на образованието и науката Красимир Вълчев днес...
32% от българите имат позитивно отношение към кабинета "Желязков", но други 39% са на противоположното мнение и не одобряват новото правителство. Това сочи социологическо проучване на "Тренд", съобщи социологът Димитър Ганев. Икономическата тревожност сред българите остава висока. Проблем номер 1 за населението е повишаването на цените. Според запитаните..
Наближаването на 8 март традиционното засилва търсенето на дамска козметика. Рисковете да попаднем на фалшиви парфюми в този период също нарастват, напомнят от онлайн платформата „Ние, потребителите“. От там отбелязват, че макар репликите да копират в голяма степен оригиналите по външен вид, дизайн, надписи, цветове, флакон и опаковка, все пак има..
Все още не се е стигнало до апогея на протестите в Гърция. Това коментира за обзорното предаване "Позиция" на Радио Варна кореспондентът на БНР в южната ни съседка Катя Пеева. Масовите недоволства са с искане за правосъдие заради виновните за влаковата катастрофа преди две години, защото, "не е виновен само началникът на гарата в Лариса" , подчерта..
По повод 125-годишнината от кончината на Капитан Петко Войвода в музея на Възраждането във Варна е подредена изложбата "От Киноцентъра до музейната витрина". В нея са показани автентични народни носии от фонда на Историческия музей в град Попово. Облеклата са част от колекция, събирана през 70-те и 80-те години на миналия век от екипа на серийния игрален..
Ръчна машина за плетене на прежда е най-новият експонат в постоянната експозиция на Музея за нова история на Варна. Машината е на фирмата "Дюбие", модел 1930 година. В онези години това механично устройство е било мечта за всяка домакиня, защото с него плетенето се е превръщало в бързо и удобно. "Точно това е едно нововъведение за времето си, което е..