„Слънчева игра” е съвместната изложба на художника Месрур Сабит и скулптора Красимир Райков. Произведенията им са подредени във варненската галерия „Папийон”. Събирането на двама автори в съвместна изложба е винаги интересно. А когато творците не са имали общи изяви и дори не се познават е предизвикателство. Месрур Сабит е сред малцината български живописци близки до романтизма в живописта. Творбите му не са повърхностна регистрация на природата, те са авторско преживяване, преляло в творческа и житейска философия. От четиринадесетте живописни платна, подготвени за изложбата, струят спокойствие и безвремие, пренасящи съзнанието на зрителя далеч зад хоризонта. А играта с цветовете е в основата на платната.
"Природата ме привлича най-вече с красотата си. И това че е истинска. Можем да сме сигурни, че тя е истинска. Всичко друго може да е някаква матрица, обаче, природата не е. Тя е толкова красива. Това че съм рисувал лавандули и лилии - това ми е само сюжета. Мен повече ме вълнува цвета. Играта с цвета. Комбинацията на едни на пръв поглед трудно комбинирани цветове като червено и зелено, оранжево със синьо."
Чуйте повече от художника Месрур Сабит за изложбата "Слънчева игра" чуйте в звуковия файл.
Общинският съвет на Варна даде съгласието си да бъдат отпуснати 40 000 евро на Театрално-музикалния продуцентски център във Варна. Средствата са за организацията на концерта с участието на световноизвестния тенор Пласидо Доминго. Събитието е насрочено за 21 април 2026 година. Концертът е част от програмата по отбелязване на 100-годишнината на..
Дръзкият роман „Последният ловец на делфини“ от Захари Карабашлиев потегля към книжарниците за своята първа среща с читателите си в дълбоките води на литературата, която остава пазител на свободата. Творбата ще се появи в две издания – с твърди и меки корици. Новата творба от автора на „Рана“, „Опашката“, „Хавра“ преплита настояще, минало и митология и..
От 18 часа днес в изложбената зала на Държавния архив във Варна ще бъде открита изложба на селектираните творби от Шестия международен екслибрис конкурс. Валерия Василева разговаря по този повод с Донка Николова-началник на отдел "Държавен архив": Арт галерия "Ларго" и Държавен архив – Варна представят рекорден брой творби на 364 художници от..
От 18 часа днес в изложбената зала на Държавния архив във Варна ще бъде открита изложба на селектираните творби от Шестия международен екслибрис конкурс. Арт галерия "Ларго" и Държавен архив – Варна представят рекорден брой творби на 364 художници от 53 държави и екслибриси от фондовете на Централен държавен архив, Държавен архив – Пазарджик и..
По повод Деня на четенето и паневропейската инициатива Ден на европейските автори, Регионалната библиотека "Пенчо Славейков" – Варна насочва вниманието към ролята на съвременните български писатели за изграждането на пълноценна културна среда. Сред инициативите е премиерата на дебютния роман „Приключенията на Келвин. Тайните принципи на Вселената”,..
Никола Манев – 85 години от рождението на художника. Селектирани рисунки, живопис и текстилни пана от фонда на Галерия 33. Чуйте повече от репортажа на Ваня Славова: Галерията притежава над 80 творби на художника, които включват графични рисунки, ранни етюди и картини в акварелна техника, рисунки в смесена техника, измислена от самия него -..
Във Варна започна 26-ият Коледен музикален фестивал. Тази вечер ще бъде представен спектакълът "Дух" , а в главната роля публиката ще види Балена Ланджева, която ще замести Милица Гладнишка, която отсъства по здравословни причини. Разнообразна е програмата на фестивала, в нея са включени м юзикъл, опера, оперета, балет, детски спектакъл,..