Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Община Варна ще купи "Дупката". Ако държавата й отпусне 43 млн. лева

Снимка: Румен Сарандев

Общинският съвет на Варна одобри идеята градът да си върне собствеността върху Дупката в центъра.

Общината трябва да изкупи дяловете на пловдивския бизнесмен Георги Гергов в дружеството "Централен универсален магазин" АД, реши днес местният парламент.  В активите на дружеството, контролирано от Гергов, е печалноизвестната варненска "Дупка", сагата с която продължава вече повече от 30 години.

Според съветниците това е единственият начин да се попречи на собственика да построи тук търговски център на няколко етажа. Въпреки че повечето от тях изразиха мнение, че цената е силно завишена.

Припомняме, че за апетитния имот на бул. "Княз Борис I" има идеен проект за варненски ЦУМ с 4 надземни етажа. Преди 7 години инвеститорът поиска да увеличи височината на сградата, но беше спрян от Експертния съвет по устройство на територията към Община Варна. С приемането на Общия устройствен план на Варна 2 години по-късно някои от ограниченията са паднали и сега Общината няма да има законовото право да откаже плътно застрояване на целия терен от 2,9 дка.

В същото време община Варна има други планове за мястото. Сред идеите през последните години бяха музей под открито небе сред руините на крепостната стена на древния Одесос, намерени тук, както и амфитеатър за културни събития. На мястото на Дупката може да се изгради многоетажен паркинг до нивото на пешеходната зона, като пространството отгоре се превърне в градина, каквото имаше тук преди години, предложи преди време главният архитект на града Виктор Бузев. Тук, според него, било мястото и за монумент на Кирил и Методий и техните ученици, при който да завършват манифестациите на 24 май. Ценните археологически находки пък трябва да се реставрират и отворят за посещение. Днес той беше категоричен, че Дупката трябва да бъде в ръцете на общината, а не в частни ръце.

Част от общинските съветници, бяха против предложението за Дупката,тъй като според тях, това е „чиста далавера и грабеж на една частна фирма от държавата”. Повод за това стана оценката на независимите експерти, възлизаща на 41,2 млн. лева. Сумата е изчислена на база инвестиционния потенциал на имота. В същото време оценката на сегашния собственик е за 25,8 млн. евро.

В решението, гласувано днес, е изрично записано, че сделката ще бъде осъществена единствено ако за нея бъдат отпуснати пари от държавния бюджет.

От дружеството-собственик вече са заявили "готовност за разрешаване на дългата сага с Дупката".

Съветникът Костадин Костадинов каза днес, че сделката трябва да се сключи, за да се затвори тази язва в центъра на града.  Въпреки че по негови изчисления цената е завишена 15 пъти. Той беше категоричен, че обектът може да стане единствено археологичен парк.

Григор Григоров направи обстоен анализ на фирмата на Георги Гергов. Според него, дружеството е декапитализирано и данъчните би трябвало да извършат проверка. Той подчерта, че при 250 квадратни метра на застроена площ на предвидената на мястото сграда, общината купува квадратния метър за 12 хиляди лева.
Янко Станев заяви, че се срамува от високата цена, но подкрепя предложението, защото иска дупката да стане собственост на общината. Според него с решението си Общинският съвет възстановява един "откраднат имот".

Дупката между бул. "Княз Борис I", ул. "Княз Ал. Батенберг", ул. "Архимандрит Филарет" и ул. "Воден" се появи в края на 80-тте години на миналия век именно с идеята тук да бъде построен варненския ЦУМ. Археологическите находки, обаче, осуетили строителството. В изкопа е намерена част от крепостна стена и кула на античния Одесос от IV в. пр. н. е., които според археолозите са най-старият открит досега участък от укрепителните съоръжения на древната крепост, в съседство пък са руините от сгради от късната античност - IV-V в., както и от два отводнителни канала и три глинени тръбопровода от същия период. Открити са и останки от втора крепостна стена. Според учените тези участъци от двете крепостни стени, запазени в центъра на един съвременен град, са рядко срещано явление в археологическата практика и са отлична предпоставка са превръщането им в туристическа атракция.

След серия от прехвърляне на акции и увеличаване на капитала апетитният терен е собственост на пловдивския бизнесмен Георги Гергов. Вече 5 години продължават опитите на сегашната управа на града да си върне имота, като за целта бяха изпробвани различни сценарии за овъзмездяване на сегашния собственик.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

101 години от рождението на Шарл Азнавур ще отбележат във Варна

Общоарменски благотворителен съюз "Парекордзаган"  във Варна ще отбележи 101-годишнината от рождението на Шарл Азнавур, с поднасяне на венци и цветя на монумента на Маестрото на 22 май (четвъртък) от 18:30 ч., площад "Съединение".  "Шарл Азнавур е световноизвестен писател, певец, поет и актьор, който ще остане завинаги сред най-големите имена в..

публикувано на 20.05.25 в 15:00

Деца ще рисуват за животните с любов

Първото издание на фестивала Animalia Art Fest посветен на децата и животните ще се проведе днес, 26-ти май понеделник, до кривото дърво в Морската градина във Варна. Работилниците ще са тематични – децата ще моделират с глина и пластилин и ще рисуват животни. Включени са и два безплатни демо класа на художничката Светлана Димитрова, която ще..

публикувано на 20.05.25 в 14:48

Клиничните проувания и информираността на хората

На 20 май отбелязваме Световния ден на клиничните проучвания. По този повод организаторите на кампанията „Пациентите от бъдещето“ напомнят колко важни са те за разработването на нови терапевтични решения. Над 2800 са активните клинични проучвания в България, а 304 набират пациенти в момента по данни на международния портал cliniclatrails.gov...

публикувано на 20.05.25 в 14:27
Пристанище Варна

Гроздан Караджов: Ще привлечем частен инвеститор, който да развива пристанищните терминали Варна-Запад и Варна-Изток

Експерти от Световната банка в момента изготвят анализ на възможностите за развитие на пристанище Варна и до края на годината ще обявим процедура за публично-частно партньорство. Целта ни е да привлечем международни фондове и компании, които да осигурят достатъчно инвестиции за модернизацията му, да привлекат нови товародатели и да увеличат..

публикувано на 20.05.25 в 14:22
ТД на НАП-Варна

Над 12 хиляди варненци декларираха доходите си пред НАП

Над 162 000 дружества и еднолични търговци вече обявиха доходите си пред Националната агенция за приходите, повече от месец и половина преди изтичането на крайния срок. Над 12 000 са във Варна. За цялата страна близо 30 000 са подадените до момента годишни данъчни декларации от едноличните търговци и земеделските стопани, избрали този ред на облагане,..

публикувано на 20.05.25 в 14:17

Над 50 хиляди зрелостници на матура по БЕЛ

Над 50 000 зрелостници се очаква да положат матура по български език и литература утре (21 май). Те са разпределени в 772 училища и 4252 изпитни зали. Ангажирани са около 12 000 квестори, съобщиха от Министерството на образованието и науката. Изпитният вариант ще бъде генериран от 5 859 375 възможни комбинации. Началото на матурата е в 08:30 часа,..

публикувано на 20.05.25 в 13:31

Връчиха годишните награди "Варна" (СНИМКИ)

На тържествена церемония днес бяха връчени годишните награди "Варна" за постижения в областта на образованието, науката и културата. Събитието се проведе в Драматичния театър "Стоян Бъчваров". През тази година с голямата награда „Варна“ за цялостно творчество беше удостоен писателят Коста Радев.  Той е автор на новели, повести, разкази, романи,..

публикувано на 20.05.25 в 13:20