Морето завря от риба, а цената на паламуда на голямата Рибна борса във Варна се смъкна на 7 лева за килограм. Напоследък времето не беше добро за риболов, но сега всички рибари се връщат с препълнени мрежи. Старите рибари са най-доволни, че тази есен паламуда не ни подмина и близо месец ловят ценната риба, главно на юг от Варна, пише “Монитор”.
В началото на сезона цената на паламуда беше 10 лв., но сега падна на 7 лв. за килограм, което говори, че има добър улов, коментират търговците на борсата. Почивните дни и ниската цена на прясната риба обаче не се отразявали на клиентопотока. „Все същата работа е, вяло се пазарува“, потвърди и една от продавачките на риба, която се надвикваше с конкуренцията с „Преееесен паламуд, само 7 леваааа“.
Варненските рибари от сдружението „Черноморски изгрев“ също се облажиха от пасажите с палмуда, като работят главно край Поморие и Несебър, където в момента се радват на най-богатия улов, като се надяват така да е до началото на зимата. Търговците пък предлагат още морски кефал на народна цена от 3 лв. на килограм, като дори хамсията е с 1 левче повече. Най-евтина е иларията – 2 лв. за килограм. Прясната барбуна е 5 лв., сафридът 7 лева, чернокопът 5 лв., но едрият е на двойно по-скъп. Затова пък леферът- удари 30 лв., лавракът е по 13 лева, ципурата -15 лв. Калканът държи цена от 25 до 35 лв., в зависимост от големината на екземпляра. Прясна скумрия от Гърция е 10 лв./кг., а замразената от Норвегия, е петачка. Готов осолен паламуд се предлага по 10 лв
Пътищата от републиканската пътна мрежа се обработват против заледяване, предвид очакваните ниски температури през нощта. Прогнозите са отрицателни градуси от минус 13 до минус 8, която създава предпоставки за поледици в участъците. Работата по трасетата продължава, в момента 630 машини обработват републиканската пътна мрежа, като 293 са в областите с..
Акцент в управленската програма на правителството са инвестиции в няколко ключови сектора – инфраструктура, образование, здравеопазване, иновационни сфери, както и ускорена модернизация на армията с участието на българската оръжейна индустрия, предаде БНР. Приоритет е и интеграцията на България в европейската икономическа и финансова система. За да..
Одобриха промени в наредбата, регулираща условията и реда за поставяне на преместваеми обекти в града, на заседание на Постоянната комисия „Туризъм, търговия и рекламна дейност“ към Общинския съвет – Варна. Измененията са предложени от зам.-председателя на ОбС Николай Костадинов и председателя на комисията Галина Иванчева, съобщават от пресслужбата на..
България е единствената страна от ЕС, която все още не е предприела стъпки за удължаване на временната закрила на украинските бежанци. За над 74 хил. бежанци от войната - предимно от районите на Източна и Южна Украйна, това е единствената възможност да продължат живота си у нас - да продължат да работят, да подновят документите си в банки и къде да..
Комисията по култура и духовно развитие към Общински съвет – Варна даде съгласието си за актуализация на входните такси за варненски музеи и галерии. Новите цени се предлагат от директорите на културните институции, но се съгласуват от Общинския съвет. Увеличението ще засегне музейните експозиции и обекти от структурата на Регионалния исторически..
Ясно е журито, което ще определя носителите на награда "Варна" за ярки постижения в областта на културата. Това са Красимир Машев, Димитър Трайчев, Мария Томова, Зоя Черешарова, Делян Жечев и Пламен Гутинов - миналогодишните носители на награда "Варна". Председател на журито е Димитър Чутурков. Това реши днес на свое заседания Постоянната комисия..
Дежурни служители ще бъдат определени във всяко кметство във Варна, които да приемат сигнали, свързани със зимната обстановка. Това каза кметът на Варна Благомир Коцев. Той посочи, че ситуацията във Варна е спокойна. Обработват се всички основни булеварди, както и някои малки улици. Техниката е мобилизирана и е на терен. Подготвени за действие са и трите..