“Помня, че това бе един изоставен вагон в района на гарата в с. Арковна”, съобщи директорката на историческия музей в Дългопол Румяна Казакова. Спомените й са от далечната 1975 г. Като студентка идва в с. Арковна с колегите си от Великотърновския университет на фолклорна експедиция, за да изследва красотата на говора и обичаите в района. “Водеше ни Анчо Калоянов, бивш уредник – фолклорист в музея на гр. Дългопол. Често отсядахме в почивките си на гарата в страничен коловоз в стар вагон, където оставахме дори и да спим нощно време. Привличаше ни с романтиката и красотата си. Не мога да твърдя, че е бил царски, но всички в селото го наричаха така. Със сигурност беше много по-различен от останалите, които съм виждала. Вътре интериорът бе с красива тъмночервена дамаска”. Прави й впечатление изработката на останалите там сравнително малко чинии и чаши. “Те също бяха много красиви”.
Паметливи жители на Арковна, пожелали анонимност, разказаха, че в района на гарата, която е възлова за жп линията Комунари-Шумен, е имало 2 царски вагона. Единият е бил от композицията на цар Фердинанд, а другият - на сина му Борис ІІІ. От десетилетия те стоят изоставени и напълно разграбени. Вероятно са пристигнали през 50-те или 60-те години на миналия век. Може би в прашасалите архиви на техния собственик, днешната компания “БДЖ”, има някакви документи за историята и съдбата им. За съжаление, обаче днес само паметта на възрастните хора проговаря за тези неща.
Някои от тях си спомнят, че много малко вещи са останали, които могат да разкажат за някогашното царско великолепие, защото почти всичко е разграбено и унищожено. Така малкото откъслечни спомените водят до историята на първия вагон. Той е произведен през 1908 г. за композицията на цар Фердинанд от германската компания “Дойтц”. Виждат се все още буквите от табелата на производителя. Вторият е принадлежал на цар Борис ІІІ и е създаден през 1942 г. Силно корозиралата табела тук, все още прикрепена към корпуса му, показва сериен номер № U3121. Орнамент от една останала дръжка на външната врата на вагона също е специфична и загатва за някогашното й великолепие.
Поради липсата на достатъчно информация в селото се лансира дори версията, че вагоните да са били от композицията на Министерския съвет и в тях да са се возили министър-председателите и министрите на България до 1944 г. От други жители на селото обаче става ясно, че двата вагона са престояли в района на гарата няколко десетилетия, а след това, в средата на 80-те години на миналия век са поставени в живописна местност, близко до р. Камчия, за да се превърнат в почивна зона за отдих на вагон-ревизиорите от секторите в Каспичан и Шумен. За тази цел на сегашното им място е излят фундамент, върху който е насипан чакъл и положени железопътни релси. Върху тях са поставени двата стари вагона. След преоборудването им те се превръщат в малка почивна база. Функционира до 1989 г. След промените мястото около тях запустява и днес високите шубраци и гъстата растителност ги превръща почти в зловеща гледка – като къщичка на Баба Яга. Наоколо всичко тъне в разруха.
“Зная ги като царските вагони”, обобщава кметският наместник на с. Арковна Марияна Христова. Тя също помни, че са собственост на родните железници, но от десетилетия никой не се е интересувал от тяхната съдба.
Парламентът на Австралия прие окончателно забраната за достъп до социалните мрежи на деца под 16-годишна възраст. Законът задължава собствениците на платформи като "Инстаграм", "Фейсбук", "ТикТок" и "Екс" да ограничат достъпа на непълнолетните, предаде БНР. В противен случай ще бъдат глобявани, като санкцията може да достигне 33 милиона щатски..
22 малки кученца до 2-месечна възраст са част от обитателите в Общинския приют в Каменар, които очакват да бъдат осиновени. Условията, които трябва да им бъдат предоставени от екипа, са по-специфични, а кученцата имат нужда от дом, дори само приемен дом, коментираха за Радио Варна Виктория Харизанова от "Ротаракт клуб-Варна" и Христина Мирчева,..
Кметът на Варна Благомир Коцев инспектира днес ремонтните дейности в местността Пчелина. С пост във Фейсбук той обяви, че от следващата седмица започва работа по улица "Прилеп" в участъка от разклона за Пчелина до разклона след ул. "Лале". Коцев припомни за временното спиране на дейностите там заради коригирането с 1 метър на проекта за улицата. С два..
Една от индикациите, че нещо не е наред при продажбата на намалени стоки, част от Черния петък, от сайтове, които не познаваме добре, е търговците да не дават опция за тест и преглед. Това предупреди за Радио Варна Габриела Руменова от платформата "Ние, потребителите". Тя съобщи за съвсем скорошен случай за възрастна жена, която е решила да поръча от..
След като седем пъти народните представители не успяха да изберат председател на парламента, днес от 11 часа ще бъде направен пореден опит. Ако няма нови предложения, отново е възможен балотаж между Рая Назарян от ГЕРБ-СДС и Силви Кирилов от ИТН, съобщава БНР. Вчера три гласа не достигнаха, за да бъде избран Силви Кирилов. От "Продължаваме..
Във връзка с безпрецедентна епизоотична ситуация, в която на територията на страната се разпространяват паралелно две опасни заразни болести по животните (шарка по овцете и козите и чума по дребните преживни животни), по предложение на министъра на земеделието и храните д-р Георги Тахов, министър-председателят Димитър Главчев свиква Централния..
Утрото в петък ни посреща с хладно, но тихо време. Във Варна в 5.00 часа са измерени 6 градуса, показват данните на НИМХ. Влажността на въздуха е 89%, а атмосферното налягане е 1022 хПа. Между 1 и 10 градуса са сутрешните температури в Източна България. Най-студено е в Карнобат, където е 1 градус, в Шумен е 2 градуса тази сутрин, а в Добрич е..