Продължаваме да ви представяме идеите на младите архитекти за бъдещия облик на пристанище Варна-Изток. След като ви запознахме с проекта на българо-турския екип, който беше класиран на второ място в Международния архитектурен пленер на тема "Адаптация на Пристанище „Варна – Изток", сега е ред на отличниците: екипът Македония/България в състав Ана Урумовска, Мария Треневска, Християн Ивановски и Калина Манолова. Проектът се откроява с елегантни решения, сред които открит амфитеатър, осветяване на съществуващите кранове и използването им за покривни тенти на различни събития. Ето какво разказа единият от българските представители - арх. Калина Манолова:
- В нашия проект предвиждаме изграждане на паркова зона, на открити площи, които са за изнесени изложби, за свободни занимания. Предвиждаме и преустройство на един от складовете за Експо център.
- Това е много добра идея...
- Да, една от основните идеи на екипа ни е опазване на складовете и крановете, разположени на територията на пристанището. Бихме искали да съхраним индустриалната визия на зоната тъй като тя е много характерна за тази част от Варна и е част от морския живот на града.
- И това много впечатлява чужденците. Как биха могли да се използват и да се впишат тези кранове в бъдещите функции и визия на пристанището?
- Те биха могли не само да бъдат част от пейзажа, но могат да имат и разнообразни функции. Могат да бъдат част от конструкция за засенчване при определени събития. Също така може да бъде поставено осветление по крановете в различни цветове, така че гледката през нощта да бъде много красива.
- Имаше ли някакви специални изисквания към проектите, участващи в пленера?
- Изискванията бяха да се съобразим с това, че зоната на пристанището се намира близо до историческата част на град Варна, където са разположени много архитектурни паметници и археологически находки, и ние искахме да свържем пристанището с тази част от града.
- Как точно ще стане според вашия проект?
- В нашето проектно предложение създадохме пряка връзка между един от главните подходи на пристанище Варна и историческата зона и по този начин, минавайки през тази част на града, искахме да насочим вниманието и обществения интерес към сградите, които не бихме искали да бъдат разрушени, а реставрирани.
- Разбрах, че предлагате да има и амфитеатър.
- Да, тъй като във Варна липсва голяма сграда за концерти. Така че пристанището е добро място за такава сграда.
- Това е мястото, където в момента се правят концерти...
- Да, в момента също се използва част от паркинга на пристанището за концерти.
- С какво впечатлихте журито?
- Като цяло в проекта крайната ни цел беше да превърнем зоната в атрактивно място за активна творческа почивка, за свободни занимания, за културни събития, дори за тиймбилдинги и обучения.
- Каква е съдбата на тези проекти оттук нататък? Какъв ще бъде техният живот? Конкурсът приключи, наградите са раздадени...
- Много бихме искали нашият проект да се реализира, но това зависи от Община Варна.
Интервю с Trym Torson (EMPEROR, ÞRYMR) Trym Torson е известен като първия барабанист на ENSLAVED, а в последствие като постоянния ударник на EMPEROR. Способностите му зад барабаните не подлежат на коментар, но Trym изненада блек метъл социума с дебютен самостоятелен албум, който няма нищо общо с екстремизма, с който обикновено е свързван. „Saga..
В началото на годината стана ясно, че отделението по детска хирургия в МБАЛ „Света Анна – Варна“ преустановява приема на пациенти до 9 февруари, включително. В периода, докато отделението не приема пациенти, тече планов ремонт и екипът е в отпуск. По този повод, в обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“, адвокатът по медицинско..
Жителите по селата също очакват приемането на републиканския бюджет, респективно общински, за да набележат задачите за новата година и плануват разходите си по тях. А дотогава не разчитат само на публичните средства, но и на дарения, спонсори, доброволен труд. „Това ще ми бъде последният мандат. Искам да оставя селото в приличен вид“ – казва по..
Немедицински специалисти нямат право да извършват естетични процедури. Това категорично мнение в предаването "Новият ден" изрази доц. д-р Даниел Янков от Клиниката по пластична хирургия към Военномедицинска академия-Варна, във връзка с пострадалите след поставяне на ботокс, настанени в "Пирогов". Лекарите, които според съществуващото..
Интервю с Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM) Швейцарската симфонична метъл банда AD INFINITUM ще направи първи концерт в България. Групата е част от турнето на ELUVEITIE и INFECTED RAIN. Датата за България е 9 февруари, мястото – софийският клуб „Joy Station“. Организатори са „BGTSC“. В предишно предаване представихме новия албум на групата..
От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите ѝ няколко парламента са..
Музиката се създава от творците, не се създава от машина или компютър. Това подчерта в интервю за Радио Варна Георги Христов. Той допълни, че купуването на бийтове и използването им в песните не е изкуство, коментирайки темата за навлизането на изкуствения интелект в музикалната индустрия. "Повечето новосъздадени песни са просто изкуствен интелект...