Продължаваме да ви представяме идеите на младите архитекти за бъдещия облик на пристанище Варна-Изток. След като ви запознахме с проекта на българо-турския екип, който беше класиран на второ място в Международния архитектурен пленер на тема "Адаптация на Пристанище „Варна – Изток", сега е ред на отличниците: екипът Македония/България в състав Ана Урумовска, Мария Треневска, Християн Ивановски и Калина Манолова. Проектът се откроява с елегантни решения, сред които открит амфитеатър, осветяване на съществуващите кранове и използването им за покривни тенти на различни събития. Ето какво разказа единият от българските представители - арх. Калина Манолова:
- В нашия проект предвиждаме изграждане на паркова зона, на открити площи, които са за изнесени изложби, за свободни занимания. Предвиждаме и преустройство на един от складовете за Експо център.
- Това е много добра идея...
- Да, една от основните идеи на екипа ни е опазване на складовете и крановете, разположени на територията на пристанището. Бихме искали да съхраним индустриалната визия на зоната тъй като тя е много характерна за тази част от Варна и е част от морския живот на града.
- И това много впечатлява чужденците. Как биха могли да се използват и да се впишат тези кранове в бъдещите функции и визия на пристанището?
- Те биха могли не само да бъдат част от пейзажа, но могат да имат и разнообразни функции. Могат да бъдат част от конструкция за засенчване при определени събития. Също така може да бъде поставено осветление по крановете в различни цветове, така че гледката през нощта да бъде много красива.
- Имаше ли някакви специални изисквания към проектите, участващи в пленера?
- Изискванията бяха да се съобразим с това, че зоната на пристанището се намира близо до историческата част на град Варна, където са разположени много архитектурни паметници и археологически находки, и ние искахме да свържем пристанището с тази част от града.
- Как точно ще стане според вашия проект?
- В нашето проектно предложение създадохме пряка връзка между един от главните подходи на пристанище Варна и историческата зона и по този начин, минавайки през тази част на града, искахме да насочим вниманието и обществения интерес към сградите, които не бихме искали да бъдат разрушени, а реставрирани.
- Разбрах, че предлагате да има и амфитеатър.
- Да, тъй като във Варна липсва голяма сграда за концерти. Така че пристанището е добро място за такава сграда.
- Това е мястото, където в момента се правят концерти...
- Да, в момента също се използва част от паркинга на пристанището за концерти.
- С какво впечатлихте журито?
- Като цяло в проекта крайната ни цел беше да превърнем зоната в атрактивно място за активна творческа почивка, за свободни занимания, за културни събития, дори за тиймбилдинги и обучения.
- Каква е съдбата на тези проекти оттук нататък? Какъв ще бъде техният живот? Конкурсът приключи, наградите са раздадени...
- Много бихме искали нашият проект да се реализира, но това зависи от Община Варна.
Интервю с Andreas Kisser (SEPULTURA) 40 години отминаха от момента, в който няколко невръстни младежи от Бразилия направиха немислимото - събраха група и я кръстиха SEPULTURA. 40 години по-късно споровете коя е истинската SEPULTURA продължават. Дали тази SEPULTURA, която съвсем скоро ще достигне края на пътя, е автентичната? Какво значение има,..
Мечтателка с фотоапарат, която преследва залези, изгреви и луната. Това е Росица Димитрова от Варна, травъл блогър, пътешественик, фотограф и ловец на кадри, които често обикалят света преди нея в медии като "National Geographic" и "Forbes". За втора поредна година нейна снимка влиза в престижна селекция на "Capture the Atlas", озаглавена "Нощните..
Когато Иван дойде да тренира на 5 години и половина, бяхме като деца на лунапарк - забавление безкрай, а резултатите са впечатляващи - създадохме плашещо добър на корта човек. Така описа работата си с шампиона на "Уимбълдън" първият треньор на Иван Иванов - Пламен Радев. Всичко, което съм постигнал, е благодарение на усилията, вложили в мен..
Варненският състезател по тенис Иван Иванов, който спечели "Уимбълдън", се завърна в родния си град от Лондон. Tой беше посрещнат като национален герой на Летище Варна снощи. Звездно посрещане във Варна на Иван Иванов - носителят на титлата от Уимбълдън (ВИДЕО) "Очаквах такова посрещане, бяха ми казали по телефона, но все пак такава..
Серията от вотове на недоверие е по-скоро форма на услуга към управляващите. Това подчерта за Радио Варна политологът Димитър Ганев. Опозицията - "Продължаваме промяната - Демократична България", е в непрекъсната политическа дилема, допълни той. Не е добро послание за града случващото се с кмета на Варна Благомир Коцев, коментира още..
Първите магистри по специалността „Космическо инженерство и технологии“ на Висшето военноморско училище „Никола Й. Вапцаров“ защитиха своите дипломни работи. Това са капитан Филипа Александрова (летец от авиобаза „Чайка“), Емил Райчев (КБС), Димитър Димитров (катедра „Информационни технологии“) и Кристиян Панайотов (Математическа гимназия „Д-р..
14 юли е националният празник на Франция – денят, в който страната чества превземането на Бастилията с военни паради, балове на пожарникарите и фойерверки. Но далеч от цялата тази суета, днес един французин ще прекара деня по съвсем различен начин – във Варна, до пещта на собствената си пекарна. Грегори Шарниге е от Брест и в продължение на 18..