Френската територия Нова Каледония се готви за референдум за независимост, който е последната стъпка в продължаващите от 30 години усилия за деколонизация, предаде Асошиейтед прес.
Гласуването в неделя има ключово значение за уреждане на напрежението между местните канаки, подложени някога на строга политика на сегрегация, и потомците на европейските колонизатори. То е и проверка доколко дълбоки са връзките между Франция и архипелага с около 270 000 жители, разположен в южната част на Тихия океан на изток от Австралия.
Избирателите трябва да отговорят на въпроса "Искате ли Нова Каледония да получи пълен суверенитет и да стане независима?" Наблюдатели казват, че ако се съди по предишни изборни резултати и проучвания, хората вероятно ще гласуват за оставане във Франция.
Територията се ползва със значителна автономия, но разчита на френската държава в сферите на отбраната, полицията, външните работи, правосъдието и образованието.
Референдумът е резултат от процес, започнал преди три десетилетия след години на насилие, противопоставило настояващите за независимост канакски активисти срещу тези, които искат да останат част от Франция.
През 1988 г. 19 канаки загинаха, след като взеха за заложници френски полицаи в местна пещера. Убити бяха и четирима войници.
Това насилие даде подтик за мирно споразумение същата година между лоялистките и подкрепящите независимостта фракции, което подготви почвата за референдума.
През май френският президент Еманюел Макрон направи посещение в Нова Каледония, при което призна "болката от колонизацията" и почете смелостта на участниците в мирния процес.
Той също така предаде на местното правителство документ, в който се заявява, че архипелагът е станал френско притежание през 1853 г. Този жест имаше за цел да символизира последната глава от колониалния период.
При френското колониално управление канаките бяха принудени да живеят в резервати в отдалечени райони, да плащат специални данъци и да полагат задължителен труд срещу много ниско заплащане.Те трябваше да спазват полицейски часове и не бяха допускани на някои места, запазени за европейските заселници.
Сега канаките съставляват около 40 процента от населението на Нова Каледония, а хората с европейски произход са близо 27 процента. Останалите жители са хора, емигрирали от Азия и други тихоокеански острови.
Някога Франция беше втората по големина колониална империя в света след Великобритания. Френските владения се простираха в Западна и Северна Африка, Югоизточна Азия, Карибско море, Индийския и Тихия океан.
Повечето африкански и азиатски колонии на Франция получиха независимост през 50-те и 60-те години на 20 век. Гласуването в Нова Каледония е първият референдум за самоопределение във френска територия, откакто Джибути в Африка гласува за независимост през 1977 г.
Френският министър-председател Едуар Филип ще посети Нова Каледония в деня след референдума, за да обсъди бъдещето на архипелага с местни политици.
Поправките в Закона за движение по пътищата минаха на първо четене в парламентарната комисия по транспорт, предаде БНР. Депутатите намалиха максималната скорост за движение по магистралата от 140 км/ч на 130 км/ч и решиха пътната полиция да има достъп до общинските камери. След заседанието транспортният министър Гроздан Караджов определи промените..
Във връзка с провеждане на футболна среща между отборите на ПФК „Черно море“ и ПФК ЦСКА – София на стадион „Тича“ днес, 9 април 2025 г., ще бъде временно преустановено движението на автомобили по следните улици: 1. Бул. „Осми приморски полк“ (пътното платно в посока курортните комплекси) в частта от кръстовището с ул. „Царевец“ до кръстовището с ул...
Дванайсет пожарникари от страната ще подпомагат дейността на пожарната във Варна по време на летния сезон в курортите "Златни пясъци " и "Св. св. Константин и Елена". Това съобщи комисар Тихомир Тотев, директор на Областната дирекция "Противопожарна и аварийна безопасност" във Варна, който присъства на Четвъртия преглед на доброволните формирования от..
Закон за доброволчетвото все още няма. В парламента отлежават няколко проекта. А последните катастрофи – пожари и наводнения, недвусмислено доказаха, че нуждата от регламентиране на доброволчеството е осезаема. Днес в Провадия се проведе четвъртия преглед на доброволните формирования от област Варна. Проявата беше с демонстративно-състезателен..
Първият български военен научноизследователски кораб „Св. св. Кирил и Методий“ (НИК 421) се завръща от третата си експедиция до Антарктида на 11 април, съобщиха днес от Висшето военноморско училище във Варна. Той ще бъде посрещнат официално на Морска гара. Очаква се в церемонията да вземат участие вицепрезидентът Илияна Йотова, представители на..
Мащабната областна кръводарителска кампания „Дари кръв! Спаси живот!“, която се провежда под егидата на областния управител реализира днес първата акция в община Долни Чифлик. 25 кръводарители от региона безвъзмездно дариха кръв в помощ на стотици хиляди бебета, деца и възрастни, които се нуждаят от нея, за да живеят! В Долни Чифлик кръводаряването е..
Неправилно боравене с домакински електроуреди е причината, довела до пожара в къща на ул."Кавала" 20 във Варна, при който сериозно пострада 59-годишна жена. Пострадалата е настанена в клиника по изгаряния, с опасност за живота, съобщават от полицията. Припомняме, вчера, около 16.50 часа, е получен сигнал за горяща къща в централната част на града...