Дневно ние сме лъгани над 200 пъти. Това заяви експертът по невербални комуникации Ина Иванова по време на международната конференция „Фалшивите новини на истинските тролове”.
„В един 10 мин. разговор ни казват между 2 и 3 лъжи. Единият тип лъжа е за наша лична изгода когато искаме да накараме другите да ни мислят за по-умни. Вторият тип лъжа е когато искаме да защитим чувствата на някой друг, тя е в чужда полза. 25% от лъжите са от този тип. Следващият тип е смес от тези две”, заяви Иванова.
Тя обясни още, че хората успяват да декодират лъжата в 54% от случаите, но ако бъдем обучени ще може да се научим да я разкриваме в 90% от случаите.
Организаторът на конференцията - бившият външен министър Соломон Паси, каза, че лъжата съществува откакто свят светува и вероятно ще съществува докато не бъде измислен някакъв универсален детектор на лъжата, след което пак ще продължи да съществува.
„Лъжата я има още в първите страници на Библията. Змията лъже Ева, Ева лъже Адам, Адам лъже Господа. В самата Библия има заложени такива въпроси, които ни навеждат към това да търсим лъжата”, заяви Паси.
Той подчерта, че няма такава божия заповед, която да призовава да не лъжем, а има една такава, която се приближава към това и тя е не лъжесвидетелствай. Това е фалшивата новина в Библията и борбата срещу нея започва още от там.
Всеки може да бъде потърпевш от фалшивите новини, независимо дали е гражданин, представител на институция или политик. Ако до преди няколко години казвахме чух по телевизията, прочетох във вестника, това вече е минало. Вече всеки казва прочетох го в интернет. Това каза министърът на Българското председателство Лиляна Павлова на конференцията, в която политици, представители на европейски и местни институции, на технологични компании, експерти, общественици и журналисти обсъждат измеренията и последиците от дезинформацията и начините за борба с нея, предаде БГНЕС.„Имаме над 1.3 млрд. уебсайта, на които се произвеждат новини, една голяма част то тях са фалшиви уебсайтове. 2 млрд. потребителите във Facebook четат новини месечно, 1.2 млрд. в WhatsApp, 328 млн. в Twitter, 600 млн. в Instagram. 80% от тях казват, че са чели фалшиви новини, а 70% трудно разграничават коя новина е фалшива”, обяви Павлова.
Тя посочи, че тези цифри говорят за мащабите на заразата, но за нея няма рецепта и лекарство за нея, както и универсален тест, с който да измерим дали една новина е фалшива или не.
„Няма как да създадем единна институция, която да казва и да отмерва еднозначно това е фалшиво и това е истинско. Няма как да има една институция, един човек, който да може самостоятелно или една държава да се пребори с този процес. Само ако се обединим като общество и като институции бихме могли да направим нещо по въпроса”, заяви министърът.
Павлова подчерта, че фалшивите новини се разпространяват 6 пъти по-бързо от истинските, по-лесно се възприемат и хората много по-лесно им се доверяват, което според нея е парадоксално, но е факт. Тя разкри, че по време на българското председателство страната ни не е била подмината от фалшивите новини. Една от тях е била , че ще ни отнемат председателството.Твърдение, което никога не е било на дневен ред, заяви министърът и добави, че според проучване от 2017 г. 18 държави в света са имали проблеми с фалшиви новини, които са довели до изкривяване на изборните резултати. Тя посочи, че и ние сме били потърпевши от такава манипулация и даде за пример случаят „Костинброд”.
„Бяхме подложени и на кибератаки всеки ден”, разкри Павлова.
Според нея трябва да се реагира на фалшивите новини и добави, че в личен план от няколко години тя е жертва на манипулации, срещу които се бори. Тя обясни, че когато разпространителят на фалшивите новини са истински сайтовете може да потърсиш правата си, но когато са фалшиви, не можеш да реагираш, защото нямаш права.
„Регулации са необходими, за да могат компетентните органи да свалят тези сайтове, за да можем да намерим начини да опровергаем тази новина“, подчерта тя.
Министър Павлова обясни, че 4 са категориите на фалшивите новини.
„Едните са със сензационното съдържание за образуване на трафик и печелене на пари. Вторият вид новини са дезинформацията, която цели манипулация, настройване на обществено мнение или нагласи или е с чисто лобистки интерес. Третите са политическите и партийни фалшиви новини, които имат целева група и целеви обект, дискредитиране на един политически обект и четвъртият вид са сатирата и пародията“, обясни тя. По думите ѝ усилията трябва да се насочат към първите три категории и добави, че тя винаги е търсела истината и вярва, че това ще ни обедини в бъдеще.
Компенсирани промени по бюджета в рамките на утвърдения бюджет за образование за 2024 г. одобри ресорната комисия към Общински съвет – Варна. Корекциите се налагат заради по-големи разходи за детско хранене в общинските детски градини, както и за обезщетения на персонал. Посещаемостта в детските градини във Варна през 2024 г. е повишена в сравнение с..
Втори средношколски патриотичен клуб "Капитан Петко войвода" създават във Варна. Той ще бъде част от училищната клубна мрежа на Регионалното тракийско дружество във Варна и с партньорството на Тракийския научен институт, филиал Варна. Средношколският клуб ще бъде открит в 13.30 часа на 18 декември в Частно средно училище "Аз съм българче" във Варна...
„Синята зона“ във Варна няма да спре да функционира. Това съобщи директорът на Общинското предприятие „Общински паркинги и синя зона“ Добромир Арнаудов. По думите му в писмото на фирмата, която осъществява техническото осигуряване на ОП „Общински паркинги и синя зона“, никъде не се съобщава, че „Синята зона“ ще спре да функционира. В писмото до..
Проектопредложенията за покачване на няколко налога в община Балчик влизат на заседание на 20 декември. В последната за годината сесия ще се гледат проекти за изменения в две наредби – за местните такси и за местните данъци, както и план-сметката за чистотата през новата година, чиято рамка е общо 5, 918 млн. лв. или с около 200 хиляди повече..
По-висока такса смет, платени карти за градския транспорт за пенсионери, ученици и студенти и проблеми със синята зона са подаръците от кмета на Варна за гражданите по повод предстоящите коледни и новогодишни празници. Това заявиха общинските съветници от ПП ГЕРБ Варна Иван Портних, Тодор Балабанов, Биляна Раева и Стоян Петков по време на..
Близо 190 хиляди лева увеличение на капитала на Диагностично консултативния център във варненския район „Владислав Варненчик“ гласува комисията по собственост и стопанство към Общинския съвет. Средствата са отпускат за ремонтните дейности извършени там - 96 хил. лева за покрива, малко над 51 хиляди са инвестирани в асансьорни уредби, а над 41..
"Смели" - вторият от двата нови многофункционални модулни патрулни кораба на Военноморските сили, беше спуснат днес на вода предсрочно в ъв варненското кораборемонтно и корабостроително предприятие МТГ-Делфин. 980 милиона лева без ДДС са инвестирани за изграждането му, заедно с част от оборудването отделно, с решение на Народното..