Повече от 4600 души са се включили в онлайн петицията в защита на уволнения глухоням специалист по кактусите Галин Радков в Университетска ботаническа градина – Балчик. Преди дни той написа на личния си фейсбук профил:
Galin Radkov: „УВОЛНИХА МЕ! Аз съм глухоням по инвалидност. Всъщност, оказа се, че могат да ме уволнят, въпреки закона, който им го забранява. И то дисциплинарно. Защото те са над закона. Справедливост ли? Със заповед от ректора на СУ. Искам да го попитам този човек дали изобщо е прочел под какво се подписва, дали изобщо ме познава, дали знае за качествата ми. Толкова години всеотдайност и труд. А аз обичам всяко едно цвете от Ботаническа градина Балчик, сектор "Кактуси и сукуленти", защото във всяко едно живее част от моята душа. Заслужих ли това отношение от нашата мила Родина? Толкова труд.. Аз обичам това място и отдадох половината си живот на него.. Кой ще ме защити мен.. от тях? Освен, че е тъжно, но и страшно, защото всевластниците вече не се плашат от нищо и нямат грам човечност. Е да, аз съм глухонямо момче, отдало сърцето си на Ботаническата градина в Балчик, а вече съм БЕЗРАБОТНО ГЛУХОНЯМО МОМЧЕ!
Този пост в социалната мрежа отключи вълна от недоволство и редица публикации. Съпричастността към мъжа от Балчик е рекордна – към днешна дата 9573 реакции, 378 коментара и 7391 споделяния.
Галин Радков е глухоням по рождение. Работи 22 години в Ботаническата градина и я обогатява с нови видове. Известен е с познанията си за кактуси и сукуленти не само у нас, а и по света, се посочва в онлайн петицията. Обяснява се, че става неудобен, защото не е съгласен с грешките при отглеждането на сухолюбивите растения.
В мотивите за уволнението се посочва системно неуважение към установените правила на труд и етични колегиални взаимоотношения.
От Софийския университет обясняват, че това е трудово-правен спор, който не може да бъде подменян с аргументи за ощетяване на човек в неравностойно положение, а уволнението е наложено след спазване на процедурата по Кодекса на труда.
Със случая е ангажиран Съюзът на глухите в България. Адвокат ще търси правата на Галин пред компетентните органи. Самият той благодари за огромната гражданска подкрепа.
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов няма да се кандидатира за президент, заяви самият той. Този въпрос ми се задава откакто съм се родил, и винаги отговорът ми е такъв и действията са ми го доказали, каза още Борисов. Борисов, заедно с председателя на парламентарната Комисия по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление Николай Нанков и..
През Дюлинския проход ще минава трасето на АМ "Черно море". Това е дългоочакван проект, който трябва да бъде реализиран през идните години, тъй като този път е връзка между Европа и Азия. Това каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов. Той, заедно с председателя на парламентарната Комисия по регионална политика,..
Изменение и допълнение на Наредбата за обществения ред ще бъдат внесени на заседанието на Общинския съвет в Балчик на 1 август, след като по-рано бе създадена временна комисия за изготвяне на проект. Целта е да се въведат ясни правила и забрани относно движението, паркирането и безопасната експлоатация на индивидуални електрически превозни средства..
Административен съд – Варна образува дело по жалба на Община Варна срещу налагането на запори на сметките й поради предявен иск от собственик на имот за 2.7 млн. лева за пропуснати ползи. Сметката на общината не запорирана от частен съдебен изпълнител единствено до размера на иска по изпълнително дело — 2 698 156,87 лв. С останалата наличност..
Общинските съветници от ПП-ДБ във Варна призоваха председателя на местния парламент Христо Димитров да подаде оставка заради частната му жалба в Административен съд - Варна срещу избора на изпълняващ функциите кмет след задържането на Благомир Коцев. Те посочиха, че Димитров не е арбитър на политическите спорове, а преследва частни цели. Призивите..
От 35 заведения във Варна, а отскоро и от хипермаркети, можем да спасяваме храна, останала в излишък, благодарение на мобилно приложение, което се бори с разхищението на продуктите. Това каза в предаването на Радио Варна "Новият ден" създателят на платформата foodObox Джейн Димитрова. Около 400 ресторанта и сладкарници от страната вече използват..
Протест срещу изграждането на ветроенергиен парк и организиран от Сдружение „За хората, земята и природата“ ще се проведе днес пред сградата на Община Тервел. В Сдружението участие вземат земеделски производители, рибари, ловци и пчелари. За провеждането на гражданското недоволство са събрани и 1300 подписа от жители на област Добрич. Те сe подготвят за..