На 1 декември гостуваме на жителите на село Здравец - селото със „здрав „климат – това е записано в решението за смяна на старото Акънджии на Здравец. Едно от петте в страната с това име. Красивата природа, чистия въздух и мекият климат носят популярността на селото като място с добри възможности за целогодишно живеене, изграждане на ваканционни селища и развитие на екологичен туризъм.Заобиколено от живописна природа, разположено е в близост до гора и езеро. Имат и вековно дърво, до което в топло време се правят пикници...
Бабите приготвяли интересна гозба - "лъжливата кокошка", която не всички от младите са опитвали, но рецептата ще чуете в звуковия файл.
Здравец е само на двайсетина минути от центъра на Варна, толкова е и разстоянието в километри. Изненадващо за село, но – много от улиците са новоремонтирани, имат тротоари и табели с имена. Една от улиците е кръстена "Европа", защото жителите й сами пожелали това име.
В миналото Здравец е било известно с огромните акънджийски дини, които тежали по цели 25 килограма. И днес в района се отглеждат, но са доста по-малки, разказват местните. Те се гордеят с голямата читалищна сбирка от етнографски предмети, събират се на празници и аплодират многото фолклорни групи.
Възрастните се събират в местния пенсионерски клуб, който от седмица е част от работилничката на Дядо Коледа, ще надникнем и там. В Здравец сега има много млади семейства, които работят във Варна, но заради интереса към имотите къщите там са с високи цени, разказва секретарят на селото Миглена Желева. Тя познава добре историята на селото и ни води и в местната църква, строена с много любов.
През 1926 г. джамията е била съборена и на нейно място селяните построили сегашната църква "Св. Архангел Михаил". Храмът е осветен на 8.11.1926 г. от негово Високопреосвещенство Варненски и Преславски митрополит Симеон и негово Благоговейнство свещеник Димитър Тодоров. На този ден се чества и до днес храмовия празник.
Заселено през далечната 1760 година, селото е натрупало над 250 годишна история. Първите му заселници били турци, които са се занимавали с грабежи и разбойничества. Те са ограбвали керваните по пътя Варна-Бургас в местността Паша дере. Неслучайно старото име на селото е Акънджий. Турски думата "акънджъ", означава нападател, плячкосник, а думата "акън" означава нападение. Освен това селото е разположено на високо и е допустимо да е наречено така, понеже думата "акънтия" от турски език означава високо място.
През 1775 г. са дошли и първите 5-6 семейства, но за съжаление са се изселили принудително, заради турските набези. Заселили са се в околните села Аврен, Гебедже и Калиманци. След Освобождението, през 1878 г. потомци на същите семейства са се завърнали. След около 4-5 години турците се изселили и Здравец станало чисто българско село, каквото е и сега.
Бойкот на лошото настроение обявява днес сутрешния екип на Радио Варна. Иван Барбов, Доротея Николова и звукорежисьорът Милица Панайотова ви очакват с интересни теми, актуални новини и изобилие от хубава музика във времето от 6.00 до 10.30 часа. За да посрещнете новия ден бодри и усмихнати. Ето и темите днес: Кои бизнеси и..
Бащи протестираха пред Районния съд във Варна с искане за равни родителски права при отглеждането на децата си. Изпълнителният директор на "Градски транспорт" – Варна, Николай Антонов, за състоянието на тролейбусната мрежа и други проблеми, свързани с общинския превозвач. Кои овощни насаждения са най-засегнати от февруарския студ в..
Постоянната комисия „Обществен ред, сигурност и безопасност на движението“ към Общински съвет - Варна търси решение за безопасността на едно от проблемните кръстовища в града – между булевард „Васил Левски“ и улица „Васил Петлешков“. Илия Коев – заместник–кмет по сигурността на Община Варна, с повече информация за обследването на всички..
42% допълнителен капацитет на инсталациите за изгаряне на отпадъци е поискан от инвеститори, общо общо за страната. Това обяви в след свое проучване екипът на Екологично сдружение „За Земята“. Какво не знаем за количествата и видовете опадъци, които се изгарят в България ще коментираме с техния експерт Десислава Стоянова, в 8.10 часа. Репортаж по..
На 24 февруари в "От другата страна" по Радио Варна Специално интервю с Olof Wikstrand (ENFORCER). Представяне на новия албум на DRIVE YOUR LIFE "Raise Your Power" – разговор със Станимир Ставрев - Ставри и Ивайло Георгиев - Ивака. Разговор с Рая Крумова и Антон Иванов за новия сингъл на KHANЪ "Самодива". В предаването ще звучи музика на:..
В понеделник сутрин, минути след 6.00 часа, когато доказано на човек изобщо не му се става от леглото, когато никой не обича никой, а най-обичано е кафето - Иван Барбов, Доротея Николова и звукорежисьорът Иван Тасев ви канят да изпиете вашето кафе на честотите на Радио Варна. Събуждането на новия ден ще проследим ефирно във времето до..
В месеца на виното и любовта сме. И в месеца на виното и любовта ще обърнем внимание на виното. И на музиката. И на традициите. Но виното е в основата. Любовта опиянява. Виното също. Любовта – тя е навсякъде. Виното – и то е навсякъде, ама, някак си разочарованията след преминаване на опияниението са по-малко или липсват. Та, за виното. В село Звездица..