Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

МИГ Балчик - Генерал Тошево финансира и туристически обекти в Добруджа


Почти 6,5 милиона лева чакат своите бенефициенти от Балчик и Генерал Тошево. Средствата могат да бъдат усвоени чрез Местната инициативна група Балчик – Генерал Тошево, която ще действа като местна изпълнителна агенция и ще дава тези пари под формата на проекти – на представители на бизнеса, Неправителствени организации и общини. Единият от проектите на Община Генерал Тошево е свързан с развитието на туризма в Добруджа, вторият е социален - предвижда се изграждането на Център за възрастни хора от семеен тип.

Интервю на Албена Иванова с Валентин Димитров - кмет на община Генерал Тошево.

Каква е подготовката на община Генерал Тошево за усвояването на европейските средства, предоставени на Местната инициативна група „Балчик – Генерал Тошево“?

За физически и юридически лица има определен фонд от 6 400 000 хил. лв. по трите оперативни програми и която община е по-активна – бизнеса й или хората, тя ще получи повече средства. За самите две общини – Балчик и Генерал Тошево, вече като отделни юридически лица, има отделен финансов ресурс по някои от мерките. В момента и двете общини сме кандидатствали по един проект, по мярка 7.2 от Програмата за Развитие на селските райони, и до 3 януари 2019 г. също двете общини трябва да подадем проекти по мярка 7.5 за туризъм. Разбира се, община Генерал Тошево ще подаде и второто си проектно предложение за Граничната застава, Йовковата застава, както всички я знаят.

Искам да ви върна към първия проект. Каква е неговата цел? С какво ще подобри живота на хората от общината?

Искаме да направим Център за настаняване на възрастни хора от семеен тип в закритата през 2012 година болница. Той ще се помещава на първия й етаж. Чрез Центъра ще добавим още една социална услуга към пакета, който предоставяме на жителите на община Генерал Тошево. След като сградата бъде ремонтирана и обзаведена, едва тогава община Генерал Тошево ще кандидатства пред Министерството на труда и социалната политика, Агенция „Социално подпомагане“ за делегирана от държавата дейност. Чрез нея ще бъдат обгрижвани 15 души. Ориентировъчно сумата е около 250 000 лв. без ДДС. Ако спечелим проекта и подпишем договор с Местната инициативна група, спокойно може да започне самото изпълнение на проекта. Предвиждаме го към края на лятото на 2019-та година.

А има ли потребност от такава услуга в община Генерал Тошево? Достатъчни ли са тези 15 места?

Разбира се, че не са достатъчни. Със сигурност имаме по-голяма потребност, защото все повече са възрастните хора, които са самотно живеещи. Тук е социалната роля на общината, да се грижи за тези хора. А бройката не е достатъчна... Това обаче са правилата на Министерството на труда и социалната политика  - такъв център е с 15 места. 

А по отношение на туризма – вторият Ви проект? Дали е свързан с местната идентичност, на която се акцентира в тази МИГ?

Проектът изцяло кореспондира с местната идентичност. Община Генерал Тошево в сравнение с община Балчик не развива активно туризма, ние сме изцяло или почти изцяло земеделска община. Чрез проекта се опитваме да развием нови туристически маршрути. Нашите са насочени основно към Йовков и с. Красен, където той е бил учител – там е музеят, прогимназията и всичко свързано с него. Другата посока на развитие на туристическия проект е свързана с Дора Габе и с. Дъбовик, където е родена поетесата. Там е нейният музей.

Искаме да поставим акцент и върху времето, в което Йовков е бил военен кореспондент. До тази застава е била къщата, в която са живели родителите му. Заради това и селото /край заставата/ се казва Йовково. Има специално място, като то ще бъде обхванато в цял туристически маршрут. Може да се измисли и нещо като Чифликът край границата – да бъде нещо като музей на открито, защото там има около 15 дка, които пустеят... и е точно до ГКПП Кардам. Представям си го с табели на открито на български, английски, румънски..., така че и румънски граждани да заповядат в община Генерал Тошево.

Какво е нивото и обемът на туристическия сектор към момента в община Генерал Тошево?

Много е малък делът на туристите при нас. Основно посещават Историческия музей в Генерал Тошево, в който има специален кът, посветен на патрона на общината – генералът от пехотата Стефан Тошев. Другите интересни места са с. Красен и Филиповата кръчма, която е реставрирана. Това е мястото, където Йовков е написал най-хубавите си разкази. Още - прогимназията, където Йовков е учителствал. Имаме също специален музей на Йовков в с. Красен. Идеята ни в момента е Старата мелница от Йовковата „Албена“ в с. Изворово да я реставрираме, бихме кандидатствали на по-късен етап, да я подновим и да стане нова атракция за туристите. Също така има туристически маршрут до яз. Дрян, който се намира на 5 км. от с. Красен по посока на с. Росен. Преди няколко години около Красен бяха разкрити скални ниши. Имаме музей в с. Дъбовик, където е родена Дора Габе през 1888 година. В Житен пък има паметник, който е открит през 2016 – та и се казва „Неовършания харман“. Той е посветен на хората, които са били отвлечени през 1916 г. и не са се завърнали по домовете си.

Защо хората и бизнеса в община Генерал Тошево трябва да бъдат активни?

Призовавам всички да бъдат активни! Така ще влязат свежи пари в бизнеса и ще осигурим повече работни места за хората. Определям 2018 – та като много по-успешна от предходните. Ние вече сме санирани 11 и почти 12-та сграда – енергийно обновени, в Генерал Тошево. Подготвяме процедури по Оперативната програма за развитие на селските райони, също асфалтираме общински пътища... Смятам, че 2019 и 2020 ще бъдат още по-успешни и за двете общини – Генерал Тошево и Балчик.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Никола Рахнев

Никола Рахнев, създател на "Гората.бг": Корупцията е враг номер едно на природата у нас

Корупцията е основният проблем, който застрашава природата у нас. Това мнение изказа създателят на инициативата "Гората.бг" Никола Рахнев в предаването Post Factum в Деня на Земята.  По думите му в България имаме добри регулации и нормативна рамка, които са не толкова заслуга на национално законотворчество и грижа за околната среда, колкото на..

публикувано на 22.04.25 в 18:45

ЕК ще разгледа подаденото измение по ПВУ, поискано от България

На 16 април България подаде искане до Европейската комисия да измени своя план за възстановяване и устойчивост (ПВУ) в съответствие с член 21 от Регламента за Механизма за възстановяване и устойчивост (МВУ), както и да добави към него глава за REPowerEU – европейският план за намаляване зависимостта си от руските изкопаеми горива и за ускоряване на..

публикувано на 22.04.25 в 16:07

Експерти мъдрят бъдещето на Дупката и новата библиотека във Варна

Експерти се събраха в Община Варна и обсъдиха важни теми, свързани с политиката на Община Варна по отношение на градоустройството, както и конкретни инфраструктурни проекти и идеи, сред които и бъдещето на т.нар. Дупка и новата библиотека, съобщават от общинския пресцентър. Кметът Благомир Коцев и заместник-кметът по въпросите на архитектурата и..

публикувано на 22.04.25 в 15:54

Над 50 глобени за каране на ел. тротинетки и велосипеди по пешеходните алеи във Варна по Великден

Над 150 души са били проверени, а на 55 от тях са наложени глоби по Закона за движение по пътищата през последните четири дни за управляване на електрически тротинетки и велосипеди по пешеходната алея към Морската градина във Варна. Това съобщи Илия Коев, заместник-кмет по сигурността в общината.  Всички управляващи електрически превозни средства и..

публикувано на 22.04.25 в 15:45

Мачът със звездите от САЩ`94 ще бъде на 27 април във Варна

Остават пет дни до благотворителния мач с участието на легендите от САЩ’94 и звездите на Северна Македония. Събитието ще се проведе на 27 април на стадион „Спартак“ във Варна, като в 16:00 часа започва развлекателна програма, а мачът е с начален час 18:00 часа. Проявата се организира със съдействието на Община Варна. 30 години след незабравимото..

публикувано на 22.04.25 в 14:21

Започва кастрация на уличните котки във Варна

Мерки срещу нарастващия брой безстопанствени котки се предвижда да бъдат приложени във Варна. Това стана ясно на днешното заседание на Правната комисия към местния парламент, на което беше одобрен проект на договор за сътрудничество между Община Варна и Фондация „Четири лапи“. Съветниците дадоха положително становище по отношение на законосъобразността..

публикувано на 22.04.25 в 14:20

Отпадъците в община Балчик се увеличават

11 187 то­на през 2024 го­ди­на отчита сис­те­ма­та за съ­би­ра­не на от­па­дъ­ци от об­щи­на Бал­чик.То­ва е най-го­ля­мо­то ко­ли­чес­тво за пос­лед­ни­те пет го­ди­ни. З а срав­не­ние, през 2023 г. де­по­ни­ра­ната смет е 10 520,5 то­на, приблизително колкото и в предходните, со­чат дан­ни­те от от­че­та за миналата година по из­пъл­не­ние на..

публикувано на 22.04.25 в 13:52