„При сега действащата нормативна уредба е много трудно да се създаде паралелка, в която да отговаря броят на учениците и да може да бъде финансирана. Докато с малкия брой – дори да има по-малко желаещи, има опция да бъдат подготвени и да бъде финансирана паралелката от министерството. Това е стремеж към създаване на допълнителни кадри“, коментира той в предаването "Хоризонт до обед".
Йончев посочи, че за някои от специалностите все още има учители, но за други – не. В този смисъл ще бъде необходима и нова квалификационна дейност, добави той.
„Трудно се намират професионалисти, които да преподават по специалните предмети. Хората в реалния сектор естествено, че трудно бихте ги накарали да влязат в училище, а те са основата на професионалната подготовка“, коментира Калин Йончев. Според него чрез гъвкава система трябва да се привличат специалисти от реалния сектор към училището като преподаватели.
Йончев смята също, че трябва да се върви към актуализация на учебните програми на всеки 5 години. Има предмети, при които е необходимо осъвременяване дори на 2 години, изказа мнение той.
Ирина Добрянова – главен експерт в Центъра на учебно-тренировъчните фирми към Министерството на образованието, каза, че трябва да се помисли и за това – как учениците да бъдат насочени към защитените професии:
„Това е нещо много сериозно като мисия на училището, както и мисия на учителите и родителите – рано да насочат децата към тези професии и специалности“.
Добрянова посочи, че в центъра се обръща сериозно внимание на това да бъде създадена кариерна пътека на всеки от ранна възраст:
„От 14 – 15 г. децата влизат в учебната фирма, в която те измислят предмет на дейност, правят си лого на фирмата, регистрират я в Агенцията по вписванията и започват да се движат в различни отдели на различни позиции. Ние започваме постепенно този модел да го въвеждаме от по-ранна възраст в училище и да го разпростираме в горния курс на обучение. … Много е важно децата да се сблъскат с реалната практика в най-ранна възраст“.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Тежък пътен инцидент е възникнал снощи около 21.40 ч. на спирка „Севастопол“, посока центъра на Варна, съобщават от пресцентъра на Министерството на вътрешните работи. По първоначални данни, 19-годишен водач на „Опел Астра“ блъснал спрелия пред него л.а. „Дачия Лоджи“, който пък от своя страна ударил стоящия пред него л.а. “Тесла“. В резултат на удара..
Два леки автомобила са изгорели и два са с щети, след като в едната е възникнал пожар пред блок 21 в квартал "Владислав Варненчик" във Варна. Няма пострадали хора, съобщи Николай Костадинов, кмет на района.
Катастрофа между лек автомобил и микробус е възникнала около 14 часа днес на бул. "Цар Освободител" във Варна, срещу голям автомагазин, съобщиха от пресцентъра на варненската полиция. Лекият автомобил е управляван от 37-годишна жена, която движейки се посока жк „Владислав Варненчик“, в близост до пешеходната пътека, губи управление и навлиза в..
Правителството иска до края на следващата седмица в парламента да бъдат приети промените в Закона за еврото. Това заяви премиерът Росен Желязков, цитиран от БНР, на свиканото от него заседание на Механизма за координация на наблюдението и контрола във връзка с въвеждането на еврото в България. "Затова до ваканцията на парламента този..
Полицаи са помогнали на човек със симптоми на инфаркт, който е бил в задръстване на магистрала "Хемус", съобщиха от МВР. По първоначални данни около 11 часа в тръбата на тунел "Витиня", в посока Варна, са се ударили камион и две коли, предаде БТА. Цветелин Хубанов и Георги Жеков са получили сигнал, че в образувалото се задръстване в посока София на..
24 са пожарите от началото на годината до сега на територията на Североизточното държавно предприятие (СИДП). Засегнати са 873 декара, като над 500 от тях са на територията на Държавно горско стопанство-Генерал Тошево, а над 160 - в Суворово. Огънят се е разпрострял върху 720 декара широколистна, 80 декара иглолистна и над 70 декара смесена гора и..
40% е ръстът на полетите от Германия на летището във Варна през месец юни в сравнение със същия период на миналата година. Това съобщи за Радио Варна новият главен главен изпълнителен директор на "Фрапорт Туин Стар Еърпорт Мениджмънт" Михаел Ройш. Опитваме се да възвърнем отново добрите позиции на България отпреди времената на ковид пандемията,..