Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нови 14 защитени специалности са добавени за настоящата учебна година

Снимка: БГНЕС


Към утвърдените 29 защитени специалности, за настоящата учебна година са добавени нови 14 с фокус върху секторите „Машиностроене“, „Електроника“, „Автоматика“, „Моторни превозни средства“, „Транспортни услуги“. Пред БНР Калин Йончев – председател на Асоциацията на професионалните гимназии по електроника, електротехника и компютърни технологии, обясни, че това са професии, при които дълго време няма прием на ученици, в следствие на което има остър недостиг на кадри.

„При сега действащата нормативна уредба е много трудно да се създаде паралелка, в която да отговаря броят на учениците и да може да бъде финансирана. Докато с малкия брой – дори да има по-малко желаещи, има опция да бъдат подготвени и да бъде финансирана паралелката от министерството. Това е стремеж към създаване на допълнителни кадри“, коментира той в предаването "Хоризонт до обед".

Йончев посочи, че за някои от специалностите все още има учители, но за други – не. В този смисъл ще бъде необходима и нова квалификационна дейност, добави той.

„Трудно се намират професионалисти, които да преподават по специалните предмети. Хората в реалния сектор естествено, че трудно бихте ги накарали да влязат в училище, а те са основата на професионалната подготовка“, коментира Калин Йончев. Според него чрез гъвкава система трябва да се привличат специалисти от реалния сектор към училището като преподаватели.

Йончев смята също, че трябва да се върви към актуализация на учебните програми на всеки 5 години. Има предмети, при които е необходимо осъвременяване дори на 2 години, изказа мнение той.

Ирина Добрянова – главен експерт в Центъра на учебно-тренировъчните фирми към Министерството на образованието, каза, че трябва да се помисли и за това – как учениците да бъдат насочени към защитените професии:

„Това е нещо много сериозно като мисия на училището, както и мисия на учителите и родителите – рано да насочат децата към тези професии и специалности“.

Добрянова посочи, че в центъра се обръща сериозно внимание на това да бъде създадена кариерна пътека на всеки от ранна възраст:

„От 14 – 15 г. децата влизат в учебната фирма, в която те измислят предмет на дейност, правят си лого на фирмата, регистрират я в Агенцията по вписванията и започват да се движат в различни отдели на различни позиции. Ние започваме постепенно този модел да го въвеждаме от по-ранна възраст в училище и да го разпростираме в горния курс на обучение. … Много е важно децата да се сблъскат с реалната практика в най-ранна възраст“.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започна премахването на неработещите бараки на ул. „Д-р Пискюлиев“

Започна демонтажът на неработещите павилиони на ул. „Д-р Пискюлиев“ и ул. „Дрин“. Премахването на бараките е по утвърден график, във връзка с изпълнението на инвестиционен проект за основен ремонт на улицата в отсечката от ул. „Ангел Кънчев“ до бул. „Христо Ботев“. Преместваемите обекти, попадащи в терените предвидени за ремонт, са с неугледен външен..

публикувано на 04.12.24 в 14:06

Утре протест срещу одобряването на доклад за ОВОС за изграждане на ветропарк в Добричко

Представители на националната гражданска инициатива „Бялата лястовица” организират протест пред сградата на Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) във Варна утре сутринта. Това съобщи за медиите председателят на гражданската инициатива адвокат Владимир Калчев, предаде БТА. Протестът ще е утре, тъй като предстои заседание на..

публикувано на 04.12.24 в 13:36

Кръводарителска акция по случай 90 години Радио Варна!

Кръводарителска акция по случай 90 години Радио Варна! Да празнуваме живота с всяка дарена капка кръв! Да помогнем на поне 90 души! Ако се чувстваш здрав и си на възраст между 18 и 65 години, ако можеш да отделиш 30 минути и искаш да дариш кръв, ела от 12 до 16 ч. днес, сряда, пред сградата на Радио Варна в мобилен пункт за..

публикувано на 04.12.24 в 12:00

След многобройни сигнали правят пешеходна пътека на сп. "Пивоварен завод"

Отсъствието на пешеходна пътека на пътя за село Тополи, около спирка "Пивоварен завод", всекидневно крие опасности за пътниците, работещи в Западна промишлена зона. За да пресекат, хората разчитат на толерантността на шофьорите, които ги изчакват. Сигнал до общинската администрация е подаден преди години, но досега резултат няма. За тези,..

публикувано на 04.12.24 в 11:50

НС в девети опит за избор на председател (НА ЖИВО)

Депутатите се събират за девети опит да изберат председател и да дадат началото на законодателната работа на 51-вото Народно събрание. Деветият рекорден опит за избор на председател на НС идва на фона на продължаващо вече четвърта седмица първо заседание, над 30 гласувания и в крайна сметка осем провала. Лидерът на ГЕРБ-СДС Бойко Борисов..

публикувано на 04.12.24 в 11:00

Невзривен боеприпас откриха край Бургас

Невзривен, силно корозирал снаряд, е открит във вторник, 3 декември, от  формированието на Военноморската база в Бургас. Боеприпасът е намерен в района между с. Брястовец и квартал "Рудник" на град Бургас, където е открит при разчистване на крайпътна канавка.  Боеприпасът беше унищожен на място, при стриктно спазване на мерките на безопасност,..

публикувано на 04.12.24 в 10:21

Нидерландия подкрепя присъединяването на България по суша към Шенген

Правителството на Нидерландия предлага кралството да се съгласи с присъединяването на България към Шенген и по суша, научи БНР. Кабинетът е предал предложението си на парламента на страната, както изисква националното законодателство.  Депутатите могат да подложат въпроса на гласуване, но дори да кажат "не", правителството има правото да не се..

публикувано на 04.12.24 в 10:13