В разгара на грипния сезон, когато в автобуса, на работа, в училище, в магазина – отвсякъде ни атакуват неприятни вируси и ни причиняват дискомфорт, можем да се доверим на лечебната сила на един продукт, известен ни от хилядолетия. Солта – тя е в основата на халотерапията. Названиято й идва от старогръцката дума „halos”, която означава сол. Пациентите влизат в специални помещения – солни стаи, пълни с въздух, богат на отрицателни йони. Специални апарати неутрализират положителните йони в тялото ни и спомагат за пречистването на токсините.
Солта може да бъде алтернатива на лекарствата, които ни се налага да поглъщаме, докато водим борба с вирусите и настинките, категорична е Диана Русева, управител на център по халотерапия във Варна:
За кого е най-полезен този холистичен метод на лечение?
Тази терапия е много удачен вариант за подкрепа на имумнната система както при деца, така и при възрастни хора. Влизайки в солната стая, те вдишват чист натриев хлорид. Тази терапия е чудесна за приложение при грипни състояния. Солта обира влагата, намалява възпалението и освобождава пътя към изхвърлянето на различни патогенни организми. Почистените пътища позволяват достъпа на кислород и храна на клетката. По този начин се засилва тялото и то само си помага да постигне най-добрия ефект, намалява се приемът на различните медикаменти. Като ефект от халотерапията е намаляването на нивото на стреса. Постига се едно бързо отпочиване, което допринася за поддържането на имунната система в една по-голяма бойна готовност.
Как се създава една такава стая, трудно ли се поддържа?
Солта по стените и тавана служи за поддържането на едно антибактериално пространство. Тази на пода се сменя веднъж или два пъти годишно.
Как можем да приложим солта при лечението си в домашни условия?
Всички знаем, че солта е достъпно и познато средство, което за съжаление често пренебрегваме. Можем да използваме физиологичен разтвор в инхалаторите си, както и специализираните солни лампи, които излъчват отрицателни йони в стаята и помагат на тялото ни да се спасим от неприятни събития като грипа или настинката.
Има ли подходящ сезон за халотерапията?
Във всеки един сезон се поддържат стабилни параметри. Най-често хората идват след наличие на проблем, но моят съвет е да се подлагат на халотерапията дори през лятото, за да избегнат вирусите през останалите сезони.
Не бива в България да живеем и мислим краткосрочно. Политиците ни гледат един, два мандата напред, а не в перспектива. Това каза в предаването „Позиция“ на Радио Варна историкът акад. Георги Марков. Според него: „Дори сред политиците ни има едно дразнещо самодоволство. Те ни казват: „Нас ни оценяват високо в Европа, вие тук ни занимавате с..
Денят на българската книжовност е символ на образованието, които ни обединява, въпреки много разделителни линии в нашето общество. Това каза, в предаването на Радио Варна „Позиция“ Юлиян Петров, от синдикат „Образование“ към КТ „Подкрепа“. „В последните години се възприе тезата, че в училище основно трябва да се образова и възпитанието..
Интервю със Sami Hinkka (ENSIFERUM) За 30 години сме гледали ENSIFERUM четири пъти в България. В края на миналата година финландците пуснаха новия „Winter Storm“ – девети в дискографията им. Да се надяваме, че бандата ще го представи и с концерт в България. Иначе за албума и по други теми гост в „От другата страна“ е басистът на бандата Sami..
Емилиян Ялъмов, авторът на видео подкаста "Лакърдии от кокпита", е морски човек - с всички нюанси на това определение. Любовта към морето идва още от детските му години, когато гледа с възторг "Васко да Гама от село Рупча". Залепяхме се пред малкия екран и гледахме. Може би от там тръгна това мое влечение, коментира за Радио Варна Ялъмов. Вече..
Един от най-известните класически оркестри в света Виенският Моцартов оркестър ще зарадва българската публика с величествен концерт на 31 май тази година в зала 1 на НДК, по покана на "BGTSC". Музикантите в състава му се посвещават изцяло на произведенията на най-уважавания представител на Класическия период – Волфганг Амадеус Моцарт. Репертоарът на..
Абитуриентът Николай Костадинов е носител на награда "Варна" в системата на предучилищното и училищното образование - в областта на хуманитарните науки. Николай е ученик от XII клас в Математическата гимназия "Д-р Петър Берон“. Още докато е в V-VI клас, започва да се състезава, тази година завоюва две първи места на областните кръгове на..
С вълнение преди абитуриентския си бал и в навечерието на изпитите е дванадесетокласничката Невяна Пенкова от Детско-юношеския театър "Златното ключе". Винаги съм искала да бъда на сцена, категорична е тя. Допълва, че винаги ѝ е бил интересен анализът на персонажа, неговият вътрешен монолог. Невяна ще кандидатства в Националната академия за..